Nagroda im. Pawła Edmunda Strzeleckiego - Poznaj się na rodaku!

Opublikowano piątek, 9 sierpnia 2013, ostatnia aktualizacja piątek, 9 sierpnia 2013 14:17:40

Jak może wyglądać spotkanie Polaka z Warszawy z krajanem żyjącym w Argentynie, RPA bądź Chinach? Czy podróż może nas otworzyć nie tylko na egzotykę, ale i polskość? Do przeżycia takiej przygody zachęca Muzeum Emigracji w Gdyni w konkursie im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Pod hasłem „Poznaj się na rodaku!” zbierane są reportaże fotograficzne bądź filmowe o wyjątkowych osobowościach napotkanych w drodze. Prace można nadsyłać do 10 stycznia 2014 roku a oceniać je będą Marek Kamiński – podróżnik, polarnik, zdobywca Północnego i Południowego Bieguna, Chris Niedenthal – fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, autor bestsellerowej książki „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni – Karolina Grabowicz-Matyjas. Autor najciekawszej relacji otrzyma nagrodę w wysokości 5000 zł. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas najważniejszej imprezy podróżniczej w kraju – Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni.

Poza krajem żyje blisko 20 milionów osób o polskim pochodzeniu, nietrudno więc w czasie zagranicznych wojaży spotkać rodaka. Mieszkają na wszystkich kontynentach, prawdopodobnie w każdym kraju na Ziemi. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba Polonii jest największa (sięga 10 milionów) czy Niemczech, ale i w Brazylii, RPA, Australii. Wśród nich spotkamy poważanych profesorów, ekscentrycznych artystów, przebojowych biznesmenów, szalonych pasjonatów najróżniejszych hobby, a czasami też cichych, niepozornych ludzi, którzy kilkoma słowami potrafią rozszerzyć horyzonty swojego rozmówcy.

Muzeum Emigracji w Gdyni  zachęca zarówno doświadczonych globtroterów jak i zwykłych turystów by otworzyli się w czasie swoich podróży na rodaków za granicą. Jeśli spotkacie człowieka, który Was zafascynował, kto swoją postawą inspiruje innych, przełamuje schematy, burzy stereotypy, a może zmienił wasze życie – podzielcie się tym!  Stwórzcie krótki reportaż w postaci kilku fotografii bądź filmu. Nie zapomnijcie opatrzyć go tekstem opisującym bohatera opowieści.  Jury będzie szukało  oryginalnych, ważnych, poruszających historii. Do fotografowania możecie użyć nawet telefonu komórkowego  – najważniejszy jest człowiek, o którym opowiadacie. Spróbujcie przekazać jego historię i pokazać w jego naturalnym otoczeniu. Niektórych spotkań nie można zaplanować, jeśli jednak szykujecie się do wyjazdu warto zajrzeć na stronę www.muzeumemigracji.pl by poznać szczegóły regulaminu konkursu.
Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego  wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii – opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt kontynentu dziś nosi nazwę Góra Kościuszki. Historia zna wiele innych przykładów polskich emigrantów, którzy dokonywali  przełomowych odkryć, ustanawiali rekordy, inicjowali rozwój gospodarczy, kształtowali życie polityczne w różnych rejonach świata. Poprzez Nagrodę Strzeleckiego Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie powiedzieć coś o dzisiejszym świecie,  współczesnej Polonii i jej pozytywnych bohaterach, którzy czynią świat lepszym i ciekawszym.
Nagroda ma w tym roku swoją pierwszą odsłonę, ale została już wpisana w program kolejnych edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY. Stwarza to szansę na to, że za rok lub dwa inicjatywa otworzy nową perspektywę patrzenia na Polskę i Polaków.


W Jury Konkursu obok Dyrektor Muzeum Emigracji zasiadają:
Marek Kamiński – członek nowojorskiego The Explorers Club, jedyny człowiek na świecie, któremu udało się w jednym roku zdobyć dwa bieguny Ziemi. Wcześniej, przygotowując się do tego przedsięwzięcia, przeszedł Spitsbergen (400 km) i lodowce Grenlandii (600 km). W latach 1985-1987 brał udział w wyprawie przez dżunglę na pograniczu Gwatemali i Meksyku, a pod koniec 1997 r. podjął nieudaną próbę samotnego przejścia trawersu 1450 kilometrów Antarktydy. Rok później zdobył najwyższy szczyt Antarktydy –  Mt. Vinson. Na przełomie lat 1998/1999 r. na jachcie „Gemini" przepłynął Atlantyk i przeszedł 700 kilometrów australijską Pustynią Gibsona. Zaledwie rok później na katamaranie „Warta – Polpharma" przepłynął Atlantyk i brał udział w ekspedycji Puro Greenland Expedition do źródeł Amazonki. Na ostatnią ze swoich wypraw zabrał niepełnosprawnego chłopca – Jasia Melę. Chłopcu, w wyniku porażenia prądem wysokiego napięcia, amputowano część prawego przedramienia i lewego podudzia. Dzięki Markowi Kamińskiemu stał się pierwszym niepełnosprawnym nastolatkiem, który zdobył dwa bieguny Ziemi. Uczynił to w ciągu jednego roku. Jego książka „Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998" dostała Nagrodę Artusa dla Najlepszej Książki Roku 1998 oraz wyróżniono ją Nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl". W 2009 roku zorganizował i poprowadził Letnią Ekspedycję Wisła a w 2010 roku jej Zimowy odpowiednik.
 
Chris Niedenthal – urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku TIME. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), i „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006). Przez ostatnie dziesięć lat opracował wiele projektów, cykle fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „Listy do Syna”).
 
Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, radiowiec i aktywista. Autor dwóch bestsellerowych reportaży: „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”, redaktor naczelny serwisu podróżniczego KoniecŚwiata.net. Kojarzony z anten radiowej Jedynki i Trójki, a wcześniej dziennikarz m.in. „Polityki” i Polskiego Radia BIS. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do nagrody National Geographic „Traveler”.
 


_______________________
dodatkowe informacje dla mediów:
Joanna Wojdyło
Rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni
K: 606 167 972
T: +58 623 35 93
j.wojdylo@muzeumemigracji.pl
www.muzeumemigracji.pl

Muzeum Emigracji w Gdyni
Fundator Nagrody im. Pawła Edmunda Strzeleckiego 

Jedyne miejsce w Polsce,
gdzie historia emigracji wybrzmi u swych źródeł

W historycznym Dworcu Morskim w Gdyni powstaje jedyne w kraju Muzeum Emigracji. Pod znaczącym adresem – GDYNIA, ul. Polska 1 – na przełomie 2014/2015 roku zostanie otwarta placówka, dedykowana historii emigracji z ziem polskich. Fascynujące dzieje, które łączą miliony Polaków, a których losy bywały przemilczane, pomijane, a nawet fałszowane w Gdyni wreszcie wybrzmią po raz pierwszy. Wyjątkową oprawę dla tej opowieści gwarantuje niezwykły obiekt Dworca Morskiego, z którego od lat 30. setki tysięcy Polaków wypływało w świat na polskich transatlantykach.  
 
Co to znaczy być emigrantem?
Historia emigracji to pełna emocji opowieść o odwadze, pragnieniu wolności, poszukiwaniu szczęścia. Wielka historia, miliony doświadczeń, ale także uniwersalna prawda o człowieku i jego tożsamości. Ten osobisty wymiar emigracyjnych opowieści to bliskie spotkanie z emigrantem, Polakiem, zwykłym człowiekiem, który konfrontuje się  z nową rzeczywistością. To barwne historie o próbie realizowania marzeń, wizji dobrobytu czekającego gdzieś daleko, spektakularnych osiągnięciach, zetknięciu z egzotyką, ale także o trudności w pozostawieniu rodziny, dobytku, strachu przed nieznanym  –  a czasem – o braku alternatywy. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o nadziei i  polskości, która zawiera się nie w zamkniętych granicach kraju, lecz w świadomości swoich nieograniczonych możliwości.

Węzeł kultury, nauki i rozrywki
Niezwykła ranga zagadnienia wymaga silnego oparcia w nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji kulturalnej.  Powstające Muzeum Emigracji oprócz działalności ekspozycyjnej, popularyzatorskiej i edukacyjno-badawczej, będzie także prężnie działającym węzłem kultury i rozrywki. Połączenie wszystkich tych funkcji w jednym obiekcie możliwe jest zarówno dzięki szerokiemu spektrum programowemu, ale i ogromnej przestrzeni będącej do dyspozycji instytucji – to blisko 6000 m². W Dworcu mieścić się będzie kino studyjne, przestrzeń do działań teatralno-koncertowych, czytelnia, restauracja i kawiarnia z widokiem na morze i statki niemalże na wyciągniecie ręki.  Instytucja o tak szerokiej ofercie programowej, ulokowana w postindustrialnym, portowym otoczeniu, daje realne szanse na wykreowanie miejsca, które wykroczy poza działania tradycyjnego muzeum i stanie się ważnym ośrodkiem na kulturalnej i turystycznej mapie Polski.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się