Gdynia z innej perspektywy

Opublikowano wtorek, 18 lipca 2017, ostatnia aktualizacja wtorek, 18 lipca 2017 08:24:41

Cudze chwalicie, swego nie znacie. To przysłowie często powtarzane jest zwłaszcza podczas wakacji. Bo to idealny moment na to, aby zobaczyć Gdynię na nowo, z zupełnie innej wysokości, z innej perspektywy. W mieście nie brakuje punktów, z których rozciąga się widok na zapierającą dech w piersiach panoramę. Warto odwiedzić zwłaszcza te najpopularniejsze.

Wieża widokowa - Góra Donas

Góra Donas (205,6 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem w Gdyni. Znajduje się tam wieża telekomunikacyjna z otwartym tarasem widokowym o wysokości niemal 27 metrów. Rozciąga się z niego widok na panoramę Gdyni, Sopotu i niektórych dzielnic Gdańska, a w słoneczny dzień sięgnąć można wzrokiem aż za Półwysep Helski.

Wieża czynna jest w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00-18.00. Wejście na taras jest bezpłatne, ale dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych.

Wysokość tarasu: względna 26,5 m n.p.t., bezwzględna 232,1 m n.p.m.

Dąbrowa, ul. Łanowa

 

Wieża widokowa w Kolibkach

Wieża telefonii komórkowej w Kolibkach znajduje się na skraju Wysoczyzny Gdańskiej na wysokości ok. 85 m n.p.m. Taras widokowy udostępniony turystom umieszczony jest na wysokości 28 m nad poziomem terenu. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską oraz Trójmiasto. Powyżej tarasu zainstalowane są urządzenia telefonii komórkowej.

Wieża czynna jest w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00-18.00. Wejście na taras jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych.
Wstęp jest bezpłatny.

Orłowo, ul. Spółdzielcza


Kamienna Góra

Przepiękna panorama na morze i miasto rozpościera się także z górnego tarasu Kamiennej Góry, na który dostać się można bezpłatną kolejką szynową. Przejazd przeszkloną gondolą trwa ok. 2 minuty, podczas których kolejka pokonuje dystans 96 m i wjeżdża na wysokość 40 m od podstawy wzniesienia. Jednorazowo wagonik zabiera 12 pasażerów stojących (8 miejsc siedzących).

Kolejka jest czynna cały rok. W sobotę i niedzielę w godz. 10.00-22.00, a od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-20.00.
Przejazd jest bezpłatny.
Oczywiście, na Kamienną Górę można również wejść schodami.

Kamienna Góra, pl. Grunwaldzki

 

InfoBox - Obserwatorium Zmian

Wyjątkowe i nowoczesne miejsce, które pozwala m.in. na zapoznanie się z kulturalną ofertą miasta i jego planami rozwoju na najbliższe lata, cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. Tuż obok znajduje się skwer Żeromskiego, gdzie można usiąść na trawie czy leżaku, wypić kawę czy odpocząć w samym centrum Gdyni. Jednak jedną z ważniejszych atrakcji InfoBoksu jest 22-metrowa wieża widokowa, na którą dostać się można schodami lub panoramiczną windą. Stamtąd rozciąga się widok na miasto, dający możliwość obserwowania postępów w realizacji niektórych inwestycji, ale też zobaczenia jedynej w Polsce osi ulicy, która wkracza w morze.
 
Wieża widokowa otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-22.00, a w soboty, niedziele i święta w godz. 11.00-22.00.

Śródmieście, ul. Świętojańska 30

 

Góra św. Mikołaja

Doskonałym punktem widokowym jest także wznosząca się nad ul. Morską w Chyloni Góra św. Mikołaja, zwana także Świętą Górą. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Chyloni. Ale nie tylko widok jest powodem, dla którego warto się na nią wybrać. Wiąże się z nią niezwykła historia.

W okresie pogańskim góra otoczona była kultem, o czym świadczyć może odnaleziony tam grób z czasów łużyckich. Później, w czasach chrześcijańskich, zasłynęła z objawień św. Mikołaja. W 1770 roku pochodzący z zacnej kaszubskiej rodziny Kurów sołtys Gdyni wzniósł na Świętej Górze kaplicę. Na ołtarzu umieszczono figurę św. Mikołaja. 6 grudnia odbywały się koło niej odpusty. Legenda głosi, że rządzące tymi terenami w czasach reformacji władze luterańskie nie sprzyjały katolickim pielgrzymkom. Choć wielokrotnie próbowały ukryć świętą figurę, ta wciąż wracała na swoje miejsce na ołtarzu w kapliczce. Działo się tak nawet wtedy, gdy świętemu Mikołajowi odcięto nogi.

Góra św. Mikołaja zasłynęła także z cudów i uzdrawiającego źródełka. Ma też unosić się nad nią dobroczynne pole energetyczne. W połowie lat 90. XX wieku zostały odnalezione liczne pamiątki, m.in. stare monety i medaliki, a wśród nich Postrach Demonów, czyli egzemplarz medalika św. Benedykta z XVII wieku. Medalik został przekazany przez prezydenta Wojciecha Szczurka do Muzeum Miasta Gdyni, by chronił mieszkańców.

Chylonia, ul. Morska (na wysokości SP 10)

 

Koło widokowe

Do pierwszego weekendu września będzie można podziwiać przepiękną panoramę Gdyni, Zatoki Gdańskiej, a nawet Helu. Będzie to możliwe dzięki największemu w Polsce kołu widokowemu, które ponownie stało się letnią atrakcją Gdyni. Konstrukcja mierzy 55 metrów i składa się z 41 kabin 8-osobowych i jednej gondoli VIP dla 4 osób. Jednocześnie kołem przejechać się mogą 332 osoby. Przejazd trwa ok. 15 minut. Na przejażdżkę kołem może wybrać się każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Cena biletu normalnego wynosi 25 zł, natomiast ulgowego (dla dzieci do 140 cm wzrostu) 15 zł. Przewidziany jest także rabat dla grup zorganizowanych. Atrakcja jest czynna w godz. 11.00-22.00 lub dłużej.
 
Molo Południowe, al. Jana Pawła II 13


fot.Michał Kowalski

 

  • Widok z Kamiennej Góry // fot. Karol Stańczak

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się