Sportretuj rewitalizację i wygraj nagrody w konkursie

Opublikowano czwartek, 20 lipca 2017, ostatnia aktualizacja czwartek, 20 lipca 2017 12:27:18

Weź aparat fotograficzny, kamerę lub po prostu telefon komórkowy. Odwiedź jedno z rewitalizowanych w Gdyni miejsc, utrwal to, co stałe, i to, co się zmienia, a następnie zgłoś swoją pracę w konkursie „Duch – zmiany – miejsca”. Na autorów najlepszych zdjęć i filmów czekają nagrody finansowe i nie tylko.

Praktycznie na każdym etapie pracy nad Gminnym Programem Rewitalizacji dostrzegaliśmy bardzo duży potencjał, jaki tkwi w dzielnicach nim objętych. Mam tu na myśli zarówno historię konkretnych miejsc, jak i ogromny zbiór sentymentalnych, bardzo indywidualnych opowieści mieszkańców tych terenów – mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – Bardzo nam zależy na zbudowaniu historii na temat miejsc, które już dziś podlegają zmianom – także obrazem. Zależy nam na opowieściach o duchu tej zmiany, który jest zarówno w przestrzeni, jak i w poszczególnych mieszkańcach – tłumaczy.


Trzy wymienione wyżej słowa: „Duch – zmiany – miejsca” stały się tematem konkursu, który właśnie ogłasza Laboratorium Innowacji Społecznych w partnerstwie z Gdyńską Szkołą Filmową i kwartalnikiem artystycznym „Bliza”. W jego ramach od 17 lipca do 30 września można zgłaszać zdjęcia i filmy dokumentujące i obrazujące przemiany zachodzące w sześciu gdyńskich obszarach rewitalizacji: na Oksywiu, Babich Dołach, Witominie-Radiostacji, Chyloni (rejon ulic Opata Hackiego – Zamenhofa oraz osiedle Meksyk) i osiedlu Pekin na Leszczynkach.

 
W konkursie może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Organizatorzy szczególnie liczą na udział mieszkańców obszarów rewitalizacji. – Bardzo zależy nam na uchwyceniu tego, jak już dziś mieszkańcy terenów rewitalizowanych postrzegają swoje dzielnice – podkreśla Aleksandra Markowska. – Jesteśmy też ciekawi, jak widzą je mieszkańcy innych części Gdyni. Wszystkich bez wyjątku zachęcamy do poszukania unikatowych walorów obszarów rewitalizacji.


Zgłoszone na konkurs zdjęcia i filmy złożą się na swojego rodzaju dokumentację zachodzących zmian. By ją stworzyć, nie potrzeba wiele. – Można wyjść z aparatem fotograficznym i zrobić zdjęcia – od jednego do trzech. Można kamerą nakręcić krótki, maksymalnie 15-minutowy film – wywiad lub notację – zachęca Adam Kamiński, pomysłodawca i koordynator konkursu z ramienia Gdyńskiej Szkoły Filmowej i „Blizy”. – Film można nagrać nawet amatorsko, np. komórką, a potem zmontować w prostym programie. Nadesłane na konkurs prace oceniać będzie jury, w którego skład wejdą przedstawiciele Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz instytucji zajmujących się miastem i przestrzenią. Będziemy oceniać zarówno sam pomysł, jak i sposób jego realizacji.


W konkursie przewidziano dwie kategorie: zdjęcie i film. W każdej z nich przyznana zostanie nagroda główna (2 000 zł) oraz wyróżnienia (1 000 zł). Jury może też przyznać nagrody dodatkowe. Wręczenie odbędzie się w październiku, podczas gali w Gdyńskim Centrum Filmowym. Nagrodzone filmy zostaną wyświetlone na wielkim ekranie w sali kinowej, a zdjęcia prezentowane będą na wystawie w przestrzeni GCF. Prace ukażą się również na łamach kwartalnika „Bliza”.

 
Zgłoszenia na konkurs „Duch – zmiany – miejsca” przyjmuje Laboratorium Innowacji Społecznych. Regulamin i niezbędne dokumenty dostępne są w załączniku poniżej.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się