Rusza kolejny semestr Akademii EXPERYMENTU

Opublikowano środa, 4 października 2017, ostatnia aktualizacja środa, 4 października 2017 08:13:53

Pomysł na rodzinną sobotę? Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami do udziału w 8. edycji Akademii EXPERYMENTU. Specjalna, pilotażowa oferta czeka też na starsze dzieci (13-15 lat). Zapisy na rodzinne, interaktywne wykłady, ruszają 5 października.

Akademia EXPERYMENTU to jeden z flagowych projektów naszego centrum nauki. Przypomina uniwersytety dla dzieci, z tą jednak różnicą, że u nas na zajęcia i wykłady dzieci przychodzą ze swoimi opiekunami. Jest to zatem wydarzenie o rodzinnym charakterze – tłumaczy Małgorzata Daniluk, koordynatorka projektu. – Każdy semestr Akademii składa się z 4 spotkań, w trakcie których wykładowcy – nauczyciele akademiccy oraz pasjonaci nauki, dzielą się swoimi zainteresowaniami i dokonaniami z dziećmi – dodaje.

Udział w Akademii EXPERYMENTU to doskonała alternatywa na spędzenie rodzinnego, sobotniego przedpołudnia. Na wykładach świetnie spędzają czas zarówno dzieci, jak i ich rodzice. – Wszystkie wkłady odbywające się w ramach Akademii to spotkania interaktywne. Dzieci nie siedzą przez 45 minut bezczynnie  w ławkach – mają do wykonania zadania i dodatkowe aktywności, aby cały czas utrzymywać wysoki poziom zainteresowania tematem – mówi Małgorzata Daniluk.
 

Matematyka, film, dalekie podróże i tajemnice Bałtyku

Tematyka spotkań jest zróżnicowana – tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas październikowego wykładu inauguracyjnego (21.10) dr hab. Antoni Augustynowicz, prof. UG z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, wprowadzi dzieci do świata królowej nauk i w przystępny sposób przedstawi młodym studentom zagadnienia matematyczne.
 
W listopadzie odbędzie się z kolei spotkanie z absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej – Filipem Ignatowiczem. Podczas wykładu pt. „Pan Kulka na planie filmowym – o reżyserii i produkcji kinowej” wspólnie z dziećmi przejdzie przez wszystkie etapy powstawania filmu opowiadając przy tym, na czym polega praca reżysera. 
 
Pod znakiem przygody odbędzie się wykład grudniowy. Znany podróżnik Robert Gondek zabierze studentów w podróż na Czarny Ląd. Podczas prelekcji „Pan Kulka wśród zwierząt Afryki” zaprezentuje dzieciom wykonane w trakcie swoich wypraw zdjęcia afrykańskich zwierząt. Pokaże filmy o mandrylach, gorylach, szympansach i słoniach i podzieli się wieloma ciekawostkami z życia
w Afryce.
 
Na zakończenie semestru Mali Odkrywcy spotkają się z oceanologiem Karoliną Borzycką z Pracowni Teledetekcji Morza Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Wspólnie zastanowią się… jaki kolor ma Morze Bałtyckie. Sprawdzą również, dlaczego jego barwa bywa niebieska, zielona lub brązowa, co wpływa na kolor morza, jak się go określa i jakie ten kolor ma znaczenie dla biologii morza.
 

Nowość: Akademia EXPERYMENTU „13+”

W tym roku uruchomimy pilotażowy program: Akademia EXPERYMENTU „13+”. Otrzymywaliśmy wiele sygnałów od rodziców i samych dzieci o potrzebie stworzenia tego typu oferty dla młodzieży. W listopadzie odbędzie się pierwszy wykład dla nastolatków w wieku od 13 lat do 15 lat – mówi Małgorzata Daniluk.

18 listopada, w ramach Akademii EXPERYMENTU „13+”, Centrum zaprasza na spotkanie z dr. Wojciechem Glacem z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Opowie on o „Tajemnicach mózgu”. Studenci dowiedzą się, dlaczego kiedy śpimy mózg pracuje pełną parą i skąd biorą się sny. Gość Akademii odpowie na pytania, do czego w mózgu potrzebny jest… wodociąg, co znajduje się na mózgowym wzgórzu, co w mózgu robi konik morski oraz dlaczego pukamy się akurat w czoło, kiedy chcemy, by ktoś ruszył „mózgownicą”?

W czasie, gdy młodzież będzie zgłębiała tajniki najważniejszego organu w ciele człowieka, ich rodzice i opiekunowie będą mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanym wykładzie pt. „Hakerzy umysłu”. Poprowadzi go psycholog i trener warsztatu oraz treningu psychologicznego Anna Uss. Będzie poświęcony potencjałowi mózgu i problemie, z którym borykają się rodzice większości nastolatków – uzależnienia młodzieży od smartfonów.

Sprzedaż biletów na semestr zimowy Akademii EXPERYMENTU zostanie uruchomiona w czwartek,
5 października o godzinie 8.00 rano na stronie bilety.experyment.gdynia.pl. Koszt udziału w jednym semestrze Akademii EXPERYMENTU to 68 zł za dziecko (opiekun uczestniczy w wykładach bezpłatnie). Koszt udziału w wykładzie pilotażowym Akademii EXPERYMENTu „13+” to razem 18 zł za dwie osoby (rodzica i nastolatka).

Więcej informacji o zajęciach można znaleźć na stronie Akademii EXPERYMENTU.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się