Elektryczne pojazdy przyszłości z Austrii zaparkują w Gdyni

Opublikowano piątek, 6 października 2017, ostatnia aktualizacja piątek, 6 października 2017 08:40:12

W sobotę 7 października zapraszamy do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia na międzynarodową konferencję Design in Mobility – Design w Mobilności. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodzonych w Trójmieście Dni Austrii i pozwoli zapoznać się z innowacyjnymi i nagradzanymi produktami z dziedziny mobilności elektrycznej.

Konferencja będzie miała charakter bardzo międzynarodowy. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będą gościć prezenterzy z Austrii, Włoch i, oczywiście, z Polski – tłumaczy Ewa Chudecka z Centrum Design Gdynia, współorganizatora wydarzenia. – Głównym tematem spotkania będzie zrównoważone i odpowiedzialne projektowanie w dziedzinie mobilności. Będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć o projektach związanych z motorami, rowerami czy pojazdami strażackimi i rozwiązaniami, jakie rozwijane są na całym świecie w związku z mobilnością elektryczną. Zapraszamy do sali kinowej w budynku nr III Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w godzinach od 10.00 do 17.00 – dodaje.
 
W Gdyni zostaną zaprezentowane produkty, które otrzymały nagrodę państwa austriackiego „Dobra Forma”: wóz strażacki Rosenbauer Panther i motocykl Johammmer J1. Między innymi na ich przykładach będzie można zrozumieć, że wzornictwo to nie tylko atrakcyjne wizualnie przedmioty upiększające przestrzeń. Produkty wprowadzane na rynek muszą przede wszystkim pełnić rolę użytkową i zwracać uwagę odbiorców jakością wykonania.
 
Na międzynarodowej konferencji w Gdyni zaproszeni goście z Austrii, Włoch i Polski wymienią się swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami w mobilności elektrycznej na dwóch kółkach oraz w designerskich i artystycznych projektach samochodowych. – Austriak Daniel Huber zapozna uczestników z najnowocześniejszym projektem wozu strażackiego wykorzystywanego na lotnisku – Rosenbauer Panther, będącego synonimem szybkości, innowacyjności, bezpieczeństwa, dobrego wzornictwa i doskonałej skuteczności podczas zwalczania pożarów – tłumaczy Magdalena Jaetke, organizatorka Dni Austrii. I dodaje: – Drugim produktem będzie 50-metrowy ekojacht Morpheo inspirowany awangardową architekturą Bauhaus z lat 20. i 30. XX wieku. Jest przykładem prostoty i wyrafinowanej elegancji jednocześnie. Do budowy statku zostały wykorzystane materiały z recyklingu, takie jak stal, szkło i stare drewno.
 
Z kolei Philipp Halla (dyrektor zarządzający austriackiej firmy VERTICAL eMobility) opowie o futurystycznym motocyklu elektrycznym Johammmer J1 z innowacyjną technologią energetyczną, osiągający prędkość 200 km/h. A także o hulajnodze UCARVER, która osiąga maksymalną prędkość 25 km/h i świetnie integruje się ze środkami komunikacji miejskiej. Natomiast włoski architekt Roberto Romagnoli z Mediolanu zaprezentuje swój rower miejski – Urban Bike 10 – wyposażony w jedyny hybrydowy silnik elektryczny, który można ładować napędem roweru.
 
W drugiej części konferencji prelegenci przedstawią tematy łączące sztukę wizualną, design i mobilność. Günter Schönberger (Dyrektor zarządzający Bildrecht – austriackiej organizacji zajmującej się prawami autorskimi artystów wizualnych) omówi problem praw autorskich dzieł we wzornictwie związanych z projektowaniem samochodów. Natomiast Magdalena Lukas-Jurkowska, polska mistrzyni rajdowa, przedstawi swoje projekty związane z szybką jazdą oraz projekt rzeźby Macieja Lukas-Jurkowskiego pt. 299 793 km/s – prędkość światła!
 
Uczestnicy konferencji będą mieli również możliwość zapoznania się z najnowocześniejszym systemem zarządzania i ładowania rowerów elektrycznych w przestrzeni miejskiej – wynajem mobilności austriackiej firmy Sycube. Po konferencji przewidziana jest część networkingowa podczas bankietu.

 
Konferencja Design in Mobility
Data: 7.10.2017 | 10.00-17.00
Ilość miejsc ograniczona, rejestracja na stronie internetowej: www.dniaustrii.eu

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się