Strażnicy uczą palić w piecu

Opublikowano czwartek, 11 stycznia 2018, ostatnia aktualizacja czwartek, 11 stycznia 2018 11:04:44

Nieprawidłowe korzystanie z domowych pieców zagraża zdrowiu i życiu wielu osób, a także źle wpływa na jakość powietrza. Dlatego gdyńscy strażnicy miejscy chcą podnosić świadomość mieszkańców w tym zakresie. Ruszają z projektem Korzystne Ograniczenie Zanieczyszczenia Atmosfery. Na życzenie mieszkańców będą przeprowadzać plenerowe pokazy edukacyjne na dwóch piecykach typu „koza”. W ten sposób pokażą, jak w nich bezpiecznie i wydajnie palić. Chętni mogą się już zgłaszać.

Wielu mieszkańców samodzielnie ogrzewa swoje mieszkania i pomieszczenia, w których przebywają. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że robią to nieprawidłowo. W ten sposób mogą narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych, a także zanieczyszczać powietrze. Dlatego ważne jest, szczególnie w tym zimowym okresie, żeby wszyscy wiedzieli, jak bezpiecznie, poprawnie i wydajnie korzystać z domowych pieców. W zdobyciu takich umiejętności, pomagają gdyńscy strażnicy miejscy. W listopadzie przeszli oni szkolenie z prawidłowej obsługi kozy, czyli pieca, który służy do ogrzewania pomieszczeń. Teraz chętnie przekażą zdobyte informacje mieszkańcom. A to, że wiedza na ten temat jest potrzebna, pokazują statystyki.

W związku z tym, strażnicy miejscy w ramach projektu Korzystnego Ograniczenia Zanieczyszczenia Atmosfery  przeprowadzają plenerowe pokazy edukacyjne. Mają dwa piece typu „koza”,  które służą do instruktażu dla mieszkańców. Strażnicy jeżdżą z nimi i pokazują, jak prawidłowo palić w piecu na paliwo stałe. A konkretnie prezentują tzw. odgórną metodę rozpalania. Pokazy polegają na ustawieniu obok siebie dwóch identycznych piecyków. Każdy z nich jest rozpalany tym samym paliwem, zazwyczaj węglem, ale dwiema różnymi metodami. Jedna jest prawidłowa, druga nie. Pokaz trwa około godziny. W pierwszym piecyku najpierw rozpala się podpałkę i potem zasypuje ją węglem. W efekcie piecyk kopci i wydobywa się z niego ciemny, nieprzyjemny dym. To metoda nieprawidłowa. Drugi piecyk najpierw napełniany jest paliwem, a dopiero na nie kładzie się podpałkę i ją rozpala. Tutaj dym wydobywający się z komina jest przezroczysty. To właśnie metoda rozpalania „od góry”.

Pokazy odbędą się w godz. 12.00 - 14.00: 
- sobota 13 stycznia na Obłużu, przy ul. Cechowej na parkingu za Szkołą Podstawową nr 6
- niedziela 14 stycznia,  pokaz przed Teatrem Miejskim (parking) w Gdyni w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- sobota 27 stycznia na Oksywiu ul. Dicmanna/Bosmańska.

Chętni do organizacji pokazu mogą przesłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: straz_miejska@gdynia.pl. W treści koniecznie trzeba wskazać datę, godzinę i miejsce, w którym prezentacja ma się odbyć. Więcej informacji pod nr tel. 58 660 11 73, 58 663 79 86.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się