Kosmiczny dzień w PPNT

Opublikowano poniedziałek, 5 lutego 2018, ostatnia aktualizacja poniedziałek, 5 lutego 2018 09:29:40

Kręcą Cię nowinki techniczne, a nade wszystko te związane z podbojem przestrzeni kosmicznej? Skorzystaj z zaproszenia Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i bądź częścią największego wydarzenia w kosmonautyce od czasu lądowania na Księżycu! W sali kinowej PPNT będzie można obejrzeć na żywo relację ze startu rakiety Falcon Heavy – najbardziej przełomowego momentu od początku istnienia firmy Elona Muska Space-X.

Rakieta Falcon Heavy to obecnie rakieta o największym załadunku cargo na świecie. Elon Musk zamierza umieścić w jej wnętrzu samochód elektryczny Tesla Roadster i wysłać go na orbitę Marsa. Z głosników auta podczas całej misji ma być odtwarzana piosenka Davida Bowiego "Space Oddity".

Wyślą Teslę na Marsa

Rakieta z zamonotwaną Teslą na pokładzie, wystartuje z tego samego miejsca, co statek Apollo 11, znajdującego się na terenie Ośrodka Lotów Kosmicznych na amerykańskim Przylądku Canaveral. Samochód ma pokonać podobną trasę do tej, jaką musiałby pokonać statek z ludźmi zmierzającymi na Marsa. Rakieta Falcon Heavy ma być docelowo tą rakietą, która wyśle pierwszych ludzi w kierunku Czerwonej Planety.

Pomysł Muska może wydawać się na pierwszy rzut oka szalony, ale ma głębsze uzasadnienie. To część międzysektorowego marketingu. Założyciel Tesli i SpaceX ma już nawet hasło promocyjne: „Czerwony samochód dla Czerwonej Planety”. SpaceX dostarcza obecnie Falcony 9 takim odbiorcom jak NASA, komercyjnym satelitarnym operatorom czy amerykańskiemu rządowi. Falcon Heavy jest jednak o wiele potężniejszą rakietą. Wysłanie na orbitę Marsa Tesli Roadster będzie dla niej prawdziwym testem. Elon Musk zapowiedział, że do roku 2024, wcześniej niż rządowa NASA, zorganizuje prywatną wyprawę na Marsa.

Space Day w PPNT

Space Day, który odbędzie się 6 lutego w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym, to wspólna inicjatywa kilku firm działających na terenie PPNT Gdynia oraz realizujących projekty z zakresu nowych technologii, w szczególności związanych z branżą lotniczą i kosmiczną: Space Forest , aiRPAS Machines i VR Visio.

Istnieje ryzyko, że rakieta i jej 27 silników nie przetrwają pierwszego startu, dlatego organizatorzy zadbali o to by, jeśli operacja nie zakończy się sukcesem lub lot zostanie w ostatniej chwili odwołany, uczestnicy Space Day nie narzekali na nudę.

Oprócz możliwości obserwowania na dużym ekranie głównego startu rakiety Falcon Heavy z kanału SpaceX, uczestnicy obejrzą również relacje z poprzednich startów rakiet. Wszystko przy fachowym komentarzu gdyńskich konstruktorów rakiet z firmy Space Forest. Warto dodać, że to właśnie inżynierowie SpaceForest rozpoczęli prace nad pierwszą polską rakietą suborbitalną, zdolną przenosić do 50 kg komercyjnego ładunku na wysokość do 150 km. Dotychczas firma z sukcesem realizowała projekty m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Z kolei VR Visio to specjaliści od wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a także producenci gier VR. Podczas wydarzenia będzie można więc spróbować w nich swoich sił i zasięgnąć porad dotyczących tego, jak nie zgubić się w gąszczu sprzętu do VR, dostępnego na naszym rynku. Parkowicze z aiRPAS Machines, na co dzień zajmujący się konstruowaniem dronów dla przemysłu, zapewnią rozrywkę amatorom latania, udostępniając symulatory lotów: Samolot i Multirotor oraz udzielą indywidualnych porad osobom myślącym o pierwszym zakupie amatorskiego sprzętu.
Niezależnie od przebiegu misji Elona Muska, zapowiada się więc kosmicznie ciekawie!

Link do wydarzenia : https://www.facebook.com/events/952945808202912/

Planowany termin startu rakiety to wtorek 6 lutego godz. 19:30 Ze względu na charakter wydarzenia oraz nieprzewidywalność warunków startowych, może on ulec zmianie w ostatniej chwili.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się