Bajka w Centrum. Edukacja filmowa dla przedszkoli i szkół

Opublikowano poniedziałek, 5 marca 2018, ostatnia aktualizacja poniedziałek, 5 marca 2018 11:04:48

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na cykl poranków filmowych i muzycznych „Bajka w Centrum”. Projekt edukacyjny skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym(4+) oraz uczniów klas 0-III szkół podstawowych. Dla wielu uczestników okazuje się pierwszym kontaktem ze sztuką filmową. Pozwala nie tylko atrakcyjnie spędzić czas i obejrzeć najciekawsze polskie bajki i animacje, ale też dowiedzieć się, jak powstają obrazy filmowe. Projekt realizowany jest w Gdyńskim Centrum Filmowym od marca 2017 roku.

Po każdym seansie młodzi widzowie biorą udział w warsztatach lub zajęciach edukacyjnych o tematyce związanej z zaprezentowanymi filmami. Dodatkowo projekt obejmuje koncerty muzyczne, które nawiązują do polskich bajek i wierszy dla dzieci. Najmłodszym widzom dostarczają one nowych artystycznych wrażeń i pozwalają spojrzeć na literaturę pod innym kątem.

Sala Warszawa w Gdyńskim Centrum Filmowym, w której odbywają się pokazy i koncerty, liczy 227 miejsc i jest bardzo przyjazna dla dzieci. Wygodne fotele i rzędy pozwalają nauczycielom i opiekunom na swobodny dostęp do wszystkich dzieci. W obiekcie dostępna są bezpłatne toalety i szatnia.

Chętne grupy mogą również zwiedzić Gdyńskie Centrum Filmowe z przewodnikiem, po wcześniejszym umówieniu. Spacer obejmuje wszystkie sale, projektornie kinowe, a także specjalny pokaz krótkiego filmu o tym, jak powstawał budynek GCF. Dzieci odwiedzają także pracownie i studio Gdyńskiej Szkoły Filmowej.


CENA BILETU: 11 zł / dziecko
Opiekunowie grup (3 osoby na grupę) uczestniczą w pokazie bezpłatnie.

ZAPISY
e-mail: bajka@gcf.org.pl
tel. (58) 712 46 11

Koordynator projektu: Agata Kozierańska-Burda

Projekt realizuje Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gdyni.Czwartek, 22 marca 2018 roku
Godzina 9.30

Filmy z serii „Hip Hip i Hurra” oraz „Dziwne Przygody Koziołka Matołka”, czyli PRZYGODY Z DRESZCZYKIEM

Czas trwania: 1’15’’

Po projekcji zapraszamy dzieci na krótką lekcję historii, podczas której przybliżymy zasadę działania rzutników: Ania, Bajka i innych. Odbędzie się również pokaz i czytanie bajek wyświetlanych z rzutnika na kliszach i slajdach.

"Hip Hip i Hurra” to polski serial animowany Elżbiety Wąsik. Kreskówka ma edukacyjny charakter, jest parodią seriali detektywistycznych. To pełna humoru i komediowych zwrotów akcji historyjka. Dotychczas powstały dwie serie serialu. Akcja tej detektywistycznej bajki rozgrywa się w świecie zwierząt, które mówią. Głównymi bohaterami są: różowy hipopotam Hip-Hip – detektyw i Hurra – jego roztargniony asystent, fioletowa łasica. Ten zabawny duet rozwiązuje różne zagadki i zgłębia przyrodnicze prawdy. Mali widzowie, przy okazji śledztw prowadzonych przez parę detektywów, dowiadują się, jak powstają chmury, wiatr, tęcza, skąd się biorą dzieci oraz poznają fakty z życia roślin i zwierząt.

„Dziwne przygody Koziołka Matołka” polski serial stworzony na podstawie książek Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza . Scenariusze 10-minutowych odcinków wykorzystują postać Koziołka Matołka oraz motyw poszukiwania Pacanowa, jednak w odróżnieniu od np. bajki muzycznej „ Przygody Koziołka Matołka ”, która jest wierną adaptacją książeczek, są oryginalne, mają fabułę nieciągłą i usytuowaną w różnych epokach, także współcześnie. Charakteryzują się też bardzo wartką akcją. Wszystkie odcinki zaczynają się i kończą wierszykiem, recytowanym przez Wiesława Michnikowskiego i podobnym do oryginalnego tekstu książeczek Makuszyńskiego.


Czwartek, 5 kwietnia 2018 roku
Godzina 9.30


Filmy z cyklu „Bajki i baśnie polskie”, czyli HISTORIE Z MORAŁEM
Czas trwania: 1’ 20’’

Podczas spotkania reżyser Robert Turło stworzy z dziećmi krótką animację poklatkową według historii wymyślonej przez widzów.

O niezwykłej przyjaźni , reż. Robert Turło
Kopciuch , reż. Paweł Czarzasty
O wężowej wdzięczności , reż. Robert Turło
O psach i kotach , reż. Joanna Jasińska Koronkiewicz
Warszawska Syrenka , reż. Paweł Czarzasty

Cykl „Bajki i baśnie polskie” tworzyło wielu znakomitych polskich artystów: grafików, reżyserów, scenarzystów, muzyków. Wśród nich Zbigniew Kotecki, Witold Giersz, Robert Turło, Jacek Adamczak, Andrzej Gosieniecki, Zbigniew Kozub, Aniela Lubieniecka, Krzysztof Napierała, Artur Wrotniewski, Hieronim Neumann i Jacek Kasprzycki. Serial oparto na motywach znanych polskich baśni, bajek i legend. Dzięki swojej otwartej formie poszczególne części różnią się między sobą stylistyką i estetyką, tym samym pokazując bogactwo artystyczne i różnorodność interpretacyjną. Seria zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach.Wtorek, 17 kwietnia 2018 roku
Godzina 9.30


Koncert piosenek dla dzieci z muzyką Witolda Lutosławskiego do wierszy Juliana TuwimaCzas trwania: 1’ 00’’

Koncert jest interesującym pomysłem połączenia muzyki i bajki. Doskonale znane młodej publiczności wiersze Tuwima w formie śpiewanej są czymś niespotykanym i wzbudzają zaciekawienie dzieci. Muzyka na żywo, instrumenty i kontakt z muzykami dostarczają widowni niesamowitych emocji i zachęcają do wspólnej zabawy. Dzieci śpiewają i tańczą! W programie m.in. „Ptasie plotki”, „O panu Tralalińskim” i „Spóźniony słowik”Czwartek, 19 kwietnia 2018 roku
Godzina 9.30

Filmy z serii „Rodzina Treflików” oraz „Parauszek i przyjaciele”, czyli MISTRZOWSKA ANIMACJA LALKOWA


Czas trwania: 1’ 10’’

Po projekcji dzieci w kinie odwiedzi Treflik, który pokaże, jak wygląda studio filmowe, w którym powstają przygody Rodziny Treflików.

„Rodzina Treflików” to polski serial, który już ma rzesze małych i dużych fanów. Realizuje go w technice animacji lalkowej Studio TREFL SA. Jego reżyserem jest współtwórca oscarowej produkcji – Marek Skrobecki. Największą siłą i zaletą „Rodziny Treflików” jest fabuła zbudowana w oparciu o konwencję animowanego musicalu, który opowiada o zabawnych sytuacjach jakie w codziennym życiu spotykają Treflinkę, Treflika i innych bohaterów.

To familijny serial, błyskotliwy i dowcipny. Promuje wiele wartości m.in.: tolerancję, szacunek, przyjaźń i rodzinne więzi.Bajka opowiada zabawne historie, niczym z familijnej komedii sytuacyjnej, przekazując dzieciom wiedzę o świecie i życiowych postawach. Chwali przyjacielskie i otwarte podejście do innych, rozbudza ciekawość najmłodszych wobec otaczającego świata i odkrywa drzemiące za każdym rogiem nowe możliwości.

„Parauszek i przyjaciele” to polski serial, który opowiada o sympatycznym zajączku Parauszku i jego przyjaciołach. Różne zwierzęta uczą najmłodszych, jak żyć w zgodzie z naturą i jak dbać o przyrodę. Bohaterowie mieszkają w Naszym Lesie i przeżywają niezwykłe przygody. Co ważne, w serialu nie ma agresji, przemocy, a wszystko zawsze dobrze się kończy. Mądra Sowa Uhu zawsze ma cenną radę i wskazuje, jak postępować. Zajączek Parauszek, Usia i Łoś Łopatek wiedzą, jak jest ważna przyjaźń, dlatego spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Dzięki Wiewiórce Kitce, Bobrowi Klepkowi i Misiowi Benkowi nawet niezbyt uczciwe pomysły Wilka Waldka i Lisa Fredka kończą się pomyślnie dla wszystkich, a sami sprawcy zamieszania mają nauczkę na przyszłość.Czwartek, 10 maja 2018 roku
Godzina 9.30

Filmy z serii „Zaczarowany ołówek” oraz „Pomysłowy Dobromir”, czyli NA EKRANIE WSZYSTKO JEST MOŻLIWE


Czas trwania: 1’ 20’’

Po pokazie dzieci dowiedzą się, jak powstają efekty specjalne i sami zostaną bohaterami swoich wymarzonych opowieści.

Zaczarowany ołówek” to animowany serial realizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977. Opowiada o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysują, materializuje się. Obok postaci Piotrka i jego psa, ważną rolę w bajce odgrywa także krasnoludek, który zaopatruje chłopca w kolejne egzemplarze zaczarowanego ołówka.

„Pomysłowy Dobromir” to polski dobranockowy serial animowany tworzony w latach 1973-1975. Wyprodukowano dwadzieścia 10-minutowych odcinków. Nakręcono je w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych. Postacie: Dobromir (młody inżynier racjonalizator), Dziadek (przyjazny sceptyk i pomocnik) i Ptaszek (najprawdopodobniej szpak, postać komiczna). Umiejscowienie akcji: polska wieś. W każdym odcinku Dobromir stara się wynaleźć urządzenie, które pozwoli uprościć wykonywanie wybranej kłopotliwej czynności.Wtorek, 15 maja 2018 roku
Godzina 9.30

 


Koncert „ Bajka o zegarze, co straszy”, czyli Z WIZYTĄ U PANA MONIUSZKI
Czas trwania: 1’ 00’’

Koncert do opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki to zupełnie nietypowe wydarzenie dla dzieci.

Aranżacja utworów do możliwości poznawczych dzieci jest dużym wyzwaniem. Ambitny repertuar wzbogacony zostanie tańcami ludowymi. Dzięki uprzejmości profesjonalnych tancerzy dzieci będą mogły poznać m.in oberka, kujawiaka i poloneza.


Wtorek, 29 maja 2018 roku
Godzina 9.30

Filmy z serii „Przytul mnie” oraz „Bear Me”, czyli O MIŁOŚCI I PRZYJAŹNI


Przy okazji Dnia Dziecka dzieci odwiedzi Miś z serii „Przytul mnie”. Zapraszamy także na wspólne czytanie opowieści o jego przygodach.

Czas trwania: 1’ 15’’

„Przytul mnie” to podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący relację między ojcem i synem. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między Tatą Misiem a jego małym synkiem. Serial uczy dzieci i rodziców uważności na małe gesty i słowa, dzięki którym tworzymy i utrzymujemy dobre relacje z innymi.

Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Każdy dzień przynosi nową przygodę. Charyzmatyczny, a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkryją, czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak nauczą się, że dzieląc się z innym, sami stajemy się bogatsi.

„Bear Me” jest niemalże prawdziwą historią o przyjaźni, miłości i Misiu… Lili, narratorka serii, opowiada losy swojej przyjaźni z Misiem. Kolejne odcinki przedstawiają ich wspólne przygody oraz wzloty i upadki ich relacji. Seria jest oparta na krótkometrażowym filmie animowanym pod tym samym tytułem, wyreżyserowanym przez Kasię Wilk. Film zdobył 18 nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.Czwartek, 7 czerwca 2018 roku
Godzina 9.30

Pełnometrażowa animacja „Proszę Słonia”, czyli ANIMACJA KSZTAŁTUJE NASZE WNĘTRZE


Czas trwania: 1’ 30’’

Po pokazie zapraszamy dzieci do stworzenia Etykiety Uczestnika Kultury, czyli savoir-vivre instytucji kultury – warsztat ze storyboardingu.

„Proszę Słonia” to film zrealizowany przez Witolda Giersza w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych w 1978 roku. Dzięki rekonstrukcji cyfrowej wykonanej przy wsparciu środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej film można obejrzeć w cyfrowej jakości.

Film opowiada historię przyjaźni chłopca o imieniu Pinio z porcelanowym słoniem Dominikiem. Słoń odnaleziony na strychu przez chłopca dzięki jego troskliwej uwadze i terapii witaminowej zaczyna mówić i rośnie od rozmiarów, które po krótkim czasie okazują się za duże dla pokoju Pinia. Dominik przenosi się więc do ogrodu, co wcale nie krzyżuje planów dwójki przyjaciół. Pinio i Dominik wspólnie przeżywają wiele fascynujących przygód.Wtorek, 12 czerwca 2018 roku
Godzina 9.30

Koncert „Na wyspach Bergamutach”, czyli PIOSENKI Z AKADEMII PANA KLEKSA


Czas trwania: 1’ 00’’

Koncert Akademia Pana Kleksa to przede wszystkim aranżacja pięknych i zabawnych wierszy Jana Brzechwy. Wspólnie z młodym, pełnym zapału zespołem Fraktus Sextet widzowie wyruszą w prawdziwą muzyczną podróż. Zespół tworzą doświadczeni muzycy i pedagodzy gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku.Czwartek, 14 czerwca 2018 roku
Godzina 9.30

Filmy z serii „Kuba i Śruba” oraz „Bajki Bolka i Lolka”, czyli W BRATERSTWIE SIŁACzas trwania: 1’ 15’’

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z aktorami Sceny 138, którzy zabiorą dzieci w podróż do świata baśni, gdzie zasmakują życia rodem z królewskiego dworu.

„Kuba i Śruba” to przepiękny serial animowany dla najmłodszych. Przedstawia codzienne życie dwóch braci, całkowicie od siebie różnych. Kuba, choć młodszy, to typ przezornego i rozważnego intelektualisty. Mateusz, zwany Śrubą, jest przeciwieństwem brata - oderwany od życia, wiecznie bujający w obłokach, chojrak i zawadiaka, który co chwilę pakuje się w tarapaty. Przygody tej dwójki z pewnością zaciekawią i rozbawią małego widza! We wszystkich odcinkach w zaskakujący sposób wplecione są motywy ze znanych bajek.

Znany wszystkim cykl „Bajki Bolka i Lolka” to polski serial animowany z lat 1970-1971, produkowany przez bielsko-bialskie studio filmowe. Jest czwartym cyklem przygód Bolka i Lolka. Twórcą utworu i jego koncepcji, inicjatorem serii (autorem pierwotnym) i współautorem opracowania utworu w formie projektów plastycznych był Władysław Nehrebecki. Synowie Władysława Nehrebeckiego, Jan i Roman, oraz sam autor w licznych wywiadach, oświadczeniach i wspomnieniach podają, że inspiracją dla stworzenia utworu były zabawy synów autora i że ich ówczesne figle i psoty były natchnieniem powstających od 1962 roku scenariuszy. Bohaterowie tej serii przeżywają liczne przygody związane z wątkami i postaciami pochodzącymi ze znanych baśni.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się