Przyjazna Dzielnica-poznaj listę wniosków w konkursie

Opublikowano poniedziałek, 4 czerwca 2018, ostatnia aktualizacja poniedziałek, 4 czerwca 2018 08:43:10

To nie będzie prosty wybór. Radni dzielnic w Gdyni złożyli ponad 100 pomysłów, na to, co chcieliby, aby wydarzyło się w ich najbliższym otoczeniu. O tym, które z nich trafią do realizacji, zdecydują sami mieszkańcy. Głosowanie projektów „Przyjaznej dzielnicy” rozpocznie się 18 czerwca, wspólnie z Budżetem Obywatelskim.

W każdej dzielnicy do rozdysponowania jest 25 tys. zł. Zgłoszone projekty mają wartość od 5 do 25 tys. zł. W zależności od dzielnicy mieszkańcy będą mieli do wyboru od 3 do 14 projektów.

- Konkurs ma na celu budowanie lokalnej społeczności opartej na wspólnym rozpoznaniu potrzeb i tworzeniu dla nich najlepszych rozwiązań. To mieszkańcy sami kreują i zgłaszają swoje pomysły - w zakresie sąsiedzkiej integracji, organizacji czasu wolnego dzieci, młodzieży i osób dorosłych, działań kulturalnych, sportowych. Dzięki temu mamy pewność, że przekazane na ten cel środki z budżetu miasta, będą wykorzystane najefektywniej – mówi wiceprezydent Michał Guć.

Każdy z mieszkańców Gdyni będzie mógł wskazać od 1 do 3 projektów, przyznając im odpowiednie miejsca. Pierwsze wskazanie otrzyma 3 punkty, drugie 2, a trzecie 1 punkt. Te z najwyższym wynikiem zostaną skierowane do realizacji – w tym lub przyszłym roku, w zależności od wskazania we wniosku konkursowym.

- Lista pomysłów jest długa, od sprawdzonych projektów jak dzień sąsiada czy imprezy na orientację po całkowicie nowe np. joga dla seniorów albo zajęcia logopedyczne dla dzieci. Są także projekty tradycyjne jak festyn rodzinny oraz cykl biegów – mówi Paweł Musiał, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Leszczynki. – Chcieliśmy, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wygrają te pomysły, których grupa odbiorców najbardziej się zmobilizuje – podkreśla.

O tym, które z nich trafią do realizacji, zadecydują sami mieszkańcy podczas głosowania internetowego, które odbędzie się równolegle z tym do Budżetu Obywatelskiego, w dniach 18 czerwca – 2 lipca 2018. Przed głosowaniem na stronie bo.gdynia.pl pojawią się pełne opisy każdego z nich.

- Z pomysłami zgłaszają się do nas sami mieszkańcy. Jeden z nich pisze książkę o naszej dzielnicy. W ramach jego projektu będziemy mogli poznać sławnych mieszkańców Działek Leśnych i porozmawiać o ciekawych budynkach w naszej dzielnicy. Zebrane informacje zostaną wykorzystane w powstającej książce – mówi Wojciech Jankowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Działki Leśne. – Nie zabrakło oczywiście takich projektów jak zajęcia nordic-walking, cykliczne spotkania mieszkańców przy ognisku, czy wieczory muzyczne – wymienia.

Pula środków przeznaczonych na realizację projektów w ramach „Przyjaznej Dzielnicy” wynosi 550 000 zł.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się