Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce bierze udział w pilotażowym programie UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom”

Opublikowano poniedziałek, 3 września 2018, ostatnia aktualizacja poniedziałek, 3 września 2018 15:09:04

Miasto Gdynia i UNICEF Polska podpisały dziś, 3 września 2018 roku, porozumienie o uczestnictwie Gdyni w pilotażowym programie UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom”. Tym samym Gdynia stała się pierwszym w naszym kraju miastem kandydującym do otrzymania tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom”.

Miasto Przyjazne Dzieciom” jest to program UNICEF oparty o podstawową zasadę kierowania się zawsze dobrem dziecka, szczególnie na poziomie lokalnym. W ten sposób chcemy wesprzeć samorządy w realizacji w praktyce Konwencji o prawach dziecka.” – informuje Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.
 
Cieszymy się, że będziemy pierwszym miastem w Polsce, które wdroży założenia „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. W Gdyni głosy, potrzeby, priorytety i prawa dzieci są integralną częścią miejskich polityk, programów i decyzji. Dzieci mają pełne prawo czuć się podmiotowo i z pewnością mają nam wiele do powiedzenia. Będziemy jeszcze bardziej wsłuchiwać się w ich słowa.” – zaznacza Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.  Motywacją do przyłączenia się do programu jest chęć dalszego ulepszania i rozwijania systemowego podejścia do polityki rodzinnej w Gdyni oraz otwartość na wyzwania i innowacyjne rozwiązania.
 
Miasto Gdynia przystępując do programu zobowiązuje się do rozwijania polityki rodzinnej nie tylko w kontekście udzielania wsparcia i pomocy, ale także wdrażając różnorodne działania takie jak promowanie wiedzy o prawach dziecka i ich egzekwowania, wspieranie integracji międzypokoleniowej, rozwijanie kompetencji rodzicielskich, budowanie odpowiedzialności obywatelskiej, inspirowanie do spędzania czasu w gronie rodziny, integrowanie środowisk i dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
 
Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” to międzynarodowa inicjatywa UNICEF istniejąca od 1996 r. Celem programu jest wsparcie lokalnych społeczności w implementacji Konwencji o prawach dziecka. Program działa w 31 krajach i ponad 1000 miastach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Kolonii, Aberdeen czy Quebecu. Więcej informacji można znaleźć na stronie unicef.pl/miastoprzyjaznedzieciom.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się