Ruszyła „Ekspedycja Smaków” dla uczniów z Gdyni i okolic

Opublikowano piątek, 14 września 2018, ostatnia aktualizacja piątek, 14 września 2018 14:44:12

Już po raz 3. wystartowały zapisy na „Ekspedycje Smaków” dla uczniów z Gdyni i okolic. W ramach bezpłatnego programu „Od uprawy do potrawy” nauczyciele mogą zabrać dzieci na wycieczkę edukacyjną, skorzystać z gotowych scenariuszy lekcji oraz zdobyć grę planszową o niemarnowaniu żywności.

Aż 86% uczniów wie, że batoniki czekoladowe są niezdrowe, jednocześnie czekolada jest ulubionym produktem co czwartego badanego ucznia*. Uczniowie znają założenia piramidy żywieniowej, jednak nie idzie za tym praktyka, która wiedzę zamienia w realne działania. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć dzieci prawidłowych postaw w momencie, gdy uczniowie stają przed faktycznym wyborem – stoją w kuchni, w sklepie lub przy bufecie szkolnym. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie program „Od uprawy do potrawy”, który oferuje dzieciom z klas 0-4 szkoły podstawowej oraz przedszkolnych zerówek wycieczki edukacyjne i atrakcje w szkołach.

Ekspedycje odbywaja się w:
Sklep Tesco przy  ul.  Nowowiczlińskej 35 w Gdyni
Sklep Tesco przy ul. Kcyńskiej 27 w Gdyni


Lekcja w sklepie
Chociaż rozwój nowoczesnych technologii pozwala na uatrakcyjnienie zajęć w szkolnej ławce, to nic nie zastąpi praktycznego doświadczenia. Fundacja Szkoła na Widelcu, czyli partner merytoryczny programu, zadbała o przyciągnięcie uwagi najmłodszych, tworząc 2,5-godzinną grę terenową, na której dzieci mogą szukać odpowiedzi na nurtujące je pytania, rozwiązywać łamigłówki, poszukiwać skarbów i pysznie się bawić, zapamiętując jednocześnie najważniejsze zasady żywieniowe.

Najbardziej w „Ekspedycjach Smaków” cieszą nas pozytywne reakcje uczniów, którzy mają okazję doświadczyć czegoś nowego, spróbować innych produktów, a przez to wpłynąć na wybory konsumenckie w ich domach i przekonać rodzinę np. do jedzenia warzyw i owoców. Takie spotkania są bardzo ważne dla kształtowania gustu żywieniowego młodego pokolenia, a dzięki zaangażowaniu i pasji  pracowników sklepów prowadzących wycieczki, spotkania odbywają się w miłej atmosferze i mogą być realizowane w blisko 50 lokalizacjach w całej Polsce.– mówi Daria Kulińska, Dyrektor Działu Komunikacji w Tesco Polska.

Po każdej wycieczce nauczyciel otrzyma bezpłatnie boks edukacyjny z 5 scenariuszami lekcji do przeprowadzenia w klasie oraz pakiet zeszytów ćwiczeniowych dla każdego ucznia. W ramach programu przyznawane są również certyfikaty dla opiekuna grupy.

Mistrzostwa w niemarnowaniu
Wg badań 13% uczniów wyrzuca jedzenie w szkole przynajmniej raz w tygodniu**. Tony kanapek lądują w koszach. Aby zapobiec skali marnowania żywności, program „Od uprawy do potrawy” oferuje wsparcie w zakładaniu w szkołach Klubów Niemarnowania. Na stronie programu będą regularnie pojawiały się wskazówki z propozycjami aktywizacji dzieci. W roku szkolnym 2018/2019 będzie można również zdobyć nieodpłatnie grę edukacyjną „Zakupowe mistrzostwa”. Gry otrzyma pierwsze 100 szkół, które zarejestrują swój Klub.

Sukces mierzony zadowoleniem uczestników
Po II edycji 99,3% nauczycieli było zadowolonych z formy prowadzenia wycieczki, a 98,7% wyraziło chęć ponownego wzięcia udziału w „Ekspedycji Smaków”***. Reakcje nauczycieli i grup potwierdzają Społecznicy, czyli specjalnie przeszkoleni w prowadzeniu wycieczek pracownicy Tesco:
Opiekunowie byli pozytywnie zaskoczeni całą ekspedycją. Sami mieli okazję spróbować nowych smaków i jeszcze uzupełnić swoją dotychczasową wiedzę. Dzieci były bardzo zadowolone. I obiecały, że będą jeść mniej fast-foodów.
W roku szkolnym 2017/2018 odbyły się 372 Ekspedycje Smaków, które wyedukowały ponad 9 300 dzieci. Nauczyciele prowadzili również Kluby Niemarnowania Żywności oraz korzystali z przygotowanych scenariuszy lekcji, co przełożyło się na rekordową liczbę 46 000 uczniów zaangażowanych w II edycję programu „Od uprawy do potrawy”. 

Aby zapisać się do „Ekspedycji Smaków” oraz do Klubów Niemarnowania należy wypełnić osobny formularz rejestracyjny na stronie www.oduprawydopotrawy.pl

*Badania „Przyszłość na talerzu” (2015)
**Badania „Talent do niemarnowania” (2013)
**Ewaluacja II edycji programu „Od uprawy do potrawy” (2018)


O firmie: Tesco Polska jest czołową siecią sklepów samoobsługowych na polskim rynku z prawie 400 sklepami, od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Firma zatrudnia blisko 23 tys. osób i oferuje klientom produkty ponad 3700 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów.
O programie: Program „Od uprawy do potrawy” powstał w oparciu o doświadczenie i renomę, jaką cieszył się konkurs Tesco dla Szkół. Przez 13 lat swojego istnienia zdobył on uznanie szkół, społeczności lokalnych, jak również specjalistów z zakresu CSR, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jego pierwowzorem był program „From Farm to Fork”, który zrodził się w Wielkiej Brytanii. I edycja „Od uprawy do potrawy” została doceniona złotą nagrodą w konkursie Złote Spinacze 2017 w kategorii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdyni.

Więcej informacji o progranie na stronie: http://www.oduprawydopotrawy.pl/
 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się