"Dar Młodzieży” wraca do domu. Przywitaj go z nami!

Opublikowano środa, 27 marca 2019, ostatnia aktualizacja środa, 27 marca 2019 09:04:46

Na morzu spędzili ponad 10 miesięcy. W tym czasie opłynęli ziemski glob i odwiedzili 23 porty na całym świecie. Kończy się wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi. Już za 3 dni, w czwartek 28 marca, żaglowiec wróci do Gdyni z Rejsu Niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się sporo atrakcji. Oficjalne powitanie Białej Fregaty rozpocznie się o godz. 11.00. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele władz miasta, Marynarka Wojenna czy przedstawiciele i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dołącz i Ty.

Dar Młodzieży” zmierza do macierzystego portu. Wraca z rejsu dookoła świata, który zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do Gdyni przypłynie w czwartek, 28 marca

– Po wielu miesiącach Rejsu Niepodległości „Dar Młodzieży” powraca do Gdyni, na swoje stałe miejsce cumowania przy nabrzeżu Pomorskim. Gdynianie przywitają go hucznie. Będzie im w tym towarzyszyło ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Najpierw odbędzie się uroczyste powitanie i część oficjalna. Pomyśleliśmy jednak również o tych, którzy przed południem pracują i nie będą mogli oglądać tego widowiska. Dla nich ministerstwo, we współpracy z miastem Gdynia, przygotowało popołudniowy piknik, który odbędzie się w okolicach Akwarium Gdyńskiego. Tam będzie można podziwiać przybyły do Gdyni „Dar Młodzieży”, a także skorzystać z różnych atrakcji – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Uroczyste powitanie żaglowca i jego załogi rozpocznie się o godz. 11.00 na molo Południowym (vis-à-vis Akwarium Gdyńskiego). „Dar Młodzieży” zacumuje na swoim stałym miejscu - przy nabrzeżu Pomorskim. Wtedy odbędzie się oficjalna część wydarzenia. Odegrany zostanie hymn państwowy. Podniesiona będzie też gala banderowa. Następnie meldunek z rejsu złoży komendant „Daru Młodzieży”. Zaplanowane są również przemówienia okolicznościowe. Ta część powitania potrwa do godz. 12.30. W uroczystości wezmą udział m.in.: Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przedstawiciele władz miasta oraz władze i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

godz. 15.00, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka w Gdyni (ul. Portowa 2), odbędzie się msza święta dziękczynna koncelebrowana przez Metropolitę Gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódziaks. Edwarda Pracza - kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz ks. Zenona Hanasa - rzełożonego Pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.

Z kolei po południu, na molo Południowym, zaplanowano piknik morski. Z okazji powrotu żaglowca, odgodz. 16.00 do godz. 19.00, na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji. Będą koncerty w morskim klimacie. Wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej i zespół wokalny „Riwiera”. A Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej zaprezentuje pokaz musztry paradnej. To jednak tylko kilka wybranych propozycji z bogatego programu, który na powitanie „Daru Młodzieży” przygotowała 3. Flotylla Okrętów. W przestrzeni pomiędzy Akwarium Gdyńskim a nabrzeżem Pomorskim znajdą się również specjalne piknikowe stoiska. Będzie tam można zobaczyć m.in.: sprzęt wojskowy różnych formacji. Nie zabraknie także wojskowej grochówki. Piknik to również okazja do spotkania z uczestnikami Rejsu Niepodległości. Będzie można ich spotkać w dużym namiocie na molo Południowym. Tam zaprezentują oni m.in. krótkie migawki filmowe z podróży.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się