Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Gdyni

Opublikowano środa, 10 kwietnia 2013, ostatnia aktualizacja środa, 10 kwietnia 2013 10:18:57

Od 25 lutego do 1 marca trwał w Gdyni Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tych dniach w siedzibie Prokuratury Rejonowej, przy ul. 10 Lutego 39 i w budynku Sądu Rejonowego, przy Placu Konstytucji 5, dyżurowali specjaliści: prokuratorzy, psycholodzy, policjanci i prawnicy.


Organizacja Tygodnia ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, ale również zapewnienie im dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznych porad z zakresu prawa, pracy socjalnej, czy porad psychologicznych. W trakcie Tygodnia Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz szereg innych instytucji oraz organizacji angażuje się w pełnienie dodatkowych, bezpłatnych dyżurów dla osób, które zostały pokrzywdzone, tak, aby mogły one bez zapisów, wniosków i skierowań skorzystać z pomocy. Istotą zaangażowania tylu podmiotów jest umożliwienie ludziom skorzystania z kompleksowej, interdyscyplinarnej pomocy w jednym miejscu i w jednym czasie.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw (obchodzonym od 1988 na terenie krajów Unii Europejskiej). W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
Od tego roku inicjatywa odbywa się pod nazwą Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i jest to już trzynasta edycja obchodów tego wydarzenia.

Źródło: MOPS

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się