Anna Czerwińska-Rydel opowie o Irenie Sendlerowej

miejsce:
Biblioteka Obłuże – Filia nr 1
adres:
ul. Boisko 6, 81-183 Gdynia
kiedy:
poniedziałek, 5 marca 2018
godz. 12:00 - 13:30

Spotkanie z autorką książek dla dzieci, która w swoich utworach pisze o ludziach z pasją, postaciach historycznych, problemach najmłodszych, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości i muzyce. Spotkanie poświęcone zostanie książce „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”.


Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, autorka licznych i nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.

W swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce.
Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach (m.in. „Mój brat czarodziej” – opowieść o Julianie Tuwimie, „Fotel czasu” – opowieść o Aleksandrze Fredrze,, „Słońcem na papierze” opowieść o Kornelu Makuszyńskim, „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem” – opowieść o Wandzie Rutkiewicz)

Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze). Twórczyni „Trylogii Gdańskiej 2” – trzech opowieściach biograficznych o wielkich gdańszczankach – Elżbiecie Heweliusz, Konstancji Czirenberg i Johannie Schopenhauer.
W przygotowaniu „Trylogia Gdańska 3” – trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach.
Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.
Autorka za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz dwukrotnie została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis – za rok 2012 i za rok 2013.
W roku 2013 autorka otrzymała literackie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współpracuje ze znakomitymi ilustratorami oraz z wieloma wydawnictwami.

Współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

O książce „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”.

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!
„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś…”
Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.

Spotkanie finansowane z budżetu Rady Dzielnicy Obłuże.

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się

marzec

2018
pn wt śr czw pt sob nd
9 26 27 28 1 2 3 4
10 5 6 7 8 9 10 11
11 12 13 14 15 16 17 18
12 19 20 21 22 23 24 25
13 26 27 28 29 30 31 1