Science Cafe dla dorosłych

miejsce:
Centrum Nauki Experyment
adres:
ul. Aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
kiedy:
niedziela, 22 kwietnia 2018
godz. 17:00 - 19:00

Ile plastikowych butelek zjadamy w ciągu życia? Dlaczego Amerykanie wycofują z rynku kosmetyki z mikrogranulkami? Zapraszamy na kolejne spotkanie dla dorosłych z cyklu SCIENCE CAFE. Tym razem porozmawiamy o niewidzialnym, ale bardzo niebezpiecznym mikroplastiku.

MIKROPLASTIK – MAKROPROBLEM
[SCIENCE CAFE – spotkanie dla dorosłych]
Niedziela, 22 kwietnia
Godzina 17.00 – 19.00

Bilety w cenie 12 zł* do kupienia na stronie internetowej bilety.experyment.gdynia.pl oraz w kasach EXPERYMENTU.
*10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus

CZY WIEDZIELIŚCIE, ŻE:

„Morskie organizmy potrafią rozdrobnić jedną foliową torebkę na około 1,75 miliona mikroskopijnych fragmentów – dowodzą brytyjscy naukowcy w nowym badaniu.”
naukawpolsce.pap.pl

„Mikroplastiki coraz częściej dodawane są do kosmetyków, takich jak mleczka do ciała, kremy do twarzy czy kosmetyki do makijażu. W różnych produktach może ich być od 1% do nawet 90%. Cząstki te podczas używania produktu są spłukiwane i trafiają do systemu kanalizacyjnego.”
ekoagora.pl

„Źródeł zanieczyszczenia mikroplastikiem jest wiele, jednak według organizacji Orb są to przede wszystkim: syntetyczne włókna pochodzące z ubrań wykonanych z polaru, akrylu czy poliestru, które przy każdym praniu uwalniają do środowiska wodnego tysiące mikroskopijnych drobin […]”
ulicaekologiczna.pl

SPOTKANIE ZE SPECJALISTĄ

Ile razy zdarzyło się Wam, że zapomnieliście z domu torby na zakupy i musieliście kupić (kolejną) plastikową siatkę? A teraz wyobraźcie te same reklamówki tylko rozdrobnione, które trafiają do Was z powrotem w … wodzie pitnej lub w pożywieniu. Na kolejnym spotkaniu z cyklu SCIENCE CAFE porozmawiamy o mikroplastiku, który stanowi makroproblem nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt morskich np. ryb i skorupiaków. Morza i oceany to inaczej wielkie blendery, które setki ton plastiku produkowanych przez nas każdego dnia, rozdrabniają na niewidzialny dla ludzkiego oka, ale bardzo niebezpieczny pył. 

Gościem spotkania będzie dr hab. Dorota Burska, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, która opowie o zagrożeniach chemicznych w morzach i oceanach, ich wpływie na faunę i florę oraz roli, jaką w całym tym łańcuchu tworzenia się mikroplastiku pełni człowiek.

WARSZTATY

Po spotkaniu z dr Dorotą Burską zapraszamy na warsztaty, które poprowadzą edukatorzy EXPERYMENTU oraz studenci z kół naukowych z UG. Na specjalnych przygotowanych stanowiskach będzie można m.in. dowiedzieć się:

- co oznaczają skróty PET, HDPE, PVC i inne znajdujące się na opakowaniach do żywności,
- co można bezpiecznie przechowywać w opakowaniach plastikowych,
- jakie substancje chemiczne uwalniają się podczas prania polaru,
- jak opakowania plastikowe zmieniają się w mikroplastik.

W trakcie warsztatów będziemy chcieli uczulić Was, jak codzienne, małe decyzje – dotyczące zakupów żywności, kosmetyków, środków czystości, a nawet ubrań, mogą mieć wpływ na środowisko. Mając te wiedzę, będziecie mogli podejmować bardzo świadome wybory i tym samym zrobić coś dobrego dla siebie… i dla środowiska.

ZAPRASZAMY!

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się

czerwiec

2018
pn wt śr czw pt sob nd
22 28 29 30 31 1 2 3
23 4 5 6 7 8 9 10
24 11 12 13 14 15 16 17
25 18 19 20 21 22 23 24
26 25 26 27 28 29 30 1