Majówka NA FALI

miejsce:
Centrum Nauki Experyment
adres:
ul. Aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
kiedy:
sobota, 28 kwietnia 2018 - niedziela, 6 maja 2018
godz. 10:00 - 19:00

Wskoczcie NA FALĘ i w majowy weekend popłyńcie z nami na morską wyprawę badawczą!

 • Co mieszka w kropli wody?
 • Czy w Polsce można hodować krewetki?
 • Co słychać pod wodą, a czym oddychamy na plaży?

To tylko niektóre z pytań, na które znajdziemy odpowiedzi razem z Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Odwiedźcie EXPERYMENT w trakcie Majówki, poczujcie się jak morscy naukowcy i odkryjcie tajemnice podwodnego świata! Przygotowaliśmy moc atrakcji – tym razem na wyjątkowo długi weekend majowy, bo od soboty, 28 kwietnia do niedzieli, 6 maja EXPERYMENT będzie czynny codziennie (również w poniedziałek) od 10.00 do 19.00. Na aktywności zapraszamy w godzinach 12:00-17:00.

Sprawdzimy, co w głębi piszczy! POSŁUCHAJCIE/ZOBACZCIE/BAWCIE SIĘ tym, co przygotowali dla Was edukatorzy EXPERYMENTU oraz naukowcy i studenci z Instytutu Oceanografii. PRZESONDUJMY DNO MORZA W POSZUKIWANIU ŚWIETNEJ ZABAWY!

Wcielimy się w rolę oceanografów, hydrologów, geologów, mikrobiologów. Podejrzymy wraki statków i zbadajmy żyjątka mieszkające pośród ziaren piasku. A gdyby tak zajrzeć pod powierzchnię morza – co zobaczymy? I co usłyszymy? Co jest niezbędne oceanografowi, aby wyruszyć w morską wyprawę badawczą? Poznacie specjalny sprzęt używany przez badaczy, dzięki któremu odkryje się przed Wami nieznany wodny świat obrazów i dźwięków. 

Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę.

Informacje o biletach dostępne TUTAJ

 

PROGRAM:

CODZIENNE OCEANOGRAFICZNE ATRAKCJE (12:00-17:00). W strefie eksperymentów oraz na wystawie poznacie między innymi:

 • piaski świata - czy piasek na plaży w różnych stronach świata jest taki sam?
 • nieznane gatunki ryb w Bałtyku,
 • co mieszka w kropli wody – mikroorganizmy pod lupą,
 • dźwięki pod wodą  – co można usłyszeć pod wodą? Jakie dźwięki wydają płynące statki, a jakie lodowce czy zwierzęta?
 • wodę Bałtyku – co się w niej kryje?
 • skład powietrza nad morzem –  czym oddychamy na plaży?
 • minerały – twarde, miękkie, ładne, brzydkie, ale czym są te kolorowe kamyki i skąd pochodzą?
 • mejobentos – milimetrowe potworki pod lupą, wodne żyjątka, których nie widzimy.

Codziennie będziecie mogli również posłuchać prezentacji naszych wolontariuszek EVS Morze Czarne na talerzu (prezentacja w jęz. angielskim).


CODZIENNIE DWA RAZY WYKŁAD EKSPERTA o stałych godzinach - 12:30 i 15:30. Czas trwania każdego z wykładów – około 40 minut.


28.04.2018  SOBOTA

„Mikroorganizmy = makroinformacja” - Informacja na temat głównych mieszkańców osadów powierzchniowych

Patrząc na środowisko wodne przeważnie zauważamy ryby, ptaki pływające po wodzie lub odciśniętą na środowisku obecność człowieka: śmieci zalegające na brzegu. Ale trudniej nam zauważyć niewielkie bezkręgowce, których wielkim światem może być nawet mała kałuża. Posłuchacie o tym, jak właśnie te niewielkie zwierzęta bardzo dużo opowiadają nam o świecie, w którym żyją, o jego jakości, toksyczności, bądź bardzo dobrej kondycji.


29.04.2018  NIEDZIELA

RAS krewetkę proszę! Pierwsza eksperymentalna hodowla krewetek w Polsce.

Różowe złoto na talerzu - o nowoczesnej hodowli ulubionych przez Europejczyków krewetek dowiecie się ze spotkania z pracownikami Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich ZEEOM IO UG. Obejrzycie żywe krewetki, porównacie ich gatunki i posłuchacie o pierwszej eksperymentalnej hodowli krewetek w Polsce! Dowiecie się również, czym jest akwakultura i co możemy w warunkach klimatu umiarkowanego hodować/uprawiać do jedzenia? Może skorupiaki, mięczaki, ryby? A może glony?


30.04.2018  PONIEDZIAŁEK

Co widać, co słychać na dnie morza? 

Jakich urządzeń używa się do badania dna morskiego? Do jakiej głębokości będziemy „widzieli dno” wykorzystując te urządzenia i jak duży obszar morski możemy zbadać w ciągu jednego dnia? Posłuchacie naukowców, którzy wiedzą o tym wszystko!


01.05.2018  WTOREK

O co nie podejrzewalibyście małży?

Czy małże mają płeć? Czy mogą być większe od człowieka? A może zastanawialiście się kiedyś, ile może ważyć największa perła? Jak wyglądałyby morza bez małży? Wszystkiego o tych wodnych mięczakach posłuchacie podczas naszej prezentacji.


02.05.2018  ŚRODA

Ekstremalne Fale

Czy wiecie jak tworzą się fale morskie i gdzie powstają największe? Czym są fale ekstremalne i czy występują na Bałtyku? Jakie zagrożenia związane są z występowaniem ekstremalnych fal? Wszystkiego o falach dowiecie się od pracowników Pracowni Dynamiki Morza, Zakładu Oceanografii  Fizycznej.


03.05.2018  CZWARTEK

Wraki Bałtyku i zatopione środki bojowe

Wraki statków znajdujące się w morskich głębinach otacza aura tajemniczości. Wbrew pozorom są to miejsca pełne życia – są siedliskiem wielu organizmów morskich i miejscami chętnie odwiedzanymi przez nurków. Ale w głębinach Bałtyku możecie się również natknąć na niebezpieczeństwa – zatopione środki bojowe. Zapraszamy na podwodne filmy i opowieści o Morzu Bałtyckim.


04.05.2018  PIĄTEK

Dziwne i nieznane gatunki ryb występujące w Morzu Bałtyckim

Czy znacie wszystkie bałtyckie ryby? Waszą wiedzę sprawdzą ichtiolodzy z Zakładu Biologii i Ekologii Morza IO UG, którzy opowiedzą o najciekawszych gatunkach żyjących w naszym morzu. Gatunki obce, rodzime,  inwazyjne – czy znacie znaczenie tych słów? Dowiedzcie się, jakie ryby „kąpią się” z nami najczęściej w płytkiej strefie brzegowej Zatoki Gdańskiej!


05.05.2018  SOBOTA

Woda – kolebka życia

Czym jest życie? Odpowiemy na to, tylko z pozoru proste, pytanie podczas naszego wykładu. Dowiecie się, skąd może pochodzić, i dlaczego woda jest tak ważna, żeby mogło istnieć.


06.05.2018  NIEDZIELA

Czy wiesz czym oddychasz nad morzem?

W trakcie wykładu dowiecie się, czym są aerozole morskie i jak dostają się do atmosfery? Dlaczego nad morzem powietrze jest bardziej czyste niż w innych rejonach Polski? Dowiecie się także, w jakich sytuacjach meteorologicznych dochodzi w Trójmieście do wzrostu stężenia zanieczyszczeń w atmosferze i czy zagraża nam smog atmosferyczny. Porozmawiacie również o tym, czy warto chodzić na spacery nad morze i kiedy najlepiej to robić.

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się

kwiecień

2018
pn wt śr czw pt sob nd
13 26 27 28 29 30 31 1
14 2 3 4 5 6 7 8
15 9 10 11 12 13 14 15
16 16 17 18 19 20 21 22
17 23 24 25 26 27 28 29
18 30 1 2 3 4 5 6