Jesienny program w naszym muzeum
Otwarcie Muzeum Emigracji było w Gdyni jednym z najgłośniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Naszą wystawę zobaczyło już ponad 50 tysięcy osób. A wystawa to tylko jeden z powodów, dla których warto zajrzeć na ul. Polską 1.
Choć w samym centrum portu, Muzeum Emigracji leży jednocześnie zaledwie kwadrans spacerem od gdyńskiego Śródmieścia. Jego odnowionej siedziby nie sposób pomylić z żadnym innym – Dworzec Morski to jeden ze skarbów modernistycznej architektury. Większość go odwiedzających przychodzi jednak z powodu tego co kryje w sobie – multimedialną ekspozycję opowiadającą o ponad 200 latach polskiej emigracji i życiu Polonii na całym świecie.
Coś dla siebie znajdzie tutaj każdy miłośnik historii. Zadowoleni będą ci, którzy lubią przeglądać stare dokumenty i fotografie, jak i fani multimediów, filmów i interaktywnych atrakcji. Jeśli chcieliście poznać, jak podróżowano przez stulecia, to dowiecie się tego na Polskiej 1. Możecie też przekonać się, jak wielki wpływ mieli na Polskę Polacy żyjący za granicą – o zasługach Polonii dla odzyskania suwerenności opowiedzą przewodnicy w Święto Niepodległości, 11 listopada. Od Wielkiej Emigracji, przez zaangażowanie Polonii podczas I i II wojny światowej i czasy „Solidarności" – Polska zawsze mogła liczyć na pomoc milionów naszych rodaków żyjących poza granicami – przypomina rzecznik Muzeum Emigracji, Joanna Wojdyło – W ten dzień trzeba o tym szczególnie przypominać. 11 listopada wstęp do muzeum będzie bezpłatny.
Wiele uwagi poświęcamy zapewnieniu atrakcyjności programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży. Od wtorku do piątku Muzeum odwiedza młodzież szkolna – korzystają z oprowadzania z przewodnikiem lub warsztatów edukacyjnych. Dotyczy to wszystkich rodzajów szkół oraz przedszkoli.
Co dwa tygodnie – w sobotę i niedzielę organizowane są także dodatkowe zajęcia dla dzieci i całych rodzin. Podczas sobotniej „Ekspedycji MEG" dzieci poznają, jak poradzić sobie w podróżach i spotykają się z doświadczonymi podróżnikami, którzy opowiadają o swoich przygodach i wędrówkach. W niedziele można wziąć udział w warsztatach familijnych „Kultura na horyzoncie!", podczas których uczestnicy mogą poznawać najróżniejsze społeczności na świecie – ich obyczaje i tradycje.
Muzeum na Polskiej 1 realizuje swoją misję edukacyjną i kulturalną starając się dotrzeć do osób, które nie mają zawsze zapewnionego pełnego dostępu do kultury i edukacji. Osoby niewidome, z niepełnosprawnością słuchu oraz z niepełnosprawnością intelektualną mogą swobodnie korzystać z wystawy. Do Muzeum Emigracji w Gdyni wprowadzono także tłumaczenia na język migowy wykładów, debat, spotkań z artystami, promocji książek – już od października cykl Za granicą sztuki oraz spotkania z pisarzami (m.in. Łukaszem Orbitowskim i Grażyną Plebanek) w ramach Literatury bez granic będą dostępne dla osób niesłyszących. Mamy nadzieję, że spotkania te będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, co pozwoli nam na ich kontynuację w kolejnym roku. Chcemy, aby każdy w muzeum czuł się mile widziany – zaznacza Agnieszka Kaim z działu edukacyjnego.
Szczególnie interesujące mogą być dla mieszkańców Gdyni warsztaty genealogiczne. Zorganizowane podczas tygodnia otwarcia muzeum, cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród gości. Już niedługo – od listopada każdy będzie mógł poszukać swoich przodków z pomocą pasjonata genealogii, Dominika Pactwy. Podczas zajęć wykorzystywane będą bazy danych online, dokumenty pokładowe, spisy ludności, a nawet… napisy na nagrobkach. Sam prowadzący przyznaje, że udało mu się dotrzeć do swoich przodków z 1752 roku!