Wspólny projekt Galerii „Ratusz” i Narodowego Centrum Kultury
W środę 25.11 2015 r. na pierwszym piętrze budynku gdyńskiego magistratu, Al. Piłsudskiego 52/54, gdzie mieści się Galeria „Ratusz", zagości tym razem projekt „Miasto Moje/Twoje". Powstał on przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.30.
Wystawa „Miasto Moje/Twoje" jest próbą spojrzenia na miasto z perspektywy drzemiącego w nim potencjału, ukazania zmian, które dokonują się obecnie w naszych przestrzeniach publicznych. Gdzie w Gdyni spotkać można projekty i przedsięwzięcia w przestrzeni miejskiej, które aktywizują mieszkańców, zachęcają ich do spotkań, umożliwiają łatwe poruszanie się w przestrzeni? Czy mieszkańcy zawsze dostrzegają potencjał ukryty w najbliższym otoczeniu? Te pytania przyświecały twórcom projektu. Wystawa ukazuje również, iż miasto tworzone jest przez mieszkańców, którzy dziś coraz częściej zapraszani są do uczestnictwa w procesie projektowym i mogą mieć wpływ na własną przestrzeń.
Gdynia to jedno z najmłodszych polskich miast. Poza modernistyczną architekturą, z której słynie, można tu znaleźć inne typy charakterystycznej zabudowy miejskiej, duże osiedla z wielorodzinnym budownictwem, czy też skupiska domów jednorodzinnych. Historyczny rozwój Gdyni widać w zmieniającym się charakterze miejskich dzielnic. Zróżnicowana forma takiej zabudowy wymaga różnorodnego podejścia do przestrzeni i jej użytkowników.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 4 grudnia 2015 r.
Więcej o wystawie i DESK Design Kolektyw:
• Kurator: Krzysztof Zachaj,
• Współpraca kuratorska: Joanna Charczuk, Marta Kołacz, Sara Wikiel, Judyta Wojciechowska, Piotr Czajka (DESK Design Kolektyw),
• Partnerzy: Urząd Miasta Gdynia, Centrum Designu Gdynia,
• DESK Design Kolektyw to grupa przyjaciół, a zarazem koło naukowe działające na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W jej skład wchodzą studenci, doktoranci, a także absolwenci wydziału. Łączy ich chęć do tworzenia wspólnych działań i bycia częścią designerskiego dyskursu, a także potrzeba przełamywania schematów. Celami DESKu są aktywność na rzecz popularyzacji wzornictwa, promocja młodych twórców, a także dobra zabawa. Kolektyw chętnie angażuje się w działania operujące na granicy różnych dziedzin, uważając interdyscyplinarność za jedną z największych wartości we współczesnym designie.