Po raz pierwszy w Gdyni największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce.

Opublikowano czwartek, 14 kwietnia 2016, ostatnia aktualizacja czwartek, 14 kwietnia 2016 11:18:18

Równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdyni oraz w 20 innych miastach w Polsce odbędzie się 13. edycja festiwalu filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie, który w 2015 odwiedziło ponad 40 tysięcy widzów. Więcej informacji i szczegółowy program - wkrótce.

Jest to jednocześnie jedyny festiwal w Europie, który na dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach (w tym roku do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy dołącza nowoczesne Gdyńskie Centrum Filmowe). Festiwal wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce, wzbudzając szerokie zainteresowanie widzów i najważniejszych mediów opiniotwórczych. Potwierdza to wysoki poziom programowy festiwalu a także jego atrakcyjność. Wsparcie, jakie uzyskał od najważniejszych państwowych instytucji kulturalnych (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Wydziały Kultury Miast: Warszawy, Bydgoszczy, od tego roku również Gdyni oraz Marszałkowski we Wrocławiu), potwierdza jego rangę i prestiż. 
 
Festiwal od początku swojego istnienia stawiał na kino dokumentalne najwyższej próby oraz pogłębioną dyskusję na temat współczesnego świata. Świadczą o tym liczne debaty po filmach oraz goście – wybitni filmowcy, m.in. Werner Herzog, Michel Gondry, Ulrich Seidl, Siergiej Loznitsa i James Marsh. Gościliśmy również wybitne osobistości świata polityki i aktywizmu, takie jak Jane Goodall, Gari Kasparow czy Daniel Cohn-Bendit. 
 
Festiwal współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi i środkami przekazu. Jest laureatem nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „Najważniejsze wydarzenie filmowe roku” w 2008. Był również dwukrotnie do tej nagrody nominowany (w 2010 i 2012). Organizator, firma Against Gravity, otrzymał od PISF dwukrotnie nagrodę w kategorii „Najlepszy dystrybutor filmów zagranicznych roku ” (w 2012 oraz 2014) i był także dwukrotnie do tej nagrody nominowani. Festiwal otrzymał też Wdechę od redakcji Co Jest Grane (dodatku kulturalnego „Gazety Wyborczej”) za „Najważniejsze wydarzenie kulturalne w Warszawie” w 2009. Redakcja miesięcznika Aktivist przyznała festiwalowi nagrodę Aktivista Roku w 2006. 
 
Against Gravity już po raz trzynasty zaprasza w podróż dookoła świata i wewnątrz nas samych. Ta filozofia – tak dobrze oddana przez hasło festiwalu – zaprasza do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: film dokumentalny.
 
Na początek proponujemy ODERWAĆ SIĘ od stereotypów na temat filmu dokumentalnego. Filmy MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY nie mają nic wspólnego z „dokumentami” czy reportażami, które zazwyczaj pokazują nam nadawcy telewizyjni. Czy prezentowane dzieła można zatem nadal klasyfikować jako filmy „dokumentalne” Proponujemy ODERWAĆ się od takich pytań. Filmy festiwalu MIILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY, to KINO NON-FICTION. Oferują to, co w kinie najważniejsze – emocje. 
 
AKADEMIA DOKUMENTALNA to nasz program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych. Pokazy filmów połączone są z lekcją dla szkół podstawowych i średnich oraz fakultety dla studentów szkół wyższych. Zajęcia uzyskały status akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, Gdańskim oraz Wrocławskim. AKADEMIA DOKUMENTALNA skierowana jest również do nauczycieli, rodziców oraz seniorów. W programie festiwalu znajdą się nowe filmy dla dzieci w sekcji OKI DOKI. Program AKADEMII na festiwalu uzupełnią warsztaty, specjalne seanse dla seniorów oraz filmy dla nauczycieli. Więcej o AKADEMII DOKUMENTALNEJ na http://www.akademiadokumentalna.pl/  

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się