Największa baza danych genealogicznych dostępna w Muzeum Emigracji Dzień Polonii i Polaków za Granicą │ 2 maja 2016

Opublikowano środa, 27 kwietnia 2016, ostatnia aktualizacja środa, 27 kwietnia 2016 12:56:34

2 maja największa i najbardziej popularna na świecie genealogiczna baza danych – portal ancestry.com – zostanie udostępniona odwiedzającym Muzeum Emigracji w Gdyni. To pierwszy bezpłatny dostęp w instytucji publicznej w Polsce. Każdy kto chciałby zrekonstruować historię swojej rodziny uzyska tu wgląd w setki milionów skanów oryginalnych dokumentów. Premiera muzealnych stanowisk genealogicznych jest jedną z głównych atrakcji projektu „Pędem do korzeni!” przygotowanego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Uczestnicy organizowanego 2 maja wydarzenia będą mogli nie tylko jako pierwsi odkryć bogate zasoby bazy ancestry.com, ale także skorzystać z asysty wolontariuszy oraz programu warsztatów, które pozwolą dotrzeć do historii naszych przodków-emigrantów. Ancestry.com to skarbnica dokumentów niezwykle przydatnych w poszukiwaniach  genealogicznych – obok aktów narodzin, małżeństw i zgonów, dostępne są tu także spisy ludności z różnych krajów, listy pasażerów emigrujących z Europy do Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych państw, rejestry wojskowe, książki adresowe czy kolekcje nekrologów. W godzinach 12.00-17.00 przeszkoleni wolontariusze pokażą możliwości przeglądania tych bogatych zasobów.
Ancestry.com jest szczególnie pomocne  w badaniu historii rodzin, których losy w przeszłości związane były ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Australią, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Holandią, Włochami czy krajami skandynawskimi. Dotyczy to zarówno emigracji do tych krajów, jak i imigracji do Polski. Z uwagi na m.in. ogrom udostępnionych dokumentów oraz różnorodność kolekcji, portal od wielu lat co roku plasuje się w ścisłej czołówce rozmaitych rankingów najlepszych stron poświęconych tej tematyce. Możliwości wykorzystania serwisu do badania historii własnej rodziny najlepiej poznać 2 maja podczas warsztatów genealogicznych Dominika Pactwy, pasjonata genealogii, który w swoich poszukiwaniach dotarł do przodka z 1752 roku.
W Stanach Zjednoczonych dostęp do ancestry.com oferują m.in. biblioteki i archiwa państwowe. W Polsce Muzeum Emigracji jest pierwszą instytucją publiczną, która umożliwia korzystanie z zasobów zgromadzonych w serwisie.  Z  sześciu ogólnodostępnych, multimedialnych  stanowisk genealogicznych będzie można korzystać w godzinach otwarcia Muzeum bez konieczności zapisów.
Ci, którym nie uda się odwiedzić Muzeum w majówkę a chcieliby dowiedzieć się więcej o portalu, będą mieli drugą szansę jeszcze przed wakacjami. Od 10 maja do 28 czerwca, w każdy wtorek, w godzinach 15.00-17.00 wolontariusz bądź wolontariuszka będzie pełnić przy stanowiskach dyżury i pomoże w obsłudze strony. Dla tych, którzy zarażą się pasją genealogii Muzeum planuje także drugą edycję cieszących się ogromną popularnością  warsztatów, na które zapisywać będzie się można już na początku maja.             

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się