Gdynia Rodzinna ogłasza kolejne działania
Darmowy bilet rodzinny 3+ na komunikację miejską w Gdyni, wykłady dla rodziców, premiera trasy urodzinowego spaceru rodzinnego, przedstawienie teatralne dla dzieciaków opowiadające legendę pomnika gdyńskich rybek - Gdynia Rodzinna przedstawiła swoje najnowsze działania i projekty.
8 czerwca przed gdyńskim InfoBoxem odbyła się pierwsza Rodzinna Konferencja Prasowa. Przedstawiono na niej informacje na temat prowadzonych obecnie działań w ramach projektu „Gdynia Rodzinna 2013-2018”. Gospodynią spotkania była koordynatorka projektu i zarazem pełnomocnik prezydenta ds. rodziny, Beata Szadziul. Okazją do spotkania było przekazanie sprawozdania z prorodzinnych działań miasta za zeszły rok oraz nowe propozycje dla rodzin realizowane obecnie przez gdyński samorząd.
Od września bieżącego roku z Karty Gdynia Rodzinna Plus, uprawniającej do bezpłatnych przejazdów ZKM na terenie miasta, będą mogły korzystać rodziny posiadające już troje dzieci. Jest to ukłon w stronę ok. 2,5 tysiąca gdyńskich rodzin, a zarazem zachęta do częstszego korzystania z gdyńskich środków komunikacji publicznej. Jak komentowała Beata Szadziul, Bilet 3+ - to temat, który od dłuższego już czasu czekał na wprowadzenie w naszym mieście. W związku z tym, że Związek Metropolitalny zdecydował się na podwyżkę cen biletów, pojawiła się możliwość i potrzeba pozyskania środków na sfinansowanie tego projektu. Koszt wprowadzenia takiego rozwiązania dla rodzin z trojgiem dzieci jest dość wysoki – to pomiędzy 3 a 5 miliona złotych – tym bardziej cieszymy się, że możemy nareszcie wprowadzić takie rozwiązanie.
Kolejny z przedstawionych tematów to informacja o cyklu wykładów z serii „Edukator rodzinny”. Mają one za zadanie pomóc rodzicom oraz parom przygotowującym się do roli rodziców, także zastępczych, w jak najlepszym zrozumieniu mechanizmów psychologicznych, które rządzą relacjami rodzic-dziecko. W kwietniu br. odbył się pierwszy wykład z serii pt.: „Ogólna instrukcja obsługi dziecka, czyli jak pozytywnie wychowywać i nie zwariować”. A za dwa tygodnie, 28 czerwca, odbędzie się kolejny wykład dla rodziców, którzy potencjalnie zastanawiają się nad powiększenie rodziny poprzez rodzicielstwo zastępcze ale nie wiedzą, jak podejść do tego tematu. Wykład będzie opowiadał o relacjach w rodzinie patchworkowej. Więcej informacji na stronie www.gdyniarodzinna.pl.
Podczas konferencji odbyła się także premiera trzeciego spaceru rodzinnego po Gdyni. Do tej pory powstały dwie propozycje na ciekawe trasy spacerów dla rodzin z dziećmi: „Zagadki architektury Gdyni” oraz „Mam marzenie i nie zawaham się go spełnić”. W tym roku, z okazji 90 urodzin miasta, powstał spacer pt. „9 sekretów na 90 urodziny Gdyni”. Autorem trasy jest Arkadiusz Brzęczek, znakomity znawca historii Gdyni i skarbnica wiedzy na jej temat, również obecny na spotkaniu. 17 czerwca planowane jest wspólne przejście trasą spaceru, któremu przewodził będzie jego autor. Więcej informacji o spacerze pojawi się w najbliższym czasie na stronie www.gdyniarodzinna.pl.
Z kolei 18 sierpnia na orłowskiej Scenie Letniej będzie miała miejsce premiera przedstawienia teatralnego dla rodzin pt. „Rybki – historia gdyńskiej miłości” w reżyserii Tomasza Podsiadłego. Sztuka realizowana jest przez amatorską Grupę Teatralną Scena 138 przy współpracy Gdyńskiego Centrum Kultury. Jest ona adaptacją książki dla dzieci z cyklu Książeczki Gdynieczki „Legenda o gdyńskich rybkach”, autorstwa Patrycji Wojtkowiak-Skóry. To historia wymyślona na specjalne zamówienie Gdyni Rodzinnej, a jest nią legenda nt. świetnie znanego wszystkim gdynianom pomnika gdyńskich „rybek”. Jak tłumaczył Tomasz Podsiadły, na kanwie tej opowieści tekst na potrzeby przedstawienia napisał Szymon Jachimek. Napisał go z dużą dawką swego złośliwego poczucia humoru, z przymrużeniem oka w stosunku do rzeczywistości oraz, między innymi relacji Gdyni z Gdańskiem. W jednoaktowym spektaklu zagra, zatańczy i zaśpiewa 30 wykonawców.
zdj. Barbara Betlejewska