Zmarł Andrzej Wajda – Honorowy Obywatel Gdyni

Opublikowano poniedziałek, 10 października 2016, ostatnia aktualizacja poniedziałek, 10 października 2016 09:52:53

Niespełna dwa tygodnie temu na Festiwalu Filmowym w Gdyni pokazano „Powidoki" Andrzeja Wajdy, samego reżysera oklaskiwano podczas gali finałowej. Wybitny polski reżyser, artysta i człowiek kultury, Honorowy Obywatel Gdyni Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października 2016 r.

Gdynia, jak twierdził Artysta, była miejscem, w którym dokonały się przełomowe dla Jego życia wydarzenia. Pierwsze spotkanie z naszym miastem, w końcu lat pięćdziesiątych, to praca w Teatrze „Wybrzeże", mającym wówczas swoją siedzibę przy ul. Bema, gdzie dziś znajduje się Teatr Miejski. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora Zygmunta Hubnera podjął się wyreżyserowania sztuki „Kapelusz pełen deszczu" ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej. Andrzej Wajda był wówczas młodym reżyserem filmowym, jeszcze przed sukcesem „Popiołu i diamentu". Praca na gdyńskiej scenie była jego pierwszym teatralnym doświadczeniem, które pozostało w jego pamięci nie tylko jako debiut, lecz także dzięki wspaniałej atmosferze, jaką stworzyli ludzie tego teatru. Był to również artystyczny sukces całego zespołu.

Drugie spotkanie z Gdynią nastąpiło podczas kręcenia filmu „Człowiek z żelaza" we wrześniu 1981 roku, cztery miesiące przed ogłoszeniem stanu wojennego. Jak wspomina artysta, spodziewał się go, czemu dał wyraz w ostatnich scenach filmu, sygnalizując niedwuznacznie groźbę zamachu na przemiany zapoczątkowane w Stoczni Gdańskiej, a także w Gdyni. W Gdyni powstała jedna z najważniejszych scen filmu - scena na torach. Reżyser spieszył się z realizacją filmu. Zdążył - film ukazał się na ekranach polskich kin jeszcze jesienią 1981 roku. Pojechał do Cannes i zdobył Grand Prix. Niebawem został ogłoszony stan wojenny...

Gdynia wreszcie, to dla Andrzeja Wajdy od lat miejsce ważnych spotkań i konfrontacji artystycznych podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Po raz ostatni odwiedził nasze miasto we wrześniu tego roku. Jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń Festiwalu był zamknięty, specjalny pokaz najnowszego filmu „Powidoki". Głównym bohaterem filmu jest malarz Władysław Strzemiński - artysta, który nie poddał się obowiązującemu socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. To opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła obdarzonego charyzmą, niepokornego człowieka, a jednocześnie intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. To polski kandydat do Oskara.

Podczas Festiwalu odbył się także pokaz specjalny zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy. Film ten znalazł się pośród 24 obrazów w cyklu „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Ciemna". We wrześniu w Gdyni odbyła się promocja wyjątkowego zestawu płyt „Wajda", zawierającego 25 filmów reżysera, od „Pokolenia" po „Wałęsę. Człowieka z nadziei".

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi. Andrzej Wajda to ikona polskiego filmu, twórca wielu znakomitych dzieł, m. in. „Kanał", „Popiół i diament", „Wesele", „Ziemia obiecana", „Panny z Wilka", „Katyń". W 2000 roku polski reżyser otrzymał honorowego Oscara. Wajda miał też na swoim koncie prestiżową Złotą Palmę, przyznawaną na Festiwalu Filmowym w Cannes. Otrzymał ją za film Człowiek z Żelaza. Wajda otrzymał także nagrodę BAFTA, dwie Europejskie Nagrody Filmowe oraz Złote Lwy w Wenecji.

Andrzej Wajda był laureatem najważniejszego odznaczenia państwowego, czyli Orderu Orła Białego.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy serdecznego współczucia.

W związku ze śmiercią reżysera, wyłożone zostały księgi kondolencyjne: jedna znajduje się Urzędzie Miasta Gdyni przy alei Marszałka Piłsudskiego 52/54, druga w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2). Wpisy można składać w godzinach otwarcia instytucji, do dnia pogrzebu. W mieście zawisły także flagi z kirem.



fot. Karol Stańczak

Referat Relacji z Mediami, tel.: 58 66 88 203, e-mail: internet@gdynia.pl

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się