Nowe oblicze Biblioteki Gdynia

Opublikowano środa, 1 marca 2017, ostatnia aktualizacja środa, 1 marca 2017 08:06:58

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni przechodzi gruntowną reorganizację, dzięki której dostęp do jej zbiorów będzie nie tylko łatwiejszy, ale i znacznie bardziej przyjemny. Nowoczesne filie i remonty to nie wszystko. Biblioteka Gdynia, m.in. poprzez nowe godziny otwarcia czy niestandardowe formy promocji czytelnictwa, liczy na przyciąganie coraz to nowych odbiorców.

Po pierwsze - nowa infrastruktura
W połowie 2016 roku ruszył program zmian infrastrukturalnych, który zakłada budowę nowoczesnych bibliotek oraz modernizację tych istniejących. We wrześniu 2017 roku na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego otwarta zostanie Biblioteka z Pasją. Będzie to placówka dedykowana młodzieży szkolnej oraz wszystkim tym, którzy będą chcieli rozwijać swoje zainteresowania literackie, muzyczne, filmowe czy artystyczne.

Biblioteka z Pasją będzie miejscem dla osób chcących rozwijać swoje hobby w kreatywny i niestandardowy sposób. Biblioteka - w tym jej zbiory, oferta kulturalna czy wystrój wnętrza - jest tworzona w oparciu o wnioski, które wyciągnęliśmy podczas przeprowadzanych na szeroką skalę badań wśród młodych ludzi. Dzięki temu jesteśmy przekonani, że nowa placówka przyciągnie rzeszę nowych czytelników - mówi Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

W tym samym roku planowany jest remont Biblioteki Obłuże. Dzięki środkom pozyskanym z Budżetu Obywatelskiego placówka wyposażona zostanie w windę, a jej wnętrze zostanie odświeżone. Zmiany czekają także Bibliotekę Działki Leśne przy ulicy Warszawskiej. W pierwszej połowie 2017 roku przejdzie ona gruntowną modernizację, dzięki czemu łatwiej będzie korzystać z jej zbiorów. W kolejnych latach planowana jest budowa nowoczesnej Mediateki przy ulicy Starowiejskiej, a także dalsza restrukturyzacja całej sieci bibliotek.

Cały czas szukamy optymalnych rozwiązań. Zależy nam na tym, aby w perspektywie najbliższych lat stworzyć dobrze rozplanowaną i nowoczesną sieć placówek bibliotecznych, z których czytelnicy będą mogli korzystać z przyjemnością - dodaje Natalia Gromow.

Czytelnicy są najważniejsi
Poważnym zmianom uległa także organizacja zbiorów bibliotecznych. Na bieżąco prowadzona jest selekcja tytułów, a poszczególne filie Biblioteki Gdynia mają większy wpływ na kształtowanie oferty literackiej wśród swoich odbiorców. Pracę bibliotekarzy ułatwi też powstająca biblioteka składowa, do której trafią rzadziej wypożyczane książki.

Głos mają także czytelnicy, którzy mogą korzystać z modułu „Zaproponuj zakup książki" umieszczonego na stronie www.bibliotekagdynia.pl. Każdego tygodnia przesyłają od kilkunastu do kilkudziesięciu zgłoszeń.

Wprowadzone przez nas rozwiązanie jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową, kliknąć w link znajdujący się w jednym z dolnych okien i wypełnić prosty formularz. Propozycje czytelników trafiają bezpośrednio do bibliotekarzy odpowiedzialnych za zakup nowych pozycji - mówi Darek Rybacki z Działu Komunikacji Zewnętrznej Biblioteki Gdynia.

Dużą zmianą organizacyjną w obrębie wszystkich filii Biblioteki Gdynia było także wprowadzenie nowych godzin otwarcia. Większość bibliotek otwarta została w środy - ponieważ taką potrzebę w badaniach zgłaszali czytelnicy.

Dzieje się w Bibliotece Gdynia

Od 2017 roku w Bibliotece Gdynia dostępna jest Metropolitalna Karta do Kultury, która umożliwia wypożyczanie książek i innych zbiorów bez konieczności każdorazowej rejestracji w poszczególnych filiach. Jej posiadacze mogą korzystać też z atrakcyjnych zniżek w instytucjach kultury w całym Trójmieście.

Kartę wprowadziliśmy na początku 2017 roku, od tej pory wydaliśmy kilkanaście tysięcy sztuk. Przedsięwzięcie promujemy krótkimi spotami, w których przedstawiciele gdyńskich instytucji kultury mówią o zniżkach w ich instytucjach. Całość produkcji realizujemy własnymi siłami - mówi Darek Rybacki.
https://youtu.be/r2QfhN3gzsw
Znacznie zwiększyła się także liczba i atrakcyjność wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Bibliotekę. W 2017 roku czytelnicy będą mogli spróbować swoich sił w pokoju ucieczki w klimacie post-apokaliptycznym czy skorzystać z oferty Przystani Książki, czyli letniej akcji bookcrossingowej. W wielu miejscach w całym mieście spotkać będzie można pracowników biblioteki na Bibliorowerze, czyli mobilnym punkcie wymiany książek. Wzrośnie także ilość warsztatów, wystaw, konkursów czy spotkań z pisarzami.

O wszystkich zmianach na bieżąco informujemy na stronie www.bibliotekagdynia.pl oraz za pośrednictwem naszych kanałów na Facebooku czy Instagramie. Serdecznie zachęcamy do ich odwiedzania - podsumowuje Natalia Gromow.

A mówiąc o nowoczesnych formach komunikacji, warto wspomnieć, że Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zajęła wysokie pozycje w ogólnopolskim rankingu bibliotek pod względem aktywności w mediach społecznościowych. Przypadło jej ósme miejsce w kategorii „Facebook", wyprzedzając m.in. Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy czy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi (pierwsze miejsce zdobyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie). Doceniono także działania Biblioteki Gdynia na portalu Instagram. Placówkę sklasyfikowano na piątym miejscu. Zestawienie zostało przygotowane przez branżowy portal Lustro Biblioteki.

fot. mat. prasowe Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się