Warsztaty i oprowadzanie po wystawach „Muzeum Bez Wyjątku 2017"
Oferta dla osób z niepełnosprawnościami w Muzeum Emigracji w Gdyni
Trwa kolejna edycja projektu „Muzeum Bez Wyjątku". Jest on przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością wzroku, osób niesłyszących, głuchoniewidomych, a także z niepełnosprawnością intelektualną. Przewodnicy (także biegli w audiodeskrypcji i tłumaczeniach na język migowy) bezpłatnie oprowadzają chętnych po wystawie stałej Muzeum Emigracji w Gdyni. Wstęp na wystawę jest również darmowy.
- Wierzymy, że nowoczesna instytucja kultury to miejsce otwarte dla wszystkich – mówi Anna Posłuszna, koordynatorka projektu. - Właśnie dlatego kompleksową ofertę dla osób z niepełnosprawnościami nazwaliśmy „Muzeum Bez Wyjątku". Zależało nam na tym aby nie tylko umożliwić tej grupie komfortowe zwiedzanie wystawy, ale i regularnie włączać ich w życie kulturalne placówki.
W ramach „Muzeum Bez Wyjątku 2017" będzie można skorzystać z oprowadzania tłumaczonego na Polski Język Migowy lub System Językowo-Migowy. Przewodniczki biegłe w audiodeskrypcji pomogą osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku w poznaniu budynku i odkrywaniu tych elementów ekspozycji, które można poznawać przez nie tylko wzrokiem. Osoby głuchoniewidome będą mogły skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych tłumaczy-przewodników (tzw. tłumaczy SKOGN). Z kolei przewodnicy osób z niepełnosprawnością intelektualną, w zależności od potrzeb, mogą oprowadzić grupę przybliżając jej w przystępny sposób główne wątki wystawy, jak i asystować pojedynczym osobom, towarzysząc im podczas całej wizyty i pozwalając na indywidualny odbiór muzeum. Wsparcie przewodników może rozpocząć się już w momencie odebrania gościa Muzeum z przystanku autobusowego. Chętnie wskażą oni wszystkie potrzebne miejsca (szatnia, toaleta, kawiarnia itp.) i udzielą innej, niezbędnej pomocy.
Oferta tłumaczeń na język migowy dotyczy poszczególnych wykładów, spotkań i prelekcji prowadzonych regularnie w Muzeum Emigracji. Informacje o konkretnych wykładach będą pojawiać się na stronie internetowej www.POLSKA1.pl oraz w mediach społecznościach.
W ramach „Muzeum Bez Wyjątku 2017" dostępna jest także bezpłatna oferta warsztatowa, adresowaną do dorosłych i dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością narządu wzroku oraz do osób niesłyszących. Będą się one odbywać do końca listopada. Ich terminy mogą być uzgodnione indywidualnie.
Szczegóły dotyczące wizyty należy ustalić telefoniczne bądź mailowo (a.posluszna@muzeumemigracji.pl lub j.gojzewska@muzeumemigracji.pl) z Działem Edukacji Muzeum Emigracji. Koordynatorki projektu pomogą określić potrzeby i zaproponują program wizyty. Datę ustala się indywidualnie dla każdej grupy, razem z pracownikami Muzeum.
Podczas tegorocznej edycji projektu podjęta została także współpraca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno–Wychowawczym nr 1 w Gdyni. Jego uczniowie oraz absolwenci wezmą udział w kilkumiesięcznym cyklu warsztatów. Finalnym efektem warsztatów będzie rodzinne, integracyjne wydarzenie, które odbędzie się w listopadzie 2017 roku w Muzeum.
Jak można skorzystać z usług przewodnika i tłumacza?
Rezerwacji warsztatów oraz oprowadzania po wystawie stałej należy dokonywać z wyprzedzeniem minimum 5 dni roboczych, a udziału w spotkaniach tłumaczonych na język migowy min. 3 dni roboczych.
Od wtorku do niedzieli Muzeum oferuje usługi oprowadzania oraz warsztaty edukacyjne dla osób:
- niewidomych i słabowidzących,
- głuchoniewidomych,
- osób niesłyszących,
- z niepełnosprawnością intelektualną.
Do dokonywania rezerwacji na oprowadzania oraz tłumaczenia spotkań na język migowy zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Na warsztaty zapraszamy grupy zorganizowane lub rodziny i grona przyjaciół, w których jest osoba z niepełnosprawnością i które wspólnie chciałby spędzić czas w Muzeum.
Anna Posłuszna
tel. +48 58 670 41 89
a.posluszna@muzeumemigracji.pl
Joanna Gojżewska
tel. +84 58 670 41 60
j.gojzewska@muzeumemigracji.pl
Usługi dostępne są do 30 listopada dzięki projektowi „Muzeum bez Wyjątku 2017", na który Muzeum otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna". Partnerami projektu są Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Centrum Integracja oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Gdyni.