Patent na smog prosto z gdyńskiego startupu

Opublikowano piątek, 6 października 2017, ostatnia aktualizacja piątek, 6 października 2017 08:31:00

Antysmogowe maski to przeżytek! Startup z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia stworzył prototyp nowoczesnego produktu, który skutecznie ochroni nas przed szkodliwym smogiem i pyłem. Futurystyczny gadżet, opatentowany właśnie przez wynalazców z gdyńskiej firmy Andervision, w awangardowym stylu pozbawi nas bólu głowy (i innych organów!) związanego ze smogiem. Ale to nie jedyna jego funkcja.

Szkodliwy smog i pył unoszący się w powietrzu to zmora naszych czasów, a w szczególności daje się we znaki w dużych miastach. Czy, oprócz ograniczania emisji spalin albo noszenia przeciwpyłowych masek, da się zaradzić temu problemowi? Okazuje się, że z pomocą przychodzą tu wynalazcy i ich futurystyczne pomysły. Jeden z nich powstał właśnie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.
 
Gadżet wymyślony przez gdyńską firmę Andervision to aparat wyposażony w wymienne wkłady filtracyjne zakładany na nos. Chroni przed przedostawaniem się do płuc i krwi niebezpiecznych substancji, zapobiegając rozwijaniu się różnych chorób i powikłań. – Filtry z jednej strony umożliwiają swobodne oddychanie, a z drugiej stanowią barierę dla szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, a także innych groźnych substancji i alergenów – mówi Mariusz Androsiuk, wynalazca. – Urządzenie może być nowym akcesorium sportowym, ułatwiającym uprawianie sportów w środowisku miejskim, gdzie normy koncentracji pyłów są przekraczane wielokrotnie – dodaje.
 
Narażenie na wysokie stężenie pyłu zawieszonego może nasilać objawy chorób płuc oraz schorzeń o podłożu alergicznym, takich jak astma, egzema, katar sienny czy zapalenie spojówek. Kontakt z pyłem to również dodatkowe obciążenie dla układu krążenia i zwiększona podatność na infekcje dróg oddechowych. Ale ratunek dla alergików i sportowy gadżet to nie jedyna możliwe wykorzystanie wynalazku.
 
Aparat może również służyć jako urządzenie IOT (Internet of Things/ Internet Rzeczy) do przekazywania informacji, a także do kreowania zapachów – np. podczas seansów filmowych. Sterowanie kombinacjami aromatów stwarza zupełnie nowe możliwości w odbieraniu oglądanych na ekranach materiałów. To również potężny potencjał do wykorzystania przez branżę reklamową. Kto bowiem oprze się czarnej, aromatycznej kawie lub gorącej, chrupiącej pizzy, gdy nie tylko zobaczy je na ekranie telewizora, ale także poczuje ich zapach?
 
Andervision to startup technologiczny mający siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Od wielu lat zajmuje się tworzeniem nowych technologii proekologicznych ułatwiających wznoszenie domów pasywnych, poprawiających stan środowiska poprzez zastosowanie innowacyjnych betonów, a także systemami ochrony przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.
 
Więcej o firmie tutaj.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się