Jak zadbać o psie łapy zimą?

Opublikowano czwartek, 18 stycznia 2018, ostatnia aktualizacja czwartek, 18 stycznia 2018 13:31:29

Wszystkie psy, ale szczególnie te mieszkające w mieście w porze zimowej narażone są na urazy łapek. Oczywiście już samo zimno oraz ostre grudki lodu mogą spowodować, ze psie opuszki pękają i swędzą, ale dla psów mieszkających w mieście dodatkowym niebezpieczeństwem są podrażnienia łapek spowodowane kontaktem z chemikaliami, którymi posypywane są jezdnie i chodniki w porze zimowej. Jak najlepiej chronić łapy naszego czworonoga, żeby móc w pełni cieszyć się spacerami nawet zimą? Poniżej kilka porad.

1. Postaraj się, aby powietrze w domu nie było zbyt suche


Kiedy powietrze w domu nie jest wystarczająco wilgotne, o co łatwo jest w sezonie grzewczym, skóra psa na opuszkach palców i nosie staje się bardzo wysuszona i ma większą tendencję do pękania. Wówczas przy wyjściu na dwór naszemu pupilowi łatwo podrażni się skóra, może nawet popękać tworząc na łapkach nieprzyjemne i szczypiące ranki. Postaraj się więc zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu, na przykład często je wietrząc, stosując nawilżacze powietrza, albo nawet po prostu wilgotne ręczniki na grzejnikach.

2. Po powrocie do domu umyj i wytrzyj psu łapki


Warto po każdym spacerze umyć i wysuszyć psu łapki. To zapobiegnie nie tylko wnikaniu w skórę chemikaliów którymi w mieście wysypuje się chodniki i drogi, ale także wylizywaniu przez psa łap pokrytych chemikaliami- to ważne, bo takie wylizywanie może prowadzić do zatrucia.

3. Zabezpiecz łapy przed spacerem


Przed wyjściem z domu wcieraj w poduszeczki naftę lub parafinę kosmetyczną lub specjalne kosmetyki- to zabezpieczy opuszki łap podczas spaceru, natłuści je odpowiednio i nie pozwoli wnikać w naskórek chemikaliom. Natomiast po powrocie ze spaceru i oczyszczeniu łap nawilżaj kremami – to zregeneruje podrażniony naskórek- ale pilnuj, żeby pies nie wylizywał łap od razu po nasmarowaniu, bo wtedy traci to sens :)

4. Buty dla psa


Istnieją również specjalne buty dla psów, które zabezpieczają łapki przed wilgocią i urazami mechanicznymi. Oczywiście nie każdy pies lubi chodzić w butach, ale jeśli Twój pupil nie ma z tym problemu, to jest to bardzo dobra forma ochrony łap.

5. Zwróć uwagę włosy między palcami psa


Włosy wyrastające niektórym psom pomiędzy palcami są niekiedy dość długie i zimą w tych włosach właśnie mogą tworzyć się kulki śniegowe lub lodowe, które sprawiają psu kłopot podczas chodzenia. Warto więc dokładnie oczyścić sierść na łapach, a jeśli jest za długa, po prostu trochę ją przyciąć.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się