Jak rozmawiać z młodymi osobami o depresji?
Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Cierpi na nią prawie jedna trzecia nastolatków. Większość z nich zmaga się z problemem samotnie. Jak mówić o depresji by oswoić temat?
Zachęcamy obejrzeć wykład, który odbył się 16 grudnia - https://youtu.be/Vr6DO-vtiWU
Wykład obejmie takie zagadnienia jak:
- dorastanie;
- depresja wśród nastolatków i jej przyczyny;
- pierwsze symptomy obniżenia nastroju, stanów depresyjnych;
- pomysły prowadzenia zajęć z młodzieżą;
- rola grupy rówieśniczej, otoczenia i rodziny;
- jak postępować w kontakcie z osoba doświadczającą stanów depresyjnych;
- możliwe sposoby wsparcia, informacja o miejscach oferujących pomoc osobom w kryzysie emocjonalnym;
Szkolenie zostało zorganizowane jako odpowiedź na wniosek wypracowany przez gdyńską młodzież, 20 listopada (Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka), podczas moderowanej dyskusji dla młodzieży pt. "d)presja - Akademia Choroby Prawdziwej" przeprowadzonej przez uczennice z Gdyni. Młodzież zgłosiła potrzebę przeprowadzenia w szkołach, w ramach lekcji wychowawczych, rozmów o depresji celem "oswojenia" tematu, wyczulenia na problem, pokazania możliwości wsparcia. Podczas szkolenia odbędzie się także prezentacja spotu kampanii społecznej pt. "Traktuj mnie poważnie".
Prowadzący:
Artur Gębka - psycholog i terapeuta pracujący w nurcie Terapii Poznawczo - Behawioralnej (CBT). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). Zawodowo związany z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Gdyni. Działa na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Koordynatorzy Projektu:
Wydział Polityki Rodzinnej "Gdynia Rodzinna" oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.
Kontakt:
rodzina@gdynia.pl