Nowy szlak turystyczny w Gdyni
Do znanych już gdyńskich szlaków turystycznych - modernizmu, legendy morskiej i kulinarnego - dołączył kolejny. Szlak Fortyfikacji Gdyni i okolic pokazuje nieznane, choć bardzo ciekawe oblicze miasta.
Niektóre z obiektów nie są ogólnodostępne i by je zwiedzić, wcześniej należy ustalić to z ich gestorami. By dotrzeć do kilku miejsc, niezbędny jest dłuższy spacer leśnymi ścieżkami, więc sandały i szpilki lepiej zostawić w domu. Trzeba też pamiętać, że wchodząc do fortyfikacji należy zachować szczególną ostrożność - poruszać się powoli i koniecznie mieć ze sobą silne źródło światła. Jedno jest pewne - wszystkie przystanki na trasie są godne uwagi i zaciekawią nie tylko pasjonatów militariów. Na wiosenne wycieczki - propozycja jak znalazł!
Co ciekawego zobaczymy na szlaku fortyfikacji Gdyni i okolic?
Schron na urządzenie techniczne z czasów II wojny światowej (ul. Orłowska 1). Niewielki schron z jednym pomieszczeniem, do którego jednak nie można wejść. Dwa identyczne obiekty znajdują się na terenie Portu Wojennego na Oksywiu.
Zespół schronów Stanowiska Dowodzenia 32. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej (Kępa Redłowska) - utworzony w 1955 roku, dwukondygnacyjny bunkier obserwacyjny, który został zsunięty z klifu. Funkcjonował w nim schron dowodzenia oraz elektrownia.
Budynki koszarowe 2 Morskiego Pułku Strzelców z 1937 roku - od 1957 roku mieści się tu Szpital Morski PCK.
Zespół fortyfikacji 11. Baterii Artylerii Stałej (Kępa Redłowska). Pierwsza ze zbudowanych po wojnie baterii artylerii nadbrzeżnej. Obecnie to trzy działa na betonowych fortach oraz jeden fort, który przegrał walkę z erozyjną działalnością morza i osunął się z klifu.
Schron tunelowy dla załogi Gestapo (zbocze Kamiennej Góry) - posiadał własne ogrzewanie i miejsca do spania. Ten unikatowy w skali kraju obiekt można zwiedzić też od środka.
Muzeum Marynarki Wojennej - powstało w 1953 roku. Od 2012 roku w nowym budynku. Największą popularnością cieszy się ekspozycja plenerowa, na której zobaczymy kioski okrętów podwodnych, helikoptery, działa, miny i wiele innych elementów uzbrojenia.
ORP Błyskawica - najstarszy na świecie, zachowany niszczyciel. W służbie od 1937 roku. W 1947 roku wrócił do Polski i przez lata był największym okrętem Marynarki Wojennej. Od 1976 roku jako muzeum, zacumowany w basenie Prezydenta.
Budynek Dowództwa Marynarki Wojennej (obecnie Centrum Operacji Morskich) - przed wojną siedziba Przedsiębiorstwa Państwowego „Żegluga Polska”. Obiekt wciąż wykorzystywany jest operacyjnie, więc wnętrza nie można zwiedzać.
Szczelina przeciwlotnicza na placu Kaszubskim z wejściem przy pomniku Antoniego Abrahama - obiekt dostępny tylko z zewnątrz. Obecnie zasypany.
Schron przeciwlotniczy pod budynkiem mieszkalnym (ul. Chrzanowskiego 14) - daje schronienie dla 108 osób. Posiada oryginalne wyposażenie z lat 30.: unikatowe oprawy oświetleniowe na napięcie 220 V oraz 12 V, komora z urządzeniami filtrowentylacyjnymi, drzwi ochronno-hermetyczne. Obiekt dostępny tylko w soboty, po uzgodnieniu, pod nr tel. 604 830 25 (Monika Kwiatkowska).
Schron z dachem spadzistym (przy Urzędzie Morskim) - unikat w skali kraju, jedyny schron z tego rodzaju dachem. Zachowało się przedwojenne wyposażenie. Połowa obiektu to magazyn Urzędu Morskiego. Dostępny w dni robocze, po uzgodnieniu, pod nr tel. 58 355 34 90 (Andrzej Melcher).
Schron typu T-750 (ul. Polska 5– Rondo Karlskrona). Luftschutz Hochbunker T-750 z 1943 roku. Strop warstwowy 3,5 m. Jedyny w Europie w gotowości eksploatacyjnej, z działającym ujęciem wody, generatorami prądu, centrum łączności, kotłownią, urządzeniami filtrowentylacyjnymi. Obiekt dostępny po uzgodnieniu pod nr tel. 58 621 50 40 (Józef Lis).
Kapitanat Portu - z wieży rozciąga się widok na Port Wojenny Oksywie, Bazę 3 Flotylli MW. Widoczne 3 Flakturmy: Anton, Berta, Cäsar – miejsca ukrycia kompanii szkolnych u-bootów. Podobne obiekty istnieją tylko w Bergen. Pozwolenie na wejście Portu Wojennego mogą uzyskać wyłącznie obywatele RP. Zgodę wydaje Komendant Portu Wojennego (Rondo Bitwy pod Oliwą).
Przypomnijmy, że w Gdyni funkcjonują już trzy szlaki turystyczne:
Gdyński Szlak Modernizmu - www.modernizmgdyni.pl
Szlak Legendy Morskiej Gdyni - www.legendamorska.pl
Szlak Kulinarny Centrum Gdyni - www.kulinarnagdynia.pl.Schron typu T-750 (ul. Polska 5) Fot. Maksymilian Bronk