Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Co roku Gdynia bardzo aktywnie angażowała się w obchody tego dnia.
„Niebieski Marsz dla Autyzmu” ulicami miasta, podświetlony na niebiesko InfoBox, warsztaty i konsultacje z terapeutami i psychologami, to tylko niektóre z wydarzeń, które zawsze odbywały się w ramach Miesiąca Wiedzy o Autyzmie – miesiąca mającego przybliżyć społeczeństwu problemy i potrzeby osób z autyzmem oraz ich rodzin. Niestety, w tym roku, w związku z epidemią koronowirusa, dla bezpieczeństwa swojego i innych, nie spotkamy się. Nie oznacza to jednak, że Gdynia nie pamięta.
- Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Osoby z autyzmem, to osoby, które inaczej postrzegają świat, są dużo bardziej wrażliwe na bodźce. Czasami ten nasz świat hałaśliwy jest dla nich wręcz bolesny, dlatego potrzebują naszego wsparcia. Potrzebują wsparcia autyści i ich rodziny. Pamiętajmy o ich potrzebach. Bądźmy z nimi solidarni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds.innowacji.
- W tym roku marsz został odwołany z powodu epidemii. Planowaliśmy także konferencję dotyczącą autyzmu. Miała się ona odbyć w maju, ale niestety i to wydarzenie będziemy musieli odwołać – mówi Urszula Kubicka-Formela, prezes Fundacji „Niebieski Szlak”, organizatorka „Niebieskiego Marszu dla Autyzmu”.
I choć w tym roku nie będziemy mogli spotkać się w niebieskim pochodzie, nie możemy zapominać, że najważniejsza dla osób z autyzmem jest nasza codzienna akceptacja, zrozumienie i wsparcie.
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Jest on, obok raka, cukrzycy i AIDS, jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Pierwsze objawy pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. Dzieci dotknięte autyzmem fizycznie nie odróżniają się od swoich rówieśników, ale zachowują się tak, jakby nie były w stanie zrozumieć informacji, które docierają do nich za pośrednictwem zmysłów, zwłaszcza słuchu, wzroku i dotyku.
Autyzm powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Często mają także objawy zaburzeń sensorycznych – czyli zbyt wysoką lub zbyt niską wrażliwość na niektóre bodźce zmysłowe. Autyzm trwa całe życie - nie da się z niego wyrosnąć lub go wyleczyć. Jednak zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia praktyków jednoznacznie pokazują, że im wcześniej postawiona diagnoza i im szybciej rozpoczęta terapia, tym szansa na poprawę funkcjonowania dziecka większa.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia, jednak w całej Polsce i na świecie wydarzenia poświęcone temu tematowi odbywają się na przestrzeni całego miesiąca. To przede wszystkim warsztaty, konferencje, zajęcia i spotkania, gdzie specjaliści w temacie autyzmu dzielą się swoją wiedzą ze społeczeństwem.