Tak nam minął rok z Gdynią Rodzinną

Opublikowano piątek, 15 stycznia 2021, ostatnia aktualizacja piątek, 15 stycznia 2021 15:03:47

Gdynia rodzinna podsumowała swoje działania w minionym roku. Przed wybuchem pandemii kontynuowano zaplanowane spotkania, jednak potem - jak większość instytucji - przeniesiono je do internetu. Jednak przez cały rok 2020 była obecna w życiu gdyńskich rodzin.

Gdynia rodzinna podsumowała swoje działania w minionym roku. Przed wybuchem pandemii kontynuowano zaplanowane spotkania, jednak potem - jak większość instytucji - przeniesiono je do internetu. Jednak przez cały rok 2020 była obecna w życiu gdyńskich rodzin.

 
 
- Miniony rok był inny niż wszystkie. Był także odmienny od wszystkiego, co mogliśmy sobie wyobrazić, pełen wyzwań i trudnych momentów. Obok bardzo potrzebnego wsparcia mieszkańców zaproponowaliśmy także istotną pomoc gdyńskim szpitalom i przedsiębiorcom. Dbaliśmy o relacje w naszej lokalnej społeczności, w domach, rodzinach. Pomagaliśmy dzieciom, młodzieży i całym rodzinom przetrwać ten czas z pogodą ducha, zorganizowaliśmy wsparcie specjalistów, przybliżaliśmy dorosłym i dzieciom, jak miasto radzi sobie w tej nietypowej sytuacji. Ufam, że udało nam się podtrzymać Was na duchu i sprawić, by relacje z bliskimi, czasem pielęgnowane na odległość za pośrednictwem mediów społecznościowych, pomogły Wam przejść przez ten trudny czas. Dbajcie o siebie i o innych, a my Wam w tym pomożemy - Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek z makietą Urzędu Miasta, którą wykonały dzieci z Przedszkola nr 58. Fot. Sławomir Okoń
Prezydent Wojciech Szczurek z makietą Urzędu Miasta, którą wykonały dzieci z Przedszkola nr 58. Fot. Sławomir Okoń 

Gdyńskie Centrum Aktywności Rodziny - siedziba Gdyni rodzinnej - rok 2020 rozpoczęło feriami pod tytułem „Poszukiwanie dziury w całym”. Dzieci przygotowały własny spektakl kukiełkowy, a kukiełki zrobiły ze skarpetek.
 
Centrum kontynuowało również stałe cykle spotkań:
 
 • Szkoła dla rodziców - we współpracy z psychologiem z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej,
 • Spotkania dla rodziców dzieci wysoko-wrażliwych – we współpracy z psychologiem Julią Łagodzińską z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień,
 • Higiena jamy ustnej najmłodszych dzieci - we współpracy z gabinetem stomatologicznym Krokodyl,
 • Misz-Masz dla Maluszka - wsparcie w rozwoju motorycznym najmniejszych dzieci,
 • czy Eduśrody - spotkania edukacyjne dla całych rodzin z różnymi partnerami.
 
- Nowy rok 2020 przywitaliśmy realizując znane i lubiane projekty. Jak co roku na przełomie stycznia i lutego odbył się Wielki Bal z okazji urodzin Gdyni. Nic nie zapowiadało, że będzie tak inny od pozostałych. Od pierwszego dnia lockdownu przenieśliśmy nasze działania do sieci starając się ze wszech miar przekierować całą uwagę na dzieci, młodzież i rodziny oraz nową sytuację, w której się wszyscy znaleźliśmy. Wiedzieliśmy, że naszym zadaniem jest okazać im wsparcie, rozweselić, pomóc znaleźć pomysły na spędzanie czasu w  stworzyć niezwykłą społeczność po drugiej stronie ekranów, która radzi sobie w tej nietypowej dla nas wszystkich sytuacji. Na bieżąco dostosowywaliśmy ofertę działań do potrzeb, wyciągając dzieci latem z domów na powietrze, na plac Kaszubski, do Marszewa, do lasu i wspierając wtedy, kiedy musieliśmy znowu zostać w domach. Wierzę, że pomogliśmy rodzinom przetrwać ten czas i obiecuję, że nadal będziemy to robić. Zapraszamy do nas - na naszą stronę gdyniarodzinna.pl i nasze media społecznościowe – informuje Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej w Gdyni. 
 
Beata Szadziul z Gdyni Rodzinnej: Chodźcie na plac Kaszubski!
Tak się bawiliśmy latem na placu Kaszubskim. Na zdj. Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej w Gdyni.

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy nowy projekt wspierający mamy w powrocie na rynek pracy pod tytułem  „Mama idzie do pracy". Odbył się cykl spotkań z ekspertami przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy.
 
Uwielbiany przez dzieci Wielki Bal Karnawałowy z okazji urodzin Gdyni, w ubiegłym roku odbył się w styczniu. Zabraliśmy dzieci w „Rejs do krainy Wikingów” - jak co roku do Gdynia Arena. Dwie edycje i prawie 3000 uczestników. Na scenie wystąpili fantastyczni młodzi aktorzy z Teatru Komedii VallDal.
 
Dzieci w przebraniach w czasie Wielkiego Balu Karnawałowego na urodziny Gdyni. Fot. GR
Wielki Bal Karnawałowy na urodziny Gdyni.  

Zdążyliśmy współorganizować Rodzinny Festiwal Podróżniczy Hakuna Matata, w którym Gdynia Rodzinna była jak co roku ważnym partnerem, a podczas którego rodziny planowały kolejne bliższe i dalsze wojaże po świecie.
 
Wystartował nowy projekt „MAMkino, czyli kino dla mam”. Pod hasłem: filmowy przewijak miały się odbywać regularnie seanse dla mam z malutkimi dziećmi zorganizowane z Gdyńskim Centrum Filmowym. Odbyły się dwa pokazy, które wypełniły salę mamami, dzidziusiami i wózkami!
 

Wtedy nadeszła pandemia


Gdyńskie Centrum Aktywności Rodziny jako pierwsze przeniosło swoje projekty do sieci. Pierwsze takie spotkanie odbyło się we wtorek, 10 marca 2020. W tym czasie udało się także zorganizować w internecie cykle spotkań online, których program szybko dostosowaliśmy do nowych warunków. Zależało nam, by wypełnić czas spędzany w domu ciekawa treścią i zainspirować do aktywnoście w domach. Zaprosiliśmy więc na:
 
 • Rodzinne Zero Waste - cykl spotkań: jak żyć w stylu „zerowaste” zorganizowany we współpracy z fundacją Planet For Generation,
 • z ekspertami na temat radzenia sobie w nowej sytuacji życiowej: psycholog, psychiatra dziecięca, położna, logopeda, psychodietetyk, psycholog sportu pozytywnego, socjolog i socjolożka oraz urbanistka,
 • cykl Dzieci pytają - cykl spotkań z wiceprezydent Gdyni Katarzyną Gruszecką-Spychałą, na temat: jak działa miasto w okresie pandemii,
 • Chodźcie przed ekrany - cykl spotkań dla młodszych dzieci, w czasie których animatorki: Zosia i Zuzia zachęcały do aktywnej zabawy,
 
 • Wpadnij do nas online - cykl opowiadający o instytucjach miejskich i ich działaniach podczas pandemii. Gdynia Rodzinna zaglądała z kamerą między innymi do: Gdyńskiego Centrum Filmowego, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Konsulatu Kultury - Gdyńskiego Centrum Kultury, Biblioteki Gdynia, Teatru Gdynia Główna i Teatru Muzycznego,

 
 • Dzieciaki w chacie - 10 filmów, zrealizowanych przez Dawida i jego zwariowaną rodzinkę, z pomysłami na wesołe i nietypowe zabawy w domu: skarpetkowe bitwy, budowanie wieży czy hamak na tarasie,

 
 • Oto bajka - dwa cykle bajek dla dzieci nagranych przez aktorów Bałtyckiego Teatru Różnorodności,

 
 • Animacje Oli – spotkania ze sztuką poprowadzone przez Aleksandrę Bańkowską z „Halo Kultura" i dostępne na kanale YouTube: www.youtube.com

Kolaż czterech grafik Gdyni Rodzinnej. Od lewej u góry: Wpadnij do nas online, Chodźcie przed ekrany, Dzieci pytają i Gdynia wspiera.

W czerwcu Gdynia Rodzinna wychodzi w miasto


W związku z umożliwieniem nam wyjścia na spacery, do lasu i zniesieniem obowiązku pozostania w domu zdecydowaliśmy się zorganizować kilka plenerowych wydarzeń, które przygotowaliśmy tak, by wszyscy uczestnicy czuli się bezpiecznie.
 
Zorganizowaliśmy bardzo kolorowy i zwariowany Dzień Dziecka - „Ubierz Słupka, czyli akcja na Dzień Dziecka". Był to pomysł na wspólną zabawę przy zachowaniu wymaganego dystansu społecznego. Dzieci w domach wymyśliły i uszyły zabawne ubranka dla słupków znajdujących się na placu Kaszubskim i ul. Świętojańskiej. Było wesoło, kolorowo i najmłodsi mieli doskonały powód, żeby wyjść z rodziną na spacer. Ubranych zostało ponad 150 miejskich słupków. Z resztek po ubrankach powstała ławica ryb, którą wykonała Aleksandra Bańkowska ze stowarzyszenia „Halo Kultura”. Dzieło do dzisiaj zdobi plac Kaszubski.
 
Słupek na Świętojańskiej przebrany za baby Jodę. Fot. GR
Jeden z przebranych na Dzień Dziecka słupków przy ul.Świętojańskiej.

Jak co roku zaprosiliśmy mieszkańców i turystów na plac Kaszubki. To już tradycja, że podczas wakacji bawimy się w czasie akcji pod tytułem „Chodźcie na plac Kaszubski". W zeszłym roku odbyło się 16 spotkań na placu Kaszubskim z animatorami z Bałtyckiego Teatru Różnorodności, przedstawicielami różnych instytucji miejskich i nie tylko. Gra w sznura, skakanie w gumę, malowanie kredą po chodnikach, zwiedzanie świata, gra w piłkę, śpiewanie i pływanie - to tylko niektóre z proponowanych atrakcji.
 
Animatorki Gdyni Rodzinnej: Zuzia i Zosia na placu Kaszubskim. Fot. GR
Animatorki Gdyni Rodzinnej: Zuzia i Zosia na placu Kaszubskim.

Przez całe wakacje w siedzibie Gdyńskiego Centrum Aktywności Rodziny odbywały się spotkania dla przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców na temat noszenia chust. A wszystko to w ramach dotacji Falochron dla NGO, które zrealizowała fundacja Matka Natura. Latem - a potem we wrześniu i październiku - odbyły się spacery z leśnikiem z Ogrodu Botanicznego Marszewo.

Już po raz trzeci w październiku odbył się Festiwal Literatury Dziecięcej Koci Łapci. Gdynia Rodzinna razem z kamerą i uczestnikami odwiedziła sześć lokalnych księgarń - Cafe Księgarnię Vademecum, Chimerę, Szymelka, Kogę, PolAnglo i księgarnię w Muzeum Emigracji. Opowiadaliśmy o najciekawszych książkach dla dzieci i zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Szymonem Jachimkiem, który napisał opowieść „Klara i Frank”.
 
Plakat: Rajd po księgarniach, 3 października 2020. Cafe Księgarnia Vademecum, Chimera, Szymelka, Koga, PolAnglo i księgarnia w Muzeum Emigracji. Mat. GR

Dzień później, 4 października zaprosiliśmy dzieci na Świętą Górę i opowiedzieliśmy o najnowszej książeczce-gdynianeczce pod tytułem „Góra pełna przygód”. W spotkaniu uczestniczył autor Szymon Jachimek, autorka ilustracji Bogna Pniewska oraz przewodnik Michał Miegoń, który wspierał ekspercko najnowszą gdyńską publikację.
 
Spotkanie na Świętej Górze i rozmowa o książeczce Góra pełna przygód. Fot. GR
Spotkanie na Świętej Górze. 
 
W Muzeum Miasta Gdyni odbyła się wystawa skarbów odnalezionych na gdyńskiej górze, między nimi słynny Postrach Demonów. A tydzień później spacer po Świętej Górze z Michałem Miegoniem, w czasie którego zdradził niezwykłe tajemnice tego miejsca. Książeczka „Góra pełna przygód” została także nagrana w wersji audiobooka i jest dostępna dla wszystkich dzieci tutaj.

Książeczka-gdynianeczka pod tytułem „Góra pełna przygód” autorstwa Szymona Jachimka.

Natomiast w Dzień Rodzeństwa w amfiteatrze Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo udało się zorganizować koncert Agaty Świętoń z zespołem. W czasie tego wydarzenia dzieci śpiewały i tańczyły do piosenek z płyty „Emocje”.

Gdynia Rodzinna zrealizowała w ramach Budżetu Obywatelskiego cztery projekty: stół sąsiedzki na woonerfie Abrahama, zajęcia sportowe dla mam, kurs kaligrafii dla całej rodziny oraz kurs szybkiej nauki dla nastolatków.

Gdyńskie spotkania na Abrahama, fot. Piotr Kamiński
Gdyńskie spotkania na Abrahama, fot. Piotr Kamiński.

W ubiegłym roku rozpoczął również swoją działalność pierwszy w trójmieście Klub Rodzica dzieci z zespołem Downa - Gdynia21. Spotkania odbywają się 21 dnia każdego miesiąca. Obecnie rodzice korzystają ze spotkań online, chociaż w grudnu udało się zorganizować spotkanie w terenie.
 

Powrót przed ekrany komputerów


Po kolejnym tak zwanym lockdownie Gdynia Rodzinna zrealizowała cykl szkoleń online „Porozmawiajmy o prawie”, które prowadził mecenas Tomasz Palak. Kurs dedykowany był instytucjom formalnym i nieformalnym, takim jak kluby rodzica, które realizują działania na rzecz mieszkańców i potrzebują wsparcia prawnego. Szkolenie dotyczyło między innymi: praw autorskich, umów z wykonawcami i publikowania zdjęć.

Przez cały grudzień Gdynia Rodzinna pomagała rozkręcić święta. „Małe Mikołaje, czyli razem rozkręcamy święta” to akcja, która polegała na wykonaniu sześciu świątecznych zadań: uszyciu czapki Mikołaja, samodzielnym wykonaniu kartki świątecznej czy prezentu dla bliskich, pomaganiu w kuchni lub spełnieniu dobrego uczynku. A wszystkiemu przyglądał się Mikołaj, który spotykał się z dziećmi nie tylko w internecie. Po akcji młodzi gdynianie otrzymali specjalny certyfikat podpisany przez prezydenta Wojciecha Szczurka i Mikołaja oraz ciepłe czapki.

„Małe Mikołaje, czyli razem rozkręcamy święta”. Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek, Mikołaj i reporter Dawid. Fot. GR
„Małe Mikołaje, czyli razem rozkręcamy święta”. Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek, Mikołaj i reporter Dawid.

W grudniu - w trosce o seniorów, którzy w tym roku samotnie spędzali święta - zorganizowana została akcja „Droga Pani Babciu, Drogi Panie Dziadku”. Chętne dzieci przygotowały własnoręcznie wykonane kartki, które następnie trafiły do gdyńskich seniorów. Było ich ponad 2000.
 
W ubiegłym roku postał także bardzo ważny dokument „Plan Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie”. Do jego powstania zaangażowani byli: członkowie Społecznej Rady ds. Rodzin i Dziecka działającej przy prezydencie Gdyni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rodzice, dzieci, profesor i doktor z Uniwersytetu Gdańskiego oraz pracownicy Gdyni Rodzinnej. Dokument został przyjęty 18 listopada - dwa dni przed Światowym Dniem Praw Dziecka. To kolejny ważny krok dla Gdyni do uzyskania tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF.
 
Dokument „Plan Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie”.
 
Oprócz tego Centrum Aktywności Rodziny udostępniło podwoje organizacjom pozarządowym i instytucjom miejskim, aby mogły zrealizować swoje projekty. Byli to między innymi: Fundacja Matka Natura, Centrum Współpracy Młodzieży, OPITU, Fundacja Dbam o mój zasięg, Fundacja Vademecum, Rada Dzielnicy Śródmieście, Fundacja Prosty Start, MOPS, Stowarzyszenie Dlaczego Nie i Fundacja ANIA.
 
Nasze działania na portalach społecznościowych dotarły do ponad półtora miliona widzów, a za pośrednictwem strony internetowej do ponad 260 000! Dziękujemy Wam, że jesteście z nami.

Centrum Aktywności Rodziny jest otwarte i pomaga zrealizować wiele projektów wspierających mieszkańców Gdyni, rodziny, dzieci i młodzież.


Tu znajdziesz Gdynię Rodzinną:
 


Opublikowano: 15.01.2021 
 Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się