Powstaje nowy Ośrodek Wsparcia Psychologicznego w Gdyni

Opublikowano wtorek, 13 kwietnia 2021, ostatnia aktualizacja wtorek, 13 kwietnia 2021 15:57:45

Gdynia od lat wspiera rozwój młodych gdynian. Wielu dzieciom i nastolatkom potrzebna jest dodatkowa, kompleksowa pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Dlatego powstaje miejsce, które odpowie na nowe wyzwania związane z potrzebami psychologicznymi dzieci i młodzieży, w tym przeciwdziałanie depresji. Pierwszym etapem zmian będzie znaczne poszerzenie działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 i zmiana jej siedziby.

 

W pierwszym etapie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3, która działa przy ul. płk. Dąbka 207 w Gdyni Obłużu, przeprowadzi się do nowej, większej przestrzeni w budynku Szkoły Podstawowej nr 51 na Kamiennej Górze. Jej działalność zostanie poszerzona. Powstanie więcej gabinetów diagnostycznych i sal do terapii grupowej. Uczniowie, rodzice i nauczyciele, którzy będą potrzebowali profesjonalnego wsparcia specjalistów, będą mogli z niego skorzystać pod nowym adresem: ul. Słowackiego 53.
 
– Od czasu likwidacji gimnazjów i przekształcenia Gimnazjum nr 11 przy ul. Słowackiego w Szkołę Podstawową nr 51 z niepokojem analizowaliśmy nabory do klas 1, co wynikało z bardzo małej liczby uczniów mieszkających w rejonie, czyli najbliższym sąsiedztwie szkoły. Nie mamy wątpliwości, że kompetencje znakomitej kadry możemy wykorzystać w gdyńskim systemie oświatowym, ale w innej lokalizacji. Szkoła będzie wygaszana w najbardziej przyjaznym uczniom, 8-letnim trybie. Od początku deklarowaliśmy, że budynek będzie nadal służył gdynianom i dzisiaj jedynie potwierdzamy te słowa. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie. Pandemia i związane z nią ograniczenia są źródłem wielu problemów psychologicznych, stąd decyzja o utworzeniu nowej formy wsparcia dla dzieci i młodzieży. Zapotrzebowanie na tego typu usługi w naszym mieście od kilku lat rosło, ale ostatni rok sprawił, że podjęliśmy decyzje o przyspieszeniu działań w tym zakresie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dzięki nowej lokalizacji w ścisłym centrum i współpracy z wysokiej klasy specjalistami PPP nr 3 możemy poszerzyć gdyńską ofertę zdrowotną i wprowadzić ją na wyższy poziom. To pierwszy etap zmian, kolejne będziemy wdrażać wraz ze stopniowym wygaszaniem funkcji szkoły podstawowej w tej lokalizacji.
 
W nowym miejscu powstanie więcej gabinetów diagnostycznych, gabinety logopedyczne, nowoczesny gabinet do diagnozy małych dzieci oraz sale: do terapii grupowej dla dzieci (np. na warsztaty Treningu Umiejętności Społecznych), mediacji czy zajęć dla rodziców. Będzie też większa sala na szkolenia dla nauczycieli i rodziców, pomieszczenie do terapii małych dzieci (wczesne wspomaganie rozwoju), sala do terapii rodzinnej, gabinet fizjoterapeuty, gabinety terapeutyczne do indywidualnej psychoterapii, gabinet doradcy zawodowego i gabinety do terapii pedagogicznej.
 
– Nowy, wyremontowany obiekt umożliwi wzbogacenie oferty zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży, a także dla rodziców i nauczycieli. Dużym atutem będzie stworzenie przyjaznego klimatu dla młodych gdynian, który uprzyjemni wizytę w naszej poradni i będzie sprzyjać ponownym kontaktom. Cała kadra z niecierpliwością czeka na nowe miejsce, w którym będziecie Państwo mile widziani oraz otrzymacie oczekiwaną pomoc i wsparcie – zaprasza Anna Kordzińska-Grabowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3.
  
W najbliższych tygodniach rozpoczną się prace projektowe i konkretne działania mające na celu przygotowanie budynku do nowych zadań, co zaplanowane jest jeszcze w roku szkolnym 2021/2022. Wraz z wygaszaniem szkoły, która nadal działa w budynku, kolejne pomieszczenia przeznaczone do nowych funkcji będą stopniowo oddzielane i dostosowywane do nowych potrzeb.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się