Nauka da się lubić! -bezpłatne warsztaty

Opublikowano czwartek, 1 lipca 2021, ostatnia aktualizacja czwartek, 1 lipca 2021 11:32:24

Studia na Uniwersytecie Dzieci to przede wszystkim spotkania z naukowcami, a ich nigdy dość! Dlatego serdecznie zapraszamy na bezpłatny cykl dodatkowych wykładów online z takich dziedzin jak: astronomia, neuronauka, przyroda, astrobiologia czy media. Brzmi ciekawie?

Wykład dla dzieci 6-7 lat

Tytuł: W jaki sposób mówią zwierzęta? Odkrywamy języki mieszkańców lasu i sawanny.
Prowadząca: dr Magdalena Jarzębowska

Dźwięki, gesty, zapachy czy kolory – istnieje wiele sposobów rozmowy między zwierzętami, ale czy możliwym jest, aby polski gołąb uciął sobie pogawędkę z egzotyczną papugą? Czy znaleźliby wspólny ptasi język?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zwierzęta rozmawiają ze sobą? Czy przekazują sobie informacje podobnie do nas, czyli słowami? A może potrafią ze sobą rozmawiać bez wydawania żadnych dźwięków? 

Jeśli masz ochotę poznać tajniki mowy zwierząt, a przy tym wcielić się w mieszkańców sawanny, potańczyć jak rajski ptak i rozwiązać ciekawe zagadki, to obejrzyj nasz wykład!


 

Wykład dla dzieci 8-9 lat

Tytuł: Czy można się samemu połaskotać? Poznajemy tajniki mózgu.
Prowadzący: dr Wojciech Glac

Czy wiesz, że mózg steruje pracą milionów komórek nerwowych, które z szybkością 400 km/h przekazują do reszty ciała informacje w postaci impulsu elektrycznego?

Jak mózg odbiera i przekazuje informacje z otoczenia? Czy to mózg decyduje, kiedy kichamy lub ziewamy? Ludzki mózg stanowi centrum dowodzenia całego organizmu. 

Podczas wykładu studenci zastanowią się, co mózg "wie" od urodzenia, a czego się uczy. Dowiedzą się, z jakich części składa się mózg i która z nich odpowiada za daną czynność, a także czym są odruchy warunkowe i bezwarunkowe oraz efekt placebo. Zapraszamy do oglądania!

 

Wykład dla dzieci 10-11 lat

Tytuł: Czy podróże w czasie są możliwe? Odkrywamy tajemnice czarnej dziury.
Prowadzącymgr Janusz Nicewicz

Czarne dziury to najbardziej tajemnicze i fascynujące miejsca we Wszechświecie. Prawie każdy o nich słyszał, ale co tak naprawdę o nich wiemy?

Istnienie czarnych dziur wynika z równań Ogólnej Teorii Względności Alberta Einsteina, jednak długo traktowano je jako ciekawostkę matematyczną. Dziś ich występowanie nie budzi wątpliwości. Dzięki nowoczesnym urządzeniom badawczym, m.in. detektorom fal grawitacyjnych czy Teleskopowi Horyzontu Zdarzeń możemy obserwować najbliższe otoczenie tych niezwykłych obiektów. Czasoprzestrzeń wokół czarnych dziur jest tak silnie zakrzywiona, że nic, nawet światło, nie potrafi się z nich wydostać! 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest czarna dziura, co jest w jej środku, jakie zjawiska czekają na nieuważnego astronautę oraz czy czarna dziura może być szansą na podróż w czasie -  serdecznie zapraszamy Cię na wykład! Do zobaczenia!

 


 

Wykład dla młodzieży 12-13 lat

Tytuł: Skąd się biorą internetowe teorie spiskowe? Uczymy się tropić fake newsy.
Prowadzącydr hab. Marcin Napiórkowski

Zastanawialiście się kiedyś, jak właściwie powstają internetowe bzdury? Ile z nich zaczynało żywot jako nieporozumienia, ile jako żarty, a ile to celowo tworzona dezinformacja? Na wykładzie przyjrzymy się uważniej dziwacznemu światowi internetowych mitów. 

Podczas wykładu zastanowimy się wspólnie, co sprawia, że niektóre teorie spiskowe odnoszą spektakularny sukces, a inne popadają w zapomnienie. Spróbujemy też wypracować prosty test pozwalający odróżnić fake newsy od wiarygodnych informacji. I staniemy się świadomymi odbiorcami internetowych treści. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładu!
 
Uwaga: nagranie polecamy także młodzieży w wieku 14-16 lat
 

 

​Wykład dla młodzieży 14-16 lat

Tytuł: Czy życie na Ziemi wzięło się z kosmosu? Poznajemy tajniki astrobiologii.
Kiedy? 15 czerwca o 18:00 

Prowadzący: dr Takao Ishikawa

Skąd pochodzimy? Jak znaleźliśmy się na naszej planecie? 

Te pytania nurtują naukowców od zarania dziejów. Przez  tysiąclecia stanowiły jedną z największych, niemożliwych do rozwiązania zagadek. Naukowcy stawiali różne hipotezy i je testowali, a badania nad tym problemem przyspieszyły po założeniu w 1958 r. NASA, w której postanowiono rozpocząć szeroko zakrojone wysiłki, aby dowiedzieć się, w jaki sposób rozwinęło się życie na Ziemi oraz jak szukać oznak obecności innych form życia poza nią.
Jedna z wielu teorii dotyczących początków życia na Ziemi zakłada, że nasze istnienie zapoczątkowały procesy zachodzące niekoniecznie na naszej planecie. Poprzez zrozumienie chemicznego składu Wszechświata oraz istot żyjących na Ziemi, zebrano informacje, które pozwalają naukowcom przeanalizować i wyjaśnić nasze pochodzenie.

Podczas wykładu dr Takao Ishikawa, jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, opowie nam o przełomowych osiągnięciach astrobiologii z ostatnich lat. Na naszych oczach przekształci część z wszechobecnych mitów Sci-Fi w fakty, poparte wieloletnimi badaniami. I oczywiście zdradzi nam odpowiedź na nurtujące nas pytanie: czy życie na Ziemi wzięło się z kosmosu? Do zobaczenia!

Uwaga: na to spotkanie gościnnie zapraszamy także młodzież w wieku 12-13 lat

 

 

Wszystkie materiały możecie także znaleźć na profilu  Facebooku Uniwersytet Dzieci, gdzie nagrania pozostaną.


Źródło: TUTAJ

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się