Poznaj przygody „Bobasków i Misia”

Opublikowano wtorek, 13 lipca 2021, ostatnia aktualizacja wtorek, 13 lipca 2021 11:55:04

„Bobaski i Miś” to pełna kolorów bajka animowana, odnosząca się do ponadczasowych etapów poznawania świata, które przechodzą niemal wszystkie dzieci. To kolejna produkcja KAZstudio SA. z Gdyni, producenta popularnej bajki „Rodzina Treflików”. 26 premierowych epizodów można oglądać przez całe wakacje, od poniedziałku do piątku o godz. 7.00 i 11.55 na kanale MiniMini+ oraz w wybrane soboty na plenerowym wydarzeniu Gdyńskiego Centrum Filmowego „Lato na Patio”.

Metoda animacji poklatkowej, stonowana kolorystyka, brak dialogów i świat przedstawiony w bajce jest unikatowy. Dzięki tym zabiegom bajka jest pozbawiona nadmiernej ilości stymulatorów, napięcia i zwrotów akcji. Dużym zaskoczeniem dla rodziców jest to, że pomimo braku dialogów, maluchy z zainteresowaniem śledzą akcję i zaśmiewają się w głos oglądając zabawne perypetie, bądź co bądź, swoich rówieśników, Bobasków.
„Bobaski i Miś” opowiada o przygodach dwójki rodzeństwa, maluszków, którzy wraz ze swoim pluszowym przyjacielem, Misiem, dopiero odkrywają otaczający je świat.

Bajka konsultowana przez psychologów dziecięcych daje rodzicom narzędzie wspierające rozwój maluchów. Animacja odnosi się do ponadczasowych etapów poznawania świata, które przechodzi praktycznie każde dziecko, np. pierwsza zabawka, rozstanie ze smoczkiem, etap poznawania przedmiotów użytku codziennego, wprowadzanie dzieci w pierwsze obowiązki typu sprzątanie zabawek, relacja z rodzeństwem, czy poznawanie nowych smaków i rozszerzanie diety. Wraz serialem rodzic dostaje od twórców wsparcie na tych etapach.

Bajka o przygodach rodzeństwa, dwóch malutkich Bobasów - Treflika i Treflinki oraz ich przyjaciela Misia, skierowana jest do widzów już od 2. roku życia. Reżyserem serialu jest Marek Skrobecki, współtwórca animacji pt. „Piotruś i Wilk” nagrodzonej Oskarem w 2008 roku w kategorii krótkometrażowy film animowany i twórca serialu dla dzieci Rodzina Treflików, który podbija serca dzieci na całym świecie. Zarówno reżyser, jak i część artystów tworzących bajkę to profesjonaliści, niegdyś związani ze słynnym Studiem Filmowym Se-ma-for w Łodzi.
 

Klatka po klatce


„Bobaski” to bajka tworzona jedną z najbardziej pracochłonnych metod animacji – metodą animacji poklatkowej (jak niegdyś „Miś Uszatek”). Najpierw, w pracowniach, tworzone są rekwizyty, plany filmowe i lalki. Następnie animator przekształca nieznacznie postać względem pozostałych elementów planu filmowego i robi zdjęcie, tzw. klatkę filmową. Dopiero sekwencja około 25. klatek filmowych tworzy sekundę animacji, która trafia do montażu i postprodukcji.

"Bobaski i Miś". Na zdjęciu dwa, zielone ludziki z bajki. // fot. fb.com/bobaskiimis
fot. fb.com/bobaskiimis

Zaledwie niecały rok od premiery serial już zdążył zdobyć 4 nominacje na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym na prestiżowym ANNECY International Animation Film Festival oraz nagrodę Srebrnego Koziołka Matołka na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA 2021.
 

Polska produkcja z Gdyni


Za efekt finalny animacji odpowiedzialne jest KAZstudio SA, producent popularnej bajki „Rodzina Treflików”. Studio powstało w 2013 roku w Gdyni z inicjatywy Kazimierza Wierzbickiego, założyciela spółki Trefl SA. Firma od lat zajmuje się produkcją puzzli i gier planszowych, będąc jednym z wiodących podmiotów na rynku polskim i europejskim.

Bajkę „Bobaski i Miś" można oglądać od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00 i 11.55 na kanale MiniMini+ oraz w wybrane soboty o godz. 10.00 na „Lato na Patio", organizowanym przez Gdyńskie Centrum Filmowe. Najbliższy seans z „Bobaskami" 31 lipca.

Szczegółowy harmonogram poranków filmowych dla dzieci na „Lato na Patio" dostępny jest na stronie GCF. Wstęp na letnie seanse filmowe jest wolny. Nie trzeba rezerwować miejsc ani kupować biletów. Wystarczy przyjść i wygodnie się rozsiąść na leżakach i siedziskach na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku GCF.

„Bobaski i Miś" - kolroowe ludziki i miś jadą samochodami wyścigowymi. Na plakacie informacja: Poranki filmowe dla najmłodszych w wybrane soboty o godz. 10.00 na Lato na Patio w GCF. // fot. fb.com/bobaskiimis
fot. fb.com/bobaskiimis

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się