Dodatkowe miejsca opieki dla najmłodszych mieszkańców Gdyni

Opublikowano środa, 8 września 2021, ostatnia aktualizacja środa, 8 września 2021 15:18:34

Dobra wiadomość dla rodziców lub opiekunów najmłodszych mieszkańców naszego miasta czekających na miejsce w żłobkach publicznych. Dzięki dofinansowaniu przez gdyński samorząd jeszcze w tym roku w placówkach niepublicznych utworzone zostaną nowe miejsca dla dzieci w wieku do lat 3.

- Miejsce w żłobku to dla wielu młodych rodziców szansa na powrót do pracy. Dlatego konsekwentnie pracujemy nad zwiększeniem liczby miejsc dla najmłodszych mieszkańców Gdyni. Rozbudowujemy sieć gminnych placówek, ale również sięgamy po nowe rozwiązania – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia – Dodatkowa opieka to forma zwiększania liczby miejsc w gdyńskich żłobkach współfinansowanych przez samorząd, która sprawdziła się w latach ubiegłych. Jej zaletą jest przede wszystkim możliwość powiększania puli miejsc dla potrzeb mieszkańców każdej z dzielnic. Teraz rozwijamy ją na większą skalę. Na ten cel przeznaczyliśmy blisko 2 miliony złotych z budżetu miasta.
 
W tej chwili w Gdyni mamy 2 żłobki samorządowe z 5 oddziałami. Są to: Niezapominajka z siedzibą przy ul. Wójta Radtkego 23 i filiami na Pogórzu i Dąbrowie oraz Koniczynka z siedzibą przy ul. Uczniowskiej 2 i filią na Cisowej. Placówki dysponują 554 miejscami, w tym 5 dla dzieci z niepełnosprawnością. Niestety rokrocznie po rekrutacji do tych żłobków powstaje długa lista rezerwowa dzieci oczekujących na miejsce. Teraz część z nich ma szansę na miejsce w placówce niepublicznej z dofinansowaniem samorządu.
 
- Dodatkowe miejsca zostały przewidziane dla tych dzieci, które uczestniczą w corocznej rekrutacji do żłobków gminnych i zostały wpisane na listę rezerwową obowiązującą w latach 2021 – 2023 – dodaje Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia – W wyniku konkursu w 5 dzielnicach Gdyni w placówkach niepublicznych utworzone zostaną nowe miejsca dla dzieci. W tym roku będzie to 81 miejsc, w 2022 roku – 99, a w 2023 roku – 118 miejsc. Dzięki dofinansowaniu przez samorząd rodzice nie będą płacili więcej niż w żłobkach samorządowych.
 
Dodatkowe miejsca powstaną w żłobkach:
  • Kids Power w dzielnicy Wielki Kack,
  • Tup Tup w dzielnicy Wiczlino (miejsca w żłobku i w ramach opiekuna dziennego),
  • Świat Małego Odkrywcy w dzielnicy Leszczynki,
  • Edu Kraina w dzielnicy Dąbrowa,
  • Edu Trefliki w dzielnicy Śródmieście.
 
Łącznie na dofinansowanie nowych miejsc w latach 2021 - 2023 Gdynia przeznaczy 1 868 875 zł. O możliwości skorzystania z takiej oferty rodzice dzieci z listy rezerwowej w najbliższym czasie zostaną poinformowani przez żłobki samorządowe.
 
Dodajmy, że na terenie miasta oprócz placówek samorządowych jest 17 oddziałów żłobkowych prywatnych. Ofertę dla młodych rodziców uzupełniają kluby dziecięce. Jest ich w tej chwili 6 - dla 110 dzieci. W naszym mieście działają jeszcze usługi 73 opiekunów dziennych, którzy oferują opiekę dla 361 dzieci.

Źródło: Dodatkowe miejsca opieki dla najmłodszych mieszkańców Gdyni - Gdynia (www.gdynia.pl)
 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się