O bałtyckiej przyrodzie po kaszubsku

Opublikowano czwartek, 9 września 2021, ostatnia aktualizacja czwartek, 9 września 2021 13:36:48

Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, którzy uczą się języka kaszubskiego, będą mogli dowiedzieć się więcej o specyfice Morza Bałtyckiego oraz poznać tamtejszą florę i faunę. Wszystko w ramach realizowanego przez Akwarium Gdyńskie projektu „Kaszuby na Fali – Kaszëbë na walë”. To zajęcia edukacyjne na temat bałtyckiej przyrody. Będą prowadzone w języku kaszubskim. Projekt odbywa się pod hasłem: „Poznaj, aby zachować”. Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty.

Projekt „Kaszuby na fali” to przyrodniczo-językowe lekcje o Bałtyku. Mogą wziąć w nich udział grupy przedszkolne oraz uczniowie szkół podstawowych, którzy uczą się języka kaszubskiego. Uczestnicy zajęć poznają specyfikę naszego morza.
 
– Na kształtowanie kaszubskiej mentalności duży wpływ wywierało otoczenie jezior, lasów i morza. Rybołówstwo było – poza rolnictwem – wiodącym zajęciem ludności kaszubskiej. Dlatego tak ważne jest, aby edukować młodsze pokolenia oraz uświadamiać im zagrożenia dla fauny i flory bałtyckiej, spowodowane działalnością człowieka – czytamy w opisie projektu.

W ramach projektu przygotowano dwa rodzaje bezpłatnych warsztatów. Zajęcia dla szkół podstawowych to „Bôłt pòd kaszëbską banderą”, czyli „Bałtyk pod kaszubską banderą”. Są one skierowano do dzieci w wieku od 8 do 14 lat prowadzone w jeżyku kaszubskim. Podczas nich będzie można dowiedzieć się więcej o wyjątkowości i mieszkańcach Morza Bałtyckiego. To zajęcia laboratoryjne, których uczestnicy poznają morską florę i faunę, począwszy od muszli i glonów wyrzucanych brzeg po kraby, ptaki i ssaki odwiedzające nasze plaże.

Z kolei zajęcia dla przedszkolaków mają temat „Kapitón Kùr Diôbeł i kaszëbsczé bùrczibasë”. To będzie edukacja poprzez zabawę. Dzieci przeniosą się na statek kapitana Kura Diabła, gdzie wykonają szereg zadań związanych z Morzem Bałtyckim. Dzięki temu zdobędą umiejętności i wiedzę o naszym morzu.

Zajęcia poprowadzą: nauczyciel języka kaszubskiego oraz ekspert Akwarium Gdyńskiego, który zadba o merytoryczną część lekcji. Ponadto nad poprawnością językową będzie czuwać Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które jest partnerem projektu.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Trwają zapisy na poszczególne zajęcia. Aby się zgłosić i zarezerwować termin spotkania, trzeba zadzwonić pod numer tel.: 58 732-66-28 lub 587-326-620.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Akwarium Gdyńskiego.

Hasło przewodnie projektu to „Poznaj, aby zachować”. Chodzi o to, aby poprzez poznanie języka, kultury i otaczającego nas świata przyrody budować poczucie odpowiedzialności za trwałość naszego dziedzictwa kulturowego.

Projekt „Kaszuby na fali” został dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: 
O bałtyckiej przyrodzie po kaszubsku - Gdynia (www.gdynia.pl)

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się