​Matematyczne wyzwania w podróżach klasowych

Opublikowano poniedziałek, 3 stycznia 2022, ostatnia aktualizacja poniedziałek, 3 stycznia 2022 11:13:05

Startują zapisy na międzyszkolny konkurs dla klas 1-3 szkół podstawowych ! Tym razem, wraz z Fundacją mBank, zabierzemy Was na klasową wycieczkę.

Nie jest tajemnicą, że podróże poszerzają horyzonty, uczą samodzielności oraz odwagi w dokonywaniu wyborów. Co więcej, szkolne wycieczki to także świetny sposób na integrację uczniów i uczennic oraz okazja do nawiązania relacji na całe życie. Międzyszkolny konkurs „Matematyczne wyzwania w podróżach klasowych” to idealna okazja do przygotowania niezapomnianej szkolnej wyprawy.

Konkurs opiera się na praktycznym zastosowaniu matematyki z elementami wiedzy geograficznej oraz podróżniczej. Projekt został podzielony na dwa etapy:

1.        Etap zdobywania wiedzy – liczę, mierzę, ważę, kalkuluję, czyli cztery scenariusze lekcji z zakresu matematyki.

2.       Etap praktyczny/konkursowy – uczniowie pracują projektowo, przygotowują dokładny plan oraz budżet rzeczywistej wycieczki klasowej na terenie swojego miasta, gminy, województwa lub kraju. 

Uwaga: zadanie nie nakłada obowiązku wyjazdu klasy na wycieczkę (realizacji wycieczki).


Zgodnie ze scenariuszami lekcji uczniowie zdobędą wiedzę w zakresie liczenia i dokonywania pomiarów na przykładzie podróżowania dawniej i dziś. 

Wiedzę zastosują w praktyce, przygotowując własną klasową wycieczkę. Konkurs rozwija kompetencje matematyczne oraz kształtuje umiejętność pracy projektowej. 


Zwycięska klasa otrzyma nagrody – robot edukacyjny oraz drobne upominki. Wręczone zostaną również wyróżnienia.


W ramach projektu zaplanowano dwa webinary dla nauczycieli: inaugurujący (27.01.2022 o godz. 18:00, Ms Teams), w trakcie którego omówione zostaną scenariusze lekcji oraz materiały merytoryczne, a także podsumowujący projekt (maj/czerwiec 2022). 


W zależności od sytuacji epidemicznej działania w ramach konkursu mogą być realizowane w formie stacjonarnej lub online.


„Matematyczne wyzwania w podróżach klasowych” to już drugi konkurs dla szkół podstawowych realizowany przez Centrum Nauki Experyment we współpracy z Fundacją mBanku. 

Pierwsza edycja, przeprowadzona pod hasłem „Matematyczne wyzwania w przedsiębiorczej klasie”, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem – wzięło w niej udział niemal 1400 uczniów i uczennic z ponad 70 klas. 


UWAGA:  tym razem liczba miejsc w konkursie jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń !!


Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy przesyłam w załączeniu.


Więcej informacji na jego temat dostępne jest na stronie: https://experyment.gdynia.pl/projekty/matematyczne-wyzwania-mbank/matematyczne-wyzwania-w-podrozach-klasowych/.

Finansowanie Fundacja mBanku

Nabór do konkursu: 3 – 20.01.2022

Realizacja konkursu w szkołach: 1.03 – 29.04.2022

Zapraszamy do udziału w konkursie i do kontaktu :)

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się