O 500 plus i RKO zawnioskuj w ZUS-ie

Opublikowano środa, 12 stycznia 2022, ostatnia aktualizacja środa, 12 stycznia 2022 18:24:37

Zbliża się czas składania wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus. Od stycznia br. obsługę tego programu przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To tam należy składać nowe wnioski. Będzie można to zrobić od 1 lutego, ale wyłącznie drogą elektroniczną - poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Z kolei już teraz jest możliwość wnioskowania o nowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko.

Rodzina 500 plus to rządowy program wsparcia dla rodzin. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Jest przyznawane bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.


Przypominamy, że od 2021 roku 500 plus jest wypłacane na nowych zasadach. Wnioski o świadczenie trzeba składać co roku. Zmienił się bowiem okres, na jaki jest ono przyznawane. Trwa on od 1 czerwca danego roku do 31 maja następnego roku.

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie kolejne zmiany. Obsługę programu przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to tam należy teraz składać wnioski o przyznanie świadczenia. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun faktyczny czy opiekun prawny dziecka.

Uwaga: jeżeli rodzic lub opiekun złożył w gminie wniosek o świadczenie na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022, to nie musi go składać ponownie w ZUS-ie.

Wniosek do ZUS-u na okres zasiłkowy do 31 maja br. powinni natomiast złożyć rodzice lub opiekunowie:
  • nowo narodzonego dziecka – od 1 stycznia 2022 roku,
  • dziecka urodzonego przed 2022 rokiem – jeśli wcześniej nie złożyli wniosku w gminie.

Od 1 lutego ruszy nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie online poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Świadczenie będzie przekazywane na podany we wniosku numer konta bankowego.

Szczegóły są dostępne na stronie internetowej ZUS-u. W załącznikach do artykułu (do pobrania poniżej) znajduje się ulotka z praktycznymi informacjami.
 

RKO


Od stycznia 2022 roku można wnioskować też o nowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To jedno z rozwiązań wprowadzonych w Polskim Ładzie. Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko. Świadczenie można otrzymywać od dnia, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia do czasu aż ukończy 35. miesiąc życia. Jest przyznawane bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Obsługą i wypłacaniem tego świadczenia również zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Kiedy można składać wniosek?
 
  • od dnia, w którym dziecko kończy 9. miesiąc życia,
  • do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc życia.

Wnioski będą przyjmowane wyłącznie online poprzez portal Emp@tiabankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS

Jaka jest wysokość świadczenia? Rodzic lub osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie, może zdecydować, czy chce otrzymywać po 500 zł przez 24 miesiące czy po 1000 zł przez 12 miesięcy. Decyzję w tej sprawie można zmienić tylko raz.

Świadczenie będzie przekazywane na podany we wniosku numer konta bankowego.

Szczegóły są dostępne na stronie internetowej ZUS-u. W załącznikach do artykułu (do pobrania poniżej) znajduje się ulotka z praktycznymi informacjami.

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się