Rodzinny rok #wGdyni

Opublikowano środa, 12 stycznia 2022, ostatnia aktualizacja czwartek, 13 stycznia 2022 13:33:52

Za nami czas pełen wrażeń, rozwoju i ciekawych inicjatyw. Zabawy w plenerze, rodzinne spacery, spotkania z literaturą, a także wspólne świętowanie urodzin Gdyni i Dnia Dziecka – to tylko część działań, które w mijającym roku zrealizowała Gdynia Rodzinna. W ofercie znalazły się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych mieszkańców. Wszystkie projekty przygotowano w tym samym celu. Miały inspirować, edukować, wspierać i zachęcać do aktywności oraz wspólnego spędzania czasu. Dzięki temu gdyńskie rodziny mogły się integrować i lepiej poznać.

W 2021 roku młodzi gdynianie i ich rodzice nie mieli czasu się nudzić. Miasto przygotowało bogatą ofertę atrakcji dla rodzin. Wszystko po to, aby mieszkańcy mogli wspólnie spędzić czas i dobrze się bawić. O realizację projektów zadbała Gdynia Rodzinna.

 
– Pomimo pandemii, obostrzeń i ograniczeń, które dotknęły nas wszystkich, staraliśmy się przygotować ciekawą ofertę i realizować różnego rodzaju zadania, aby wypełnić czas rodzinom i jak najbardziej je wspierać. W tym roku postawiliśmy głównie na aktywności w plenerze, na świeżym powietrzu. Bawiliśmy się już w lutym, w czasie urodzin Gdyni, kiedy zorganizowaliśmy objazd po mieście. Potem był Dzień Dziecka w plenerze i cykl „Chodźcie na plac Kaszubski”. Obchodziliśmy też Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, świętując w lesie prawo do zabawy. Stworzyliśmy cykl spacerów po mieście – wspólnie z przewodniczką dzieciaki z rodzicami zwiedzali miasto. Szukaliśmy przestrzeni, która w naszej ocenie była bezpieczna dla rodzin. Mam nadzieję, że atrakcje, które oferowaliśmy, przypadły do gustu gdynianom i że skorzystało z nich wielu mieszkańców. Dziękuję wszystkim za wspólnie spędzony czas. Rok minął. Jesteśmy zadowoleni, mamy mnóstwo przemyśleń i plany na przyszłość. Chcemy postawić na relacje w rodzinie i wokół nich będziemy budować program na przyszły rok. Do zobaczenia w Gdyni Rodzinnej – mówi Beata Nawrocka, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.
 

Najmłodsi mieszkańcy mogli liczyć na dobrą zabawę już w styczniu. Z okazji ferii zimowych Gdynia Rodzinna zaprosiła ich do udziału w „Podróży po niezwykłych zakątkach świata”. Był to cykl 10 spotkań online. Każde z nich trwało 30 minut. Odpowiednią oprawę zapewniły dwie animatorki – Zosia i Zuzia. Prezentowały one ciekawe i zaskakujące zabawy, w które można było zaangażować całą rodzinę. Spotkania były transmitowane na żywo z Centrum Aktywności Rodziny przy ul. Świętojańskiej 1. Filmy znajdują się na kanale YouTube Gdyni Rodzinnej.

Potem przyszedł luty, a wraz z nim 95. urodziny Gdyni. W tym roku nie było tradycyjnego balu karnawałowego. Zamiast tego zorganizowano „Wielki przejazd po mieście”. W ramach wydarzenia na ulice miasta wyjechał wyjątkowy autobus. Podróżowała nim barwna grupa artystów. W ciągu dwóch dni ekipa złożona z kilku aktorów, konferansjera, animatorek i cyrkowców odwiedziła wszystkie gdyńskie dzielnice. Podczas przystanków na trasie artyści śpiewali piosenkę pt. „95 lat”, która powstała specjalnie na urodziny Gdyni. Utwór stworzono do melodii przeboju Marka Ronsona i Bruno Marsa – „Uptown Funk”. Słowa napisał Szymon Jachimek – związany z miastem komik i scenarzysta.
 

Każdego roku miasto wita nowych gdynian, którzy przyszli na świat w urodziny Gdyni. Tym razem 10 lutego przybyło nam sześcioro nowych mieszkańców – 3 dziewczynki i 3 chłopców. Wszyscy otrzymali okolicznościowe prezenty. Na tym jednak nie koniec. W tym roku powstała również specjalna rubryka w biuletynie „Ratusz” – „Witajcie w Gdyni, maluszki!”. Zamieszczane są tam zdjęcia oraz informacje o maluchach, które w danym miesiącu urodziły się w naszym mieście.

Mali gdynianie i ich rodzice zyskali także wyjątkową przestrzeń. Wszystko dzięki współpracy Gdyni RodzinnejReferatu Promocji i PR Urzędu Miasta Gdyni oraz Szpitala Morskiego im. PCK. Jedna z sal na oddziale ginekologiczno-położniczym zmieniła się nie do poznania. Za sprawą specjalnie zaprojektowanych grafik jej ściany nabrały gdyńskiego charakteru. Są tam rysunki rybek, rozgwiazdy, a także latarni morskiej, promu i mew w marynarskich czapkach. Na ścianie widnieje też napis: „Witaj w Gdyni”. Grafika została wykonana według autorskiego projektu artystki Iwony Kazimiery Kalitan-Młodkowskiej. Na co dzień pomieszczenie służy do ważenia i zabiegów pielęgnacyjnych noworodków. To właśnie tu rodzice najczęściej robią pierwsze fotografie swoich pociech. Teraz rodzinne zdjęcia wzbogaca wyjątkowe, gdyńskie tło.

Sala na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Morskiego im. PCK w gdyńskim klimacie. Na ścianie widnieją rysunki rybek, rozgwiazd, latarnia morskiej czym mew w marynarskich czapkach. Na ścianie jest napis: "Witaj w Gdyni" // fot. materiały prasowe

Rodzinne świętowanie

Okazji do świętowania było jednak znacznie więcej. Gdynia Rodzinna celebrowała wraz z mieszkańcami m.in.: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Przytulania, Dzień Kobiet, Dzień Dinozaura, Dzień Rodziny, Dzień Borsuka, Dzień Pingwina, Dzień Najkrótszego Cienia, Dzień Bociana, Dzień Rodzeństwa, Międzynarodowy Dzień Psa, Tydzień Promocji Karmienia Piersią, Dzień Rodzicielstwa Zastępczego czy Dzień Osób z Zespołem Downa.

W szczególny sposób obchodzono Dzień Dziecka. Z tej okazji Gdynia Rodzinna po raz drugi zorganizowała specjalną zabawę. Chodzi o wydarzenie „Ubierz słupka, czyli akcja na Dzień Dziecka”. Dzięki niej ulica Świętojańska i plac Kaszubski nabrały kolorów. Mieszkańcy najpierw zaprojektowali przebrania, a potem ozdobili przydrożne słupki. W taki sposób powstało prawie 100 strojów. Słupki w przebraniach przez cały tydzień zdobiły Śródmieście, wywołując wiele uśmiechów.

Tego dnia miasto zadbało o radosną atmosferę także w inny sposób. Na ulicach pojawili się animatorzy, którzy zachęcali do wspólnej zabawy, przygotowali niespodzianki w marynarskim stylu i wywołali uśmiech na twarzach dzieci. Nie zabrakło też wesołych aktywności. Było zespołowe przeciąganie liny i skoki przez sznur. Animatorzy odwiedzali miejsca, w których dzieci lubią spędzać czas. Na ich trasie znalazły się m.in.: plac zabaw na plaży miejskiejskwer Kościuszki oraz Park Centralny. Odwiedzili również gdyńskie dzielnice.

Jeden z ozdobionych słupków na ulicy Świętojańskiej. Dziewczyna z kucykami trzymająca w ręku gdyńską flagę // fot. Paweł Kukla

Wyjątkowe przedsięwzięcie zrealizowano też z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Mowa o wystawie zdjęć „Bliskość. Czułość”. Do udziału w projekcie zaproszono gdyńskie rodziny. Fotograficy Barbara Matwiejczyk i Piotr Manasterski zrobili im zdjęcia. W efekcie powstało 12 unikatowych fotografii, które uczucia łączące rodziców i dzieci. Zdjęcia wzbogacono o wypowiedzi rodziców, które można było odsłuchać na telefonie. Wystawa była prezentowana w maju i czerwcu w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Wernisaż wystawy "Bliskość. Czułość" w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na środku stoi czerwona drabina. wokół niej stoją uczestnicy wernisażu. Przy zdjęciach na betonowej ścianie: fotograf Piotr Manasterski, Beata Nawrocka - naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni i fotograficzka Barbara Matwiejczyk // fot. Przemysław Kozłowski

Również w czerwcu świętowano Dzień Oceanów. Z tej okazji dzięki współpracy Gdyni Rodzinnej i Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni powstała wystawa zdjęć stworzonych przez finalistów międzynarodowego konkursu fotograficznego „I Live by the Sea”. Nagrodzone fotografie można było oglądać od 8 do 27 czerwca na skwerze Arki Gdynia. Wśród laureatów znalazły się także dzieci z Gdyni. Wystawa urozmaiciła program tegorocznych obchodów Dni Morza.

Wystawa zdjęć "I Live by the Sea" na skwerze Arki Gdynia // fot. Paweł Kukla

Z kolei wcześniej, bo w kwietniu, Gdynia pamiętała o Dniu Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Zjawisko to występuje w sytuacji rozpadu rodziny. Kiedy rodzice się rozstają, podsycają negatywne emocje dziecka względem drugiego rodzica. Aby poszerzyć społeczną wiedzę na temat tego problemu, przygotowano debatę online, w której wzięli udział eksperci – prokurator, prawnik oraz psycholog. Odbyły się także 3 wirtualne spotkania z prawnikiem i mediatorem sądowym. Uruchomiono także bezpłatne konsultacje z ekspertami, a także dystrybuowano broszurę pt. „Dziecko w centrum w sytuacji rozstania rodziców”. Materiały są dostępne na facebookowym profilu i kanale Youtube Gdyni Rodzinnej.

Rokrocznie w Gdyni jest świętowany także Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nie inaczej było tym razem. W tym roku w ramach obchodów zorganizowano rodzinną zabawę w plenerze. Jednym z podstawowych praw każdego dziecka jest możliwość beztroskiej zabawy, np. w lesie. I to właśnie leśne zabawy czekały na najmłodszych gdynian i ich rodziców. Mogli oni bezpłatnie korzystać z atrakcji Kolibki Adventure Parku – tyrolek, parku linowego, ścianki wspinaczkowej, strzelnicy łuczniczej, domków na drzewie czy zajęć sportowych. W wydarzeniu uczestniczyło około 500 dzieci i ich rodziców.

Jedna z atrakcji w kolibki Adventure Parku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka - ścianka wspinaczkowa. Gdynianie chętnie z niej korzystali // fot. Michał Puszczewicz

Spacery oraz spotkania z literaturą i kulturą

Ciekawych wydarzeń nie brakowało również w wakacje. Gdynia Rodzinna zaprosiła mieszkańców i turystów do udziału w 3. edycji cyklu „Chodźcie na plac Kaszubski”. W jego ramach odbyło się 16 spotkań, w których uczestniczyło 1500 osób. W każdy wakacyjny poniedziałek i czwartek na placu Kaszubskim organizowano zabawy podwórkowe, konkursy, występy artystyczne oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi. Wydarzenia miały swój motyw przewodni. Były to popularne tańce z różnych stron świata. Uczestnicy spotkań zapoznawali się z nimi i mogli dowiedzieć się więcej na ich temat. W projekcie wzięły udział miejskie instytucje – Gdyńskie Centrum KulturyBałtycki Teatr RóżnorodnościMłodzieżowy Dom Kultury czy Straż Miejska w Gdyni.

Zabawy podwórkowe na placu Kaszubskim // fot. materiały prasowe

Stałym punktem w gdyńskim kalendarzu imprez jest też Festiwal Literatury Dziecięcej „Koci Łapci”. W tym roku odbyła się jego 4. edycja. Cel imprezy to promocja kameralnych, gdyńskich księgarni. To również szansa na zapełnienie domowych biblioteczek i zdobycie ciekawych tytułów na długie jesienno-zimowe wieczory. Do tegorocznej odsłony zgłosiło się 6 księgarni: Róża Wiatrów, Koga, PolAnglo, Vademecum, Portowa oraz Szymelka. W Muzeum Emigracji odbywały się warsztaty, a także spotkania z autorami książek i księgarzami. Był również koncert Agaty Świętoń.

Festiwalowi towarzyszyła premiera kolejnej, ósmej książeczki gdynieczki – „Legenda o zbóju Bernardzie”. Napisał ją Szymon Jachimek, a zilustrowała Bogna Pniewska. Historia opisana w książce przybliża postać zbója Bernarda. Mieszkał on w lesie w Małym Kacku, a konkretnie w osadzie Bernadowo. W ramach promocji wydawnictwa tradycyjnie zorganizowano również spacer śladami głównego bohatera. Przewodnikiem podczas wycieczki po bernadowskim lesie był Michał Miegoń.

Książeczka gdynieczka "Legenda o zbóju Bernardzie" // fot. Michał Puszczewicz

W tym roku młodzi gdynianie mogli lepiej poznać teatr. Gdynia Rodzinna przygotowała bowiem cykl pt. „Teatralne poczytanki”. Były to 4 spotkania ze sztuką i poezją. Wzięło w nich udział 48 dzieci w wieku 1-6 lat. Uczestnicy dowiedzieli się podczas nich, czym są kostiumy, rekwizyty, dźwięki i scenografia. Dzieci poznały również kilka wierszy dostosowanych do tematu przewodniego danego wydarzenia. Spotkania odbywały się w Centrum Aktywności Rodziny, a poprowadziła je aktorka Magdalena Bochan-Jachimek.

W ofercie pojawiły się także „Rodzinne spacery po Gdyni”. To cykl dla tych, którzy lubią aktywność na świeżym powietrzu. Na potrzeby projektu powstała specjalna mapka spacerowa pod hasłem „Gwiezdna wyprawa”. Znalazły się tam opisy 9 wędrówek po najwyższych wzniesieniach w Gdyni. Trasy opracowała znana gdyńska przewodniczka – Danuta Ślipy. W ramach promocji mapki zorganizowano 4 spacery opisanymi drogami.

Dziewczyna trzymająca w ręku mapkę spacerową "Gwiezdna wyprawa" // fot. materiały prasowe

We współpracy z klubami rodzica zrealizowano dwa projekty. Chodzi o spacery ziołowe i zajęcia edukacyjne na temat noszenia chust. Odbyły się 4 spacery i 4 spotkania. Cały czas spotykał się również Klub Rodzica Gdynia 21, który jest skierowany do rodziców dzieci z zespołem Downa.

Pro Familia

Gdyńskie działania na rzecz rodzin doceniono w 1. edycji konkursu „Samorząd Pro Familia 2021”, który zorganizowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Nasze miasto znalazło się wśród finalistów w kategorii „Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców”. Gdynia otrzymała także specjalne wyróżnienie minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Wiązało się ono z nagrodą finansową w wysokości 10 tys. zł. Za tę sumę Gdynia Rodzinna zrealizowała „Strefę rodziny, Strefę ojca i Strefę zabawy”. Był to cykl spotkań wspierających komunikację w rodzinie, a także zajęcia edukacyjne dla rodziców dotyczące tego, jak kreatywnie bawić się z małym dzieckiem i wspierać jego rozwój. W ciągu 3 miesięcy odbyło się 18 spotkań, w których uczestniczyło 38 rodziców i 67 dzieci.

Od lewej: Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej, premier Mateusz Morawiecki oraz Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju z dyplomem Pro Familia // fot. materiały prasowe

Miasto przyjazne


Gdynia ubiega się o tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. Jest on przyznawany przez UNICEF w ramach programu, który ma na celu m.in. wsparcie miast w zapewnieniu jak najlepszej jakości dóbr i usług dla dzieci. W związku z tym w 2020 roku Rada Miasta przyjęła „Plan Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie”. Z kolei w tym roku przeprowadzono ankietę online. Trafiła ona do lokalnych instytucji działających na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin. Przygotowano także zestawienie i podsumowanie realizacji wszystkich etapów certyfikacji programu. Teraz Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni czeka na decyzję UNICEF-u w tej sprawie.

Ponadto nasze miasto włączyło się również do programu Miast Przyjaznych Rodzinom, który realizuje Związek Dużych Rodzin. W ramach certyfikacji odbyły się szkolenia z komunikacji i promocji, kontaktu z rodzinami czy wolontariatu rodzinnego. Zorganizowano też zajęcia pod hasłem „Po co bibliotekarzowi empatia?”. W szkoleniach wzięło udział ponad 50 osób z miejskich instytucji związanych z polityką rodzinną.

Karta Mieszkańca i Gdynia Rodzinna Plus


Przypominamy, że dzieci oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także młodzi gdynianie do 20. roku życia, którzy kontynuują naukę, mogą jeździć bezpłatnie gdyńską komunikacją miejską na podstawie dokumentu potwierdzającego, że mieszkają w naszym mieście. Dzięki programowi Gdynia Rodzinna Plus z darmowych przejazdów korzystają także rodziny z Gdyni, które mają co najmniej trójkę dzieci (pod warunkiem, że wszyscy mieszkają pod jednym adresem).

W 2021 roku Karta Gdynia Rodzinna Plus i Karta Mieszkańca zostały połączone. Teraz, aby korzystać z darmowych przejazdów, trzeba mieć tylko ten drugi dokument.

Szczegółowe informacje można znaleźć w osobnym artykule na stronie gdynia.pl.
 

Wspólne działania i współpraca lokalna


W 2021 roku Gdynia Rodzinna zainicjowała i włączała się w wiele miejskich projektów.

Gdynia wspiera ogólnopolską akcję „Różowa skrzyneczka”. Jej celem jest zapewnienie niezbędnych artykułów higieny menstruacyjnej. Miasto finansuje zakup skrzynek do szkolnych toalet. To realna pomoc niesiona kobietom i osobom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego. Dzięki Gdyni Rodzinnej powstała specjalna naklejka na skrzynki. Można ją znaleźć na stronie internetowej instytucji.

Do tej pory do akcji włączyło się 18 szkół, które zakupiły 44 skrzyneczki. Przy tym projekcie Gdynia Rodzinna współpracuje z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.

Naklejka promująca akcję "Różowa skrzyneczka". Na rózowym tle znajduje się napis: "Weź, jeśli mnie potrzebujesz".

Gdynia Rodzinna włączyła się również w tegoroczne obchody Tygodnia Profilaktyki Uzależnień. Nagrała 9 podcastów z ekspertami. Głos zabrali: psycholodzy, psychiatra dziecięcy, dietetyczka, trener sportu, socjolodzy oraz terapeuci uzależnień. Materiały są dostępne na stronie instytucji.

We współpracy z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Gdyni oraz Nadleśnictwem Gdańsk podpisano także porozumienie z Leśnym Ogrodem Botanicznym „Marszewo”. Zakłada ono współpracę i wsparcie w działaniach, takich jak udostępnianie przestrzeni w celu realizacji projektów edukacyjnych czy promocja wydarzeń. W planach jest premiera bajki, która będzie wystawiana na scenie leśnego amfiteatru w Marszewie.

Odbył się również cykl bezpłatnych konsultacji z Barbarą Matysiak – mediator sądową i pozasądową. Co dwa tygodnie w Centrum Aktywności Rodziny udzielała ona bezpłatnych konsultacji wszystkim zainteresowanym.

Kolejne działanie zainicjowano z myślą o młodych mieszkańcach. Chodzi o zapewnienie im dobrego kontaktu z miejskimi instytucjami. A to dlatego, że dzieci i młodzież często mają obawy i wrażenie, że te miejsca są dla nich niedostępne. Gdynia Rodzinna zaproponowała rozwiązanie tego problemu. Zachęca, aby w miejskich instytucjach wyznaczyć jedną osobę, która będzie odpowiedzialna za kontakt z młodymi ludźmi. Taki pracownik musi przejść szkolenie z podstaw komunikacji, zwracać uwagę na mniej formalny język, wykazywać się cierpliwością i dokładnie wyjaśniać wszelkie wątpliwości oraz procedury. Do tej pory do projektu przyłączyło się 8 instytucji.

Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni realizował też projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 i 2020. W pierwszym kwartale 2021 roku odbyły się zajęcia fitness dla mam i dzieci (projekt z Obłuża) oraz kurs kaligrafii i odręcznego pisania dla dzieci do 10. roku życia (pomysł z Orłowa). Natomiast w drugiej połowie roku zorganizowano warsztaty wspomagające koncentrację, pamięć i proces skutecznego uczenia się oraz projekt „Szkoła dla rodziców – cykl warsztatów poszerzających kompetencje wychowawcze”.

Pracownicy wydziału angażują się również w tworzenie przyjaznych i nowoczesnych placów zabaw. W tym celu powstał zespół projektowy. Jego celem jest rozwój innowacyjnych i naturalnych miejskich placów, które będą inspirować i zachęcać do zabawy. W ramach spotkań zespołu przygotowano listę zadań na najbliższy rok, a także zmieniono zakres projektowania placów zabaw w ramach Budżetu Obywatelskiego – umożliwiono zazielenianie istniejących placów. Przedstawiciele gdyńskich instytucji i lokalni projektanci wzięli też udział w seminarium z architektką krajobrazu Ańą Komorowską. Zapoczątkowało ono dyskusję o zupełnie nowym podejściu do projektowania publicznych, ogólnodostępnych przestrzeni w Gdyni. Przy tym projekcie Gdynia Rodzinna współpracuje z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni.

W 2021 roku odbyły się 4 spotkania Rady ds. Rodziny i Dziecka. Analizowano podczas nich m.in. projekty realizowane w czasie pandemii. Odbyło się także szkolenie na temat praw dziecka. Dla członków rady zorganizował je UNICEF.
 

Dzielenie się przestrzenią


Gdynia Rodzinna wielokrotnie udostępniała swoją przestrzeń innym miejskim instytucjom i organizacjom. Dzięki temu mogły one realizować swoje projekty. W przyjaznych progach Centrum Aktywności Rodziny zagościli: MOPS, OPITU, Klub Rodzica Gdynia 21, Stowarzyszenie Coolawi, Stowarzyszenie „Dlaczego Nie”, Stowarzyszenie Ania, Stowarzyszenie „Dwie Strony Medalu”, fundacja „Prosto z Serca” oraz Centrum Współpracy Młodzieży.

Na tym jednak nie koniec. Wydział wspierał też działania swoich partnerów w ramach Karty Mieszkańca oraz tych, którzy oferują działania skierowane do rodzin. Byli to: szkoły językowe „Viva la Vida” i „La Mancha”, Ciuciubabka, Teatr Komedii Valldal, Teatr Czwarte Miasto, Stena Line, Wegebajki, Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”, Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Pracownia Terapii i Rozwoju czy centrum stomatologii „Krokodyl”. W ramach współpracy udostępniano im przestrzeń Centrum Aktywności Rodziny, nagrywano podcasty, organizowano spotkania na żywo, a w mediach społecznościowych promowano posty na temat działalności i projektów realizowanych przez partnerów.

W 2021 roku Gdynia Rodzinna uruchomiła również kanał na Spotify – Gdynia Rodzinna inspiruje. Można tam znaleźć podcasty i zapisy spotkań online, a także audiobook książeczki gdynieczki „Góra pełna przygód”. Kanał ma obecnie 78 subskrybentów.

Więcej informacji na temat działań Gdyni Rodzinnej można znaleźć na:
   Opublikowano: 31.12.2021 13:20 Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się