„Szóstka” będzie kształcić w systemie dwujęzycznym

Opublikowano piątek, 4 lutego 2022, ostatnia aktualizacja piątek, 4 lutego 2022 11:30:55

Dwujęzyczne klasy z językiem angielskim powstaną w nowym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni. W marcu rozpocznie się rekrutacja. Podobne klasy funkcjonują w kilku innych gdyńskich podstawówkach, ale żadna z nich nie planuje nowego naboru.

Nauka w klasach dwujęzycznych to nie tylko możliwość opanowania obcego języka w biegłym stopniu bezpłatnie, w ramach zajęć szkolnych. Jest niezbędna również dla uczniów, którzy planują naukę w dwujęzycznych liceach – większość z nich wymaga ciągłości w nauce języka w wymiarze co najmniej dwóch lat przed rozpoczęciem szkoły średniej.
 
- Jeszcze niedawno było to proste: młodzi ludzie zainteresowani nauką w systemie dwujęzycznym, zaczynali ją w gimnazjum, co pozwalało na jej kontynuację w liceum – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Wszystko się skomplikowało w związku z likwidacją gimnazjów – aby zachować ciągłość lat nauki w systemie dwujęzycznym, obecnie chętni rozpoczynają ją w siódmej klasie szkoły podstawowej. Dla wielu uczniów oznacza to zmianę szkoły, tuż przed jej zakończeniem, na placówkę, która klasy dwujęzyczne oferuje. Nie wszyscy są na to gotowi, stąd mniejsze zainteresowanie klasami niż w latach ubiegłych. Na pewno jednak taką ofertę powinni rozważyć młodzi gdynianie zainteresowani maturą międzynarodową i studiami za granicą.
Idea klas dwujęzycznych zakłada, że poza rozszerzoną nauką języka obcego, uczniowie uczą się także co najmniej jednego przedmiotu, który w całości jest wykładany w języku obcym. W przypadku „Szóstki” będzie to matematyka. Językiem rozszerzonym ma być angielski.
 
- Klasę dwujęzyczną otwieramy w nadchodzącym roku po raz pierwszy – mówi Ewa Andrzejewska, dyrektor szkoły. - Nie jest to proste, bo wymaga zatrudnienia nauczycieli dwujęzycznych innych przedmiotów, co w polskich warunkach może być trudne. Nam się udało, będziemy mieć matematykę w języku angielskim, prawdopodobnie będzie też jeszcze jeden przedmiot w całości prowadzony w tym języku. Teraz czekamy tylko na zainteresowanych uczniów, lada dzień ogłosimy warunki przyjęć. Nasza szkoła jest fantastyczna, warto do nas dołączyć nawet w siódmej klasie.

Język angielski był do tej pory najpopularniejszym wyborem jeżeli chodzi o klasy dwujęzyczne w Gdyni, zarówno w podstawówkach jak i szkołach średnich. Takie klasy prowadzą Szkoła Podstawowa nr 40, Szkoła Podstawowa nr 43 i Szkoła Podstawowa nr 51. Na drugim miejscu jest francuski. Klasy dwujęzyczne z tym językiem funkcjonują w Szkole Podstawowej nr 26. Francuskiego w rozszerzonym zakresie można też się uczyć w Szkole Podstawowej nr 13. W Gdyni funkcjonują również szkoły niepubliczne, które kształcą w systemie dwujęzycznym.

Żródło: tutaj
fot. SP 26

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się