Gdzie po rowerowe prawo jazdy?

Opublikowano czwartek, 10 lutego 2022, ostatnia aktualizacja czwartek, 10 lutego 2022 11:22:50

Odliczamy dni do wiosny i planujemy rowerowe wycieczki. Ale zanim to nastąpi, podpowiadamy gdzie w Gdyni można zdobyć kartę rowerową. Pierwsze egzaminy rozpoczną się już w marcu!

Dla kogo karta rowerowa? Przepisy mówią: dla każdego, kto skończył dziesięć, ale jeszcze nie ma osiemnastu lat, porusza się jednośladem i korzysta ze ścieżek rowerowych. Teoretycznie osoby niepełnoletnie, nie posiadające karty rowerowej, nie mają na nie wstępu. Dotyczy to również dzieci poruszających się na rowerach w towarzystwie osób dorosłych.
 
- Gdynia posiada infrastrukturę rowerową, a rowerzystów wciąż przybywa – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Parkingi dla rowerów są prawie pod każdą szkołą i przedszkolem, a wiosną są pełne jednośladów. Wśród przedszkolaków ogromnym zainteresowaniem cieszy się akcja „Odprowadzam sam”, która zachęca ich do przyjeżdżania do przedszkola na rowerze. Dla dużej liczby dzieci ta miłość do jednośladu zostaje na całe życie. Należy pamiętać, aby w odpowiednim czasie postarać się o kartę rowerową. W naszym mieście wszystkie podstawówki mają obowiązek kształcenia w zakresie znajomości zasad ruchu drogowego oraz przeprowadzania egzaminu na kartę rowerową dla wszystkich chętnych. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych rowerzystów.

Gdyńskie szkoły podstawowe zajęcia z zakresu potrzebnego do egzaminu na kartę rowerową zaczynają dość wcześnie, tak aby każdy dziesięciolatek mógł przestąpić do egzaminu wiosną. Zazwyczaj odbywają się one w marcu i w kwietniu. Wszystko po to, aby umożliwić dzieciom jak najwcześniejsze rozpoczęcie przygody z rowerem.
 
- W ostatnim czasie sprawdzaliśmy jak nasze szkoły realizują obowiązek przygotowania do egzaminu i później samego egzaminu na kartę rowerową. W zdecydowanej większości placówek przebiega to bardzo sprawnie – informuje Beata Nawrocka, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni. - Wielu rodziców pyta gdzie można wyrobić taki dokument, podpowiadamy więc, aby w pierwszej kolejności pytać w szkole, do której uczęszcza dziecko.

Zgodnie z przepisami, dzieci starsze niż dziesięcioletnie poruszające się na rowerze muszą mieć ten dokument. Młodsze mogą poruszać się wyłącznie po chodnikach, w towarzystwie osób dorosłych, są traktowane jako piesi. Najmłodsze (poniżej siódmego rok życia) mogą być przewożone w specjalnych przyczepkach bądź fotelikach, ale rower, który ich transportuje, musi spełniać szereg warunków zgodnie z przepisami.
 
- Gdynia to miasto rowerowe, na jednośladach poruszają się całe rodziny – mówi Jakub Furkal, oficer rowerowy Miasta Gdyni. - Dlatego warto jak najwcześniej uczyć dzieci przepisów ruchu drogowego, ze względu na ich bezpieczeństwo, oraz to, aby wiedziały jak się zachować w każdej sytuacji. Karta rowerowa gwarantuje znajomość przepisów, daje też poczucie pewności. Warto dopingować najmłodszych do zdobycia tego pierwszego prawa jazdy.

Gdynia prowadzi wiele kampanii promujących rowery jako środek transportu. Do dzieci adresowane są dwa: „Odprowadzam sam” dla przedszkolaków i „Rowerowy Maj” dla starszych dzieci.

Szczegóły na stronach: www.gdyniasport.plwww.rowerowymaj.eu/gdynia.

Żródło: www.gdynia.pl

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się