Przeprowadzki - wystawa rodzinna w Muzeum Emigracji w Gdyni

Opublikowano środa, 20 kwietnia 2022, ostatnia aktualizacja środa, 20 kwietnia 2022 10:45:15

Każdy z nas na różnych etapach życia przeprowadzał się chociaż raz. Zmiana miejsca zamieszkania bywa wyzwaniem, szczególnie dla dzieci. Nowa wystawa „Przeprowadzki” opowiada o emocjach, których mogą doświadczać w takiej sytuacji najmłodsi. Razem z bohaterami wystawy poznajemy odpowiedzi na pytania czym jest migracja i dlaczego ludzie migrują oraz uczymy się oswajać to, co nieznane.

To ważne, żeby mówić o tym dziś, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie, która spowodowała, że wielu jej mieszkańców znalazło w Polsce nowy dom.

Wystawa „Przeprowadzki” to międzypokoleniowa przygoda, której bohaterami są: Franek, który z rodzicami przeprowadza się do nowego miejsca oraz mieszkająca w Polsce z rodziną ukraińska dziewczynka Olena. To dzięki ich przyjaźni zobaczysz zmieniający się świat oczami dziecka.

Ta wystawa powstała z udziałem dzieci i to one miały wpływ na jej finalny kształt. Dlatego podczas zwiedzania poczujesz się jakbyś był częścią opowieści, którą się słucha, ogląda i wypełnia działaniem.
Choć wystawa została stworzona z myślą o dzieciach od lat 6 do 12, zawiera wiele elementów, które będę również atrakcyjne dla młodszych odbiorców. W trakcie „Przeprowadzek” poznamy historię młodych bohaterów, przygotujemy się do wielkiej przeprowadzki, poćwiczymy oswajanie dziecięcych strachów, dowiemy się o migracjach zwierząt i rzeczy, a także posłuchamy specjalnie przygotowanego słuchowiska o migrującym Szakalu.

Wystawa jest przeznaczona do wspólnego odkrywania przez dzieci razem z rodzinami i opiekunami.

Wystawa jest bezpłatna i potrwa od 30 kwietnia do końca października 2022 roku. Jest dostępna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Wystawa powstała we współpracy z IKEA, m.in. użyczającej Muzeum meble, które następnie wejdą w drugi obieg w tworzonym przez IKEA Circular Hubie. Kolejnym partnerem jest Storytel, który dał głos bohaterom wystawy i przygotował bajkę o zwierzętach migrujących w wyniku zmian klimatycznych. Jej fragmentu można odsłuchać na wystawie, a całość będzie dostępna od 30 kwietnia w Storytel. Wystawa nie powstałaby także dzięki wsparciu fundacji Akcja Anima oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej informacji: https://polska1.pl/przeprowadzki-wystawa-czasowa/

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się