Ekologiczne spotkania świąteczne w gdyńskich szkołach

Opublikowano środa, 14 grudnia 2022, ostatnia aktualizacja środa, 14 grudnia 2022 11:55:03

Gdynia od lat podejmuje działania mające przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Od dłuższego czasu mówimy już nie tylko o kryzysie klimatycznym, ale również energetycznym. Dlatego również w święta możemy pomyśleć jak zadbać o nasz klimat i portfele.

Akcja „Święta w klimacie” będąca częścią kampanii „Gdynia w klimacie” zachęca do uwzględnienia kwestii dbania o naszą planetę i jej zasoby podczas świątecznych spotkań, czy zakupów.

– Młodzi ludzie są bardzo uwrażliwieni na przyszłość naszej planety. Dlatego idea „Gdyni w klimacie” z pewnością wielu z nich będzie bliska. W dobie kryzysu klimatycznego i energetycznego, w dobie kryzysu gospodarczego zachęcamy do propagowania tego typu rozwiązań, które mogą przełożyć się na jakość życia nas wszystkich – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

„Gdynia w klimacie” to program, w który zaangażowało się wiele gdyńskich instytucji: Biblioteka Gdynia, Centrum Aktywności Rodziny, Gdyńskie Centrum Sportu, Centrum Experyment, Laboratorium Innowacji Społecznych, Centrum Aktywności Seniora, Muzeum Emigracji, Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, przystanie sąsiedzkie oraz „Wymiennikownia”. Przygotowały one liczne aktywności, które miały zwracać uwagę na zmiany klimatu, pokazujące, co można zrobić, żeby je spowolnić. Sam projekt realizowany w ramach UNESCO Global Network of Learning Cities już się zakończył, jednak wypracowane podczas niego rozwiązania cały czas się sprawdzają w naszym codziennym życiu.

Plakatem stworzonym wspólnie z Centrum Nauki Experyment zespół „Gdyni w klimacie” zachęca do ograniczania konsumpcji (używanie ozdób świątecznych z poprzednich lat, kupowanie w drugim obiegu), redukowania ilości odpadów (wielorazowe naczynia, opakowania zero waste, torby wielokrotnego użytku), kupowania lokalnie, własnoręcznego szykowania potraw, nie wyrzucania jedzenia oraz dzielenia się tym, co mamy. Tradycyjnie zwraca on także uwagę na oszczędzanie ciepła, prądu oraz wody.
 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się