Wakacje w Gdyni. Na wodzie, w siodle i na koncercie
Wakacje w Gdyni to nie tylko „plażing” czy rybka w knajpce. Tu można spędzić lato bardzo aktywnie – na wodzie, w siodle czy w terenie. Z bogatej outdoorowej oferty mogą skorzystać zarówno turyści, jak i gdynianie. Sporo jest też kulturalnych atrakcji, zarówno dla większych, jak i mniejszych. W te wakacje w Gdyni nie będziecie się nudzić.
Rodzinne ekoczytanki nad morzem
Od 2 lipca do 6 sierpnia w letnie niedziele o godz. 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej w Orłowie będą się odbywać spotkania i warsztaty dla dzieci pt. „Rodzinne czytanki nad morzem”. Wszystko w ramach programu edukacyjnego „Palec Gombrowicza, czyli dotknięci teatrem”.
To spotkania skierowane do dzieci i dorosłych, którzy chcą twórczo i radośnie spędzić czas. Będą spotkania z literaturą dziecięcą oraz warsztaty, które mają na celu utrwalenie zagadnień poruszanych w książkach. Temat przewodni to w tym roku „Przyroda i ekologia – kto jest pożyteczny w świecie zwierząt”.
Książki przeczytają dzieciom aktorzy Teatru Miejskiego: Szymon Sędrowski z rodziną, Beata Buczek-Żarnecka i Mariusz Żarnecki, Agnieszka i Jacek Bałowie z dziećmi, Monika i Krzysztof Babiccy z córką, Olga Barbara Długońska i Rafał Kowal wraz z synem. Spotkania zainicjuje prezentacja jednej z pozycji z serii „Historyjki obrazkowe o emocjach małego dziecka” – „Niuniuś i lato” Agi Nuckowski z ilustracjami Aleksandry Szwajdy. Opowiadanie przeczytają Weronika Nawieśniak i Krzysztof Berendt.
Warsztaty tematyczne poprowadzą: Marta Matuszak – edukatorka Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Marta Pałubicka – koordynatorka pracy artystycznej. Wstęp wolny.
Wakacje w Spilno Gdynia
Szereg atrakcji dla najmłodszych lub rodzin przygotowano również w punkcie Spilno Gdynia.
Od 17 do 21 lipca oraz od 14 do 18 sierpnia zaplanowano tam m.in. półkolonie językowo-muzyczne dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Wydarzenie będzie organizowane wspólnie z Centrum Kulturalno-Językowym Amber Shire i Szkołą Podstawową nr 21.
Będą także warsztaty „Czas i obraz miasta Gdynia”. To szansa na kreatywne spędzenie czasu podczas wakacji dla osób powyżej 15. roku życia. Ich celem jest zwiększenie zainteresowania i zaangażowania mieszkańców w życie naszego miasta. W ramach projektu odbędą się warsztaty kolażu, które zakończy wystawa prac stworzonych przez uczestników. Spotkania rozpoczną się w lipcu i będą prowadzone cyklicznie. W sumie zaplanowano 10 spotkań.
Wszystkie zajęcia i aktywności odbywające się w Spilno Gdyno są bezpłatne.
Ponadto w lipcu i sierpniu w Centrum Nauki Experyment zostaną zorganizowane zajęcia z nauką w tle.
W sobotę, 29 lipca o godz. 11.00 odbędą się warsztaty Eko-logiczne. Ich uczestnicy dowiedzą się, skąd się bierze dwutlenek węgla i jak zmiany klimatu wpływają na nasze otoczenie. Poznają również chemicznego detektywa, którym jest sok z czerwonej kapusty, a także zbadają efekty zakwaszenia oceanów.
W sobotę, 5 sierpnia o godz. 11.00 zaplanowano warsztaty „Wszystkie barwy tęczy”. Będą podczas nich wykonywane eksperymenty związane z tworzeniem palety kolorów. Chodzi o doświadczenia fizyczne i chemiczne, dzięki którym da się uzyskać wszystkie kolory tęczy.
Ostatnie zajęcia – w sobotę, 26 sierpnia o godz. 11.00 – pokażą, jak dużo informacji sensorycznych trafia do naszego mózgu i w jaki sposób te sygnały są rozpoznawane, interpretowane oraz jak powstaje reakcja zwrotna. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak zapachy przywołują wspomnienia, dlaczego dźwięk styropianu dla wielu osób jest irytujący, a także jak z powodzeniem komunikować się bez słów i wzroku. W ramach zajęć będzie można także zbadać swoje preferencje zapachowe, doświadczyć iluzji optycznych i podzielić się emocjami za pomocą dotyku. A podczas testu lustrzanego zbadać czucie głębokie.
Na półkolonie oraz wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: spilno@gdynia.pl. W treści należy podać: imię, nazwisko i numer telefonu. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wakacyjny Port Kultury
Warsztaty filmowe, fotograficzne, plastyczne, kurs pisarski i spacer dźwiękowy. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Fundacja Trefl zaprasza do udziału w działaniach twórczych pod hasłem: Wakacyjny Port Kultury.
Ten cykl warsztatowo-edukacyjny odbędzie się latem 2023 w Gdyni przy ul. Gołębiej 9 – w miejscu, gdzie miasto spotyka się z portem, a po sąsiedzku z firmami branży morskiej pracują ludzie sztuki. Właśnie tutaj na co dzień Fundacja Trefl rozwija dwie inicjatywy edukacyjno-kulturalne: Gdyńskie Centrum Animacji oraz Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Gdynia.
Program Wakacyjnego Portu Kultury obejmuje: rodzinne warsztaty tworzenia krótkich filmów animowanych (8-9 lipca), kurs dokumentu filmowego dla nastolatków (10-16 lipca), plenerowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych (26 lipca i 5 sierpnia), warsztaty plastyczne dla dzieci: pocztówki i kolaże z Gołębiej (19 lipca, 5 i 23 sierpnia). Zaplanowano także spacer dźwiękowy z warsztatem nagrań terenowych dla młodzieży i dorosłych (14 lipca), a w sierpniu – pisarski kurs mistrzowski z dziedziny reportażu dla młodzieży i dorosłych.
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Udział w większości zajęć będzie bezpłatny. Więcej informacji na Facebooku, na profilach Fundacji Trefl i Gdyńskiego Centrum Animacji. Kontakt: 505 552 356.
Partnerzy: Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Festiwal „Miasto Słowa”, KAZstudio, Trefl SA. Patronami medialnymi są: radio SuperNova i portal trojmiasto.pl.
Kino dzielnicowe #wGdyni 2023
Już po raz czwarty „Kino dzielnicowe #wGdyni” zawita do większości dzielnic. Ideą imprezy jest dotarcie z seansami jak najbliżej mieszkańców. Jak pokazują ubiegłe lata – pokazy przyciągają również turystów i mieszkańców całego Trójmiasta.
W tym roku pokazy będą się zatem odbywać w dzielnicach: Chwarzno-Wiczlino, Chylonia, Cisowa, Dąbrowa, Karwiny, Obłuże, Pogórze, Pustki Cisowskie-Demptowo, Redłowo, Śródmieście, Wielki Kack. Poza tym rady dzielnic Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa, Karwiny, Obłuże, Pustki Cisowskie-Demptowo i Wielki Kack zdecydowały się na finansowanie całości lub części pokazów z budżetów dzielnic.
Przez całe wakacje będziemy spotykać się w 11 lokalizacjach, a łącznie będzie można obejrzeć aż 47 filmów! Prawie we wszystkie piątki i soboty wakacji pokazy będą odbywać się równolegle w dwóch lokalizacjach.
Repertuar jak co roku ma być przeglądem najlepszych produkcji, które pojawiły się od ostatniej imprezy i będą to propozycje zarówno z zakresu kina artystycznego, komercyjnego, jak i tego adresowanego do dzieci. Zobaczymy więc m.in.: kinowe przeboje, takie jak np. „John Wick 4” i „Wystrzałowe wesele”, filmy, o których głośno było na festiwalach, np.: „Fabelmanowie”, „Wieloryb”, „W trójkącie”, najlepsze polskie kino: „Chrzciny” i „Orzeł. Ostatni patrol”, a także filmy dla dzieci takie jak: „Szczęście Mikołajka”. Jest więc w czym wybierać i mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie w tegorocznym repertuarze.
Projekcje zaczną się 23 czerwca i potrwają do 9 września. Odbywać się będą w każdy piątek i sobotę na wielkoformatowym dmuchanych ekranach o szerokości 8 metrów. Podczas seansów do dyspozycji widzów będą wygodne rozkładane krzesła.
Wakacje w „Wymiennikowni”
- 4, 5, 6 lipca, godz. 12.00-14.00 – warsztaty przetworowe, podczas których zrobimy słoiki pełne lata! Skorzystamy ze świeżych warzyw i owoców, wekując ich smak na długie miesiące,
- 11, 12, 13 lipca, godz. 12.00-14.00 – warsztat rękodzielniczy, podczas którego Alicja (którą znacie już z warsztatów w WM) pokaże Wam jak zrobić przepiękną makramową ozdobę na ścianę ze sznurka,
- 18, 19 ,20 lipca, godz. 12.00-14.00 – tajskie warsztaty kulinarne, podczas których każdego dnia przygotujecie i skosztujecie tradycyjnych potraw prosto z Tajlandii,
- 25, 26, 27 lipca, godz. 12.00-14.00 – plenerowy piknik akwarelowy. Maciek, który od lat prowadzi u nas zajęcia z rysunku, zabierze was w różne okolice Wymiennikowni i pokaże, co razem zmalujecie.
Dla osób, które nie mogą przyjść w ciągu dnia, przygotowano popołudniową ofertę warsztatów:
- 6 lipca, godz. 17.00-19.00 – prasowanki z koralików,
- 13 lipca, godz. 17.00-19.00 – warsztat kuchni litewskiej,
- 20 lipca, godz. 17.00-19.00 – kuferki przyozdabiane metodą decoupage,
- 27 lipca, godz. 17.00-19.00 – afrykańskie warsztaty kulinarne „Czakalaka”.
Zapisy na warsztaty ruszą tydzień przed planowaną datą wydarzenia. Wtedy, kiedy organizatorzy dodadzą informacje na mediach społecznościowych (śledźcie Facebook i stronę www.wymiennikownia.org).
W wakacje „Wymiennikownia” jest otwarta w:
- poniedziałek w godz. 12.00-20.00,
- wtorek w godz. 10.00-16.00,
- środa w godz. 10.00-16.00,
- czwartek w godz. 12.00-20.00,
- piątek w godz. 10.00-16.00.
Wakacje w Przystani Wiczlińska 50A
W wakacje swoją ofertę dla małych i dużych przygotowała również Przystań Wiczlińska 50A. Cyklicznie będą się odbywać:
– wakacyjne kursy szycia dla dzieci,
– spotkania w języku hiszpańskim,
– warsztaty malarskie,
– zajęcia plastyczne,
– joga,
– Wiczliński klub planszówkowy,
– spotkania edukacyjne dla dzieci z entomologiem,
– zajęcia edukacyjne dla rodziców z fizjoterapeutą,
– spotkania kobiet pracujących zdalnie/w domu – spotkania motywacyjne/sąsiedzkie.
Szczegółowe informacje będą na bieżąco pojawiać się na facebookowym profilu sieci centrów sąsiedzkich.
Półkolonia musicalowa
Teatr Muzyczny zaprasza dzieci na niezapomnianą półkolonię w Muzycznym.
Oferta jest skierowana do dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Półkolonia musicalowa pomoże rozwinąć umiejętności dzieci pod okiem profesjonalistów, spędzić razem radosny czas na różnego rodzaju zabawach integracyjnych.
Koszt: 800 zł/dziecko.
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Kontakt: s.firanska@muzyczny.org / 515 962 616.
Wakacje na sportowo
Miłośnicy aktywnego wypoczynku i sportowych zmagań również znajdą coś dla siebie.
- Aktywne Lato – w tym roku nie zabraknie wakacyjnego programu aktywności organizowanego w lipcu i sierpniu na plaży Śródmieście. W poszczególne dni wykwalifikowani instruktorzy będą prowadzić turnieje siatkówki, piłki nożnej i rugby w plażowym wydaniu,
- Aktywna Plaża – od 21 do 23 lipca odbędzie się turniej siatkówki plażowej,
- Tenis plażowy – w letnie soboty na plaży Śródmieście prowadzone są otwarte warsztaty tenisa plażowego (w godz. 10.00-14.00, boisko nr 10),
- Gdynia Sailing Days – to jedno z najważniejszych wydarzeń żeglarskich w Polsce. Tegoroczna edycja potrwa od 3 do 30 lipca. Podczas imprezy zaplanowano weekendowe aktywności dla mieszkańców.
- Enea Ironman Gdynia – 5 i 6 sierpnia Gdynią zawładną zmagania triathlonistów z całego świata. W ramach imprezy planowane są również weekendowe aktywności sportowe.
Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu.
Wakacje w siodle
Dzieci, które są miłośnikami koni i jazdy konnej lub chciałyby poznać te wspaniałe zwierzęta oraz tajniki opieki nad nimi, mogą wziąć udział w kursie jeździeckim „Wakacje z końmi 2023”. Organizuje go ośrodek konny w Kolibki Adventure Parku.
To oferta skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 14 lat. Program kursu jest dostosowany zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców. Na uczestników czekają zajęcia konne pod okiem doświadczonych instruktorek.
Każdego dnia uczestnicy mają godzinę zajęć praktycznych (w tym pracę z ziemi, jak i z siodła, spacery z końmi) bez względu na poziom zaawansowania.
Dodatkowo organizatorzy zapewniają zajęcia teoretyczne m.in. z: podstaw pracy z końmi, pielęgnacji, oporządzania koni, podstaw anatomii i masażu koni czy BHP pracy z koniem.
Wszystkie atrakcje odbywają się w ośrodku konnym znadującym się na terenie Kolibki Adventure Parku (ul. Bernadowska 1).
Kiedy i w jakich godzinach?
- I turnus: 3-7.07.2023,
- II turnus: 10-14.07.2023,
- III turnus: 17-21.07.2023,
- IV turnus: 31-04.08.2023,
- V turnus: 7-11.08.2023,
- VI turnus: 14-18.08.2023.
Cena turnusu to 1250 złotych za uczestnika. Płatność można rozłożyć na dwie części – zadatek w wysokości 450 złotych, a potem należy wpłacić pozostałą część kwoty w wysokości 800 złotych.
Zapisy i szczegółowe informacje znajdują się na stronie ośrodka.
Święto Morza
Na mieszkańców i odwiedzających nasze miasto turystów będzie też czekać moc atrakcji w ramach tegorocznego Święta Morza, które rozpocznie się 16 i potrwa do 25 czerwca.
Program na piątek, 16 czerwca:
- godz. 12.00 – złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę,
- godz. 17.00 – Bałtycki Festiwal Morski – koncert otwarcia w muszli na placu Grunwaldzkim,
- godz. 18.00 – oficjalne otwarcie Święta Morza,
- Święto Uniwersytetu Morskiego,
- pokazy w planetarium im. A. Ledóchowskiego (wejście główne do budynku Wydziału Nawigacyjnego, al. Jana Pawła II 3),
- Regaty Gospodarki Morskiej,
- regaty o puchar Marynarki Wojennej,
- godz.7.00-18.00 – wizyta wycieczkowca „Arcadia”, nabrzeże Francuskie.
- godz. 10.00 – start gry miejskiej „Sekretna Gdynia Abrahama”,
- godz. 11.00 – zwiedzanie Konsulatu Kultury, czyli dawnego Dom Marynarza Szwedzkiego,
- godz. 17.00 – Bałtycki Festiwal Morski – koncert w muszli na placu Grunwaldzkim,
- pokazy w planetarium im. A. Ledóchowskiego (wejście główne do budynku Wydziału Nawigacyjnego, al. Jana Pawła II 3),
- event przed Muzeum Marynarki Wojennej,
- godz. 18.00 – Dzień rodziny – nocowanie w muzeum / Muzeum Miasta Gdyni,
- regaty o puchar Marynarki Wojennej.
- pokazy w planetarium im. A. Ledóchowskiego (wejście główne do budynku Wydziału Nawigacyjnego, al. Jana Pawła II 3),
- godz.12.00 – spacer „Dawna Aleja Kuracyjna, Kurhaus”, prowadzi Ewelina Marciniak. Start sprzed Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25),
- godz. 14.00 – oprowadzanie po nowym module wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni – „Nie wszystko srebro, co się błyszczy”,
- regaty o puchar Marynarki Wojennej.
- godz. 17.00 – spotkanie w Muzeum Marynarki Wojennej z cyklu „Nasze sygnały” pt. „Od Wichra do Warszawy” – opowieść o losach wszystkich 15 niszczycieli służących od 1930 roku pod biało-czerwoną banderą. Prowadzenie: Aleksander Gosk.
- godz. 17.00 – fotospacer morski „Klimaty przedwojnia”. Prowadzenie: Przemek Kozłowski.
- godz. 11.00 – „My o rzeczach / rzeczy o nas” – oprowadzanie dla seniorów po wystawie / Muzeum Miasta Gdyni,
- godz. 17.30 – „Dwugłos o rzeczach” – spotkanie z Korą Teą Kowalską i Olgą Drendą poświęcone gdyńskiej kulturze materialnej. Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz/ Muzeum Miasta Gdyni.
- godz. 17.30 – „Orłowo Morskie – Architektura na piaskach” – spacer architektoniczno-morski. Prowadzenie: Jarosław Kaczmarczyk. Start przy wejściu na molo w Orłowie.
- zwiedzanie jednostek SAR – „Kapitan Poinc” oraz „Sztorm”,
- zwiedzanie jednostek Urzędu Morskiego – „Zodiak II” oraz „Konstelacja”,
- IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy,
- godz. 18.00 – msza św. w intencji Ludzi Morza / kościół Redemptorystów, ul. Portowa.
- godz. 11.00 – odsłonięcie tablicy Andrzeja Lutomskiego / aleja Żeglarstwa Polskiego,
- godz. 11.00 – spacer „Eksplorujemy współczesny obszar dzielnicy Kamienna Góra, dotykając ciekawych historii”. Prowadzi Arkadiusz Brzęczek. Start przy bibliotece przy al. Marsz. Piłsudskiego 18,
- godz. 12.00 – pokazy ratownicze / molo Południowe od strony Akwarium Gdyńskiego,
- godz. 12.00 – Żeglarska Parada Świętojańska,
- godz. 20.00 – inauguracja 27. Sceny Letniej na plaży w Orłowie. Premiera spektaklu „Na waleta!”,
- SUPer Armada,
- festyn z okazji 70. urodzin Muzeum Marynarki Wojennej, zabytkowe samochody przed muzeum,
- Cudawianki,
- spacery organizowane przez Muzeum Miasta Gdyni,
- IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy.
- Święto Marynarki Wojennej – piknik na molo Południowym,
- złożenie kwiatów przed pomnikiem Polski Morskiej,
- One Terminal Run Gdynia Hutchison Ports – bieg na dystansie 1 mili morskiej nabrzeżem terminala kontenerowego GCT pomiędzy kontenerami,
- IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy,
- godz. 7.00-18.00 – wizyta wycieczkowca „Mein Schiff 6” / nabrzeże Francuskie.
Wakacje z Biblioteką Gdynia
Biblioteka Gdynia szykuję dużą dawkę zróżnicowanych tematycznie wydarzeń i akcji specjalnych, które nie pozwolą czytelnikom się nudzić w okresie wakacyjnym.
Na początek 3. edycja festiwalu Minicon-chan, który jest skierowany przede wszystkim do młodzieży. To wstęp do listopadowej Pasji Minicon. W tym roku Minicon-chan będzie miał aż cztery odsłony. Spotykania odbędą się 24 czerwca, 15 lipca, 12 sierpnia i 2 września w Bibliotece z Pasją. W programie: gry, zabawy, konkursy i panele dyskusyjne. To idealne wydarzenie dla miłośników kultury japońskiej oraz osób o nietuzinkowych zainteresowaniach. Każde z czterech spotkań będzie biletowane.
Szczegółowy program oraz informacje o biletach pojawią się na Facebooku i stronie Biblioteki Gdynia lub oficjalnej stronie Miniconu.
W lipcu i sierpniu w bibliotekach można liczyć na dużo ciekawych warsztatów artystycznych i spotkań dla dzieci. Będą spektakle teatralne dla najmłodszych oraz zajęcia integracyjne dla dzieci polsko- i ukraińskojęzycznych. Dorosłych może z kolei zainteresować spotkanie autorskie z Sylwią Winnicką, autorką reportażu „Człowiek z bursztynu”. Będzie ono dotyczyć ludzi morza, szukania bursztynu i tego, jak Pomorze zmieniło się pod względem bursztyniarstwa. Spotkanie odbędzie się 7 lipca o godz. 18.00 w Bibliotece Śródmieście.
Ponadto w wakacje po Gdyni będzie jeździć bibliorower z mobilnym bookcrossingiem, w którym zawsze można znaleźć ciekawe pozycje książkowe zupełnie za darmo. Warto również zrelaksować się, czytając książkę w promieniach słońca, leżąc na leżaku na letnim tarasie Biblioteki Cisowa lub odpoczywając w przestronnych i przytulnych czytelniach innych filii.
Źródło: https://www.gdynia.pl/