Przesiądź się na wózek, chodź o kuli
Fundacja Machina Fotografika zaprasza właścicieli i właścicielki miejsc użyteczności publicznej (restauracje, puby, biura) a także osoby zarządzające instytucjami (biblioteki, domy kultury, urzędy) do udziału w bezpłatnych warsztatach: Przesiądź się na wózek, chodź o kuli
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak dostosować przestrzeń i usługi dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności
zapraszamy:
Gdynia: 8-9 listopada 2014
warsztaty poprowadzą:
Maciej Augustyniak - jeden z założycieli i prezes Fundacji Polska Bez Barier. Pedagog, Trener. Prowadzi szkolenia z min. z zakresu udostępniania wydarzeń kulturalnych osobom z różnymi niepełnosprawnościami., profesjonalnej obsługi klientów z niepełnosprawnościami, dostępnej architektury. Aktywnie działa na rzecz dostosowania przestrzeni i usług do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz walki z dyskryminacją i włączania społecznego oraz kulturalnego. Przez sześć lat koordynował projekty dla Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja. Pracował nad programem „Obsługa Bez Barier“ dla Banku Zachodniego WBK S.A. Szkolił specjalistów min. z Citi Bank. Specjalizuje się w niepełnosprawności ruchowej. Blisko współpracuje z Warszawskim Stowarzyszeniem Rugby na Wózkach, koordynuje projekt „Kultura Włączania“ dla Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Agata Etmanowicz i Maciej Augustyniak działają jako wolontariusze Fundacji Aktywnej Rehabilitacji podczas rozgrywek Polskiej Ligii Rugby na Wózkach. Aktywnie uczestniczą też w procesie treningowym i rehabilitacyjnym zawodników Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings.
Izabela Sopalska - Od 2011 roku posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Chodząc o kulach przez wiele miesięcy, a aktualnie poruszając się na wózku, poznaje wiele problemy dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Od maja 2012 prowadzi bloga Kulawa Warszawa (KulawaWarszawa.pl) opisując bariery architektoniczne i starając się o ich likwidację. Przedstawia także pozytywne rozwiązania i dostępne miejsca dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Najczęściej współpracuje z Fundacją Polska Bez Barier, ale także z innymi organizacjami, takimi jak: Fundacją Kultury Bez Barier, Stowarzyszenie SISKOM, Fundacją MaMa, Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza i innymi. Jako autorka bloga, była partnerem Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier. Wraz z Maćkiem Augustyniakiem z Fundacji Polska Bez Barier badała dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową około 15 instytucji biorących udział w tym wydarzeniu, a także podpowiadali rozwiązania problemów. Wraz z Kamilem Kowalskim z Biura Planowania Dostępności brała udział w audycie architektonicznym warszawskich Dworców PKP, Muzeum Narodowego w Warszawie, a także gmachu głównego Politechniki Warszawskiej sprawdzając dostępność pod względem osób z niepełnosprawnością ruchową. Współorganizuje szkolenia dla pracowników różnych instytucji, takich jak np. teatry, muzea, m.in. z zakresu profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnością. W 2014 roku otrzymała Nagrodę m. st. Warszawy za zasługi dla miasta.
W ramach projektu: "Dobre miejsce spotkań. Przestrzeń Inspiracji - 440 km po zmianę" będzie przyznawany tytuł "Dobre Miejsce Spotkań" - miejscom użyteczności publicznej, które starają się aby ich przestrzeń była dostepna dla wszystkich.
Informacje i zapisy: Olga Glińska, olga@machinafotografika.pl