Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego Akademii Morskiej W Gdyni

adres:
ul. Al. Jana Pawła II, Gdynia
Planetarium im. A. Ledóchowskiego stanowi odrębną budowlę w kompleksie budynków Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, wznoszoną w latach 1971-1978 i po zainstalowaniu urządzeń symulacyjnych oddane do użytku 14 października 1979 roku. Planetarium wybudowano głównie z myślą o utworzeniu laboratorium astronawigacji dla studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej.

Centralną częścią planetarium jest sala projekcyjna z wygodnymi miejscami siedzącymi dla 44 osób, urządzona pod kopułą o średnicy 8 m. Na obrzeżach kopuły naniesiono modele sylwetek charakterystycznych budowli Trójmiasta i szczegółów topograficznych linii brzegowej odzwierciedlających rzeczywisty obraz okolicy widoczny dla obserwatora ze środka Zatoki Gdańskiej.

Podstawowe wyposażenie planetarium stanowi urządzenie ZKP-1(Zeiss Kleine Planetarium), wyprodukowane przez zakłady Zeiss w Jenie (Niemcy).

Dzięki zamontowanym licznym rzutnikom i wykorzystaniu wielu przeźroczy urządzenie umożliwia projekcję m. in.:

  • 4.850 gwiazd od 1 do 5 wielkości gwiazdowej,
  • 6 kół wielkich: południk lokalny (miejscowy), równik niebieski, ekliptyka, horyzont, koło godzinowe, koło wierzchołkowe,
  • Drogi Mlecznej,
  • ruchu satelity po dowolnej orbicie,
  • 38 konturów gwiazdozbiorów,
  • Słońca, przeciwsłońca, Księżyca oraz 5 planet naszego Układu Słonecznego.

Urządzenie ma możliwość symulacji ruchu dobowego prostego i wstecznego oraz zmiany szerokości geograficznej obserwatora w zakresie od równika Ø=00 do bieguna północnego Ø=900 . Symulacja ta pozwala na wyjaśnienie i demonstrację zjawisk dnia i nocy polarnej oraz różnic w trwaniu świtu i zmierzchu dla różnych szerokości geograficznych. Ponadto jest możliwa analiza amplitudy wschodów i zachodów Słońca, przechodzenia ciał niebieskich przez południk lokalny oraz identyfikacja wizualna gwiazd.
 

Nasze planetarium jest położone w centrum Gdyni, w uroczej scenerii portu żeglarskiego (Gdyńska Marina) z przepięknym widokiem na Zatokę Gdańską, nieopodal nabrzeża przy którym cumują opromienione sławą największe polskie żaglowce: statek muzeum 'DAR POMORZA' i 'DAR MŁODZIEŻY' - statek szkolny Akademii Morskiej.

Cumuje tutaj także muzealny okręt wojenny 'Błyskawica' i zawijają największe statki wycieczkowe świata, których w sezonie gościmy ponad 120.

W Gdyni, najmłodszym i najnowocześniejszym dużym mieście w Polsce, nasze planetarium jest jedną z większych atrakcji turystycznych. Zachęcam Państwa do odbycia w nim interesującej i niepowtarzalnej wyprawy do gwiazd.

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Opinie

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się