Światowy Dzień Poezji w Bibliotece Gdynia

miejsce:
Biblioteka Śródmieście
adres:
ul. Władysława IV 7-15, Gdynia
kiedy:
sobota, 18 marca 2023 , godz: 11:00 - 13:00
wtorek, 21 marca 2023 , godz: 11:00 - 20:00
21 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Poezji - święto ustanowione w roku 1999 przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Choć główne uroczystości zawsze odbywają się w Paryżu, w tym roku planujemy również hucznie celebrować w gdyńskiej Bibliotece Śródmieście!
 
Harmonogram obchodów:
18.03, godz. 11:00:
KOLAŻ POETYCKI. Warsztaty tworzenia wierszy z wycinków gazet
TORBY LITERACKIE. Warsztaty plastyczne
Poezja odnaleziona to wiersze, w których słowa i frazy są zapożyczone z różnych źródeł („odnalezione”), a następnie łączone ze sobą tak, aby miały nowy sens. Wszystkich czytelników lubiących zabawę słowami i chętnych do stworzenia swojego „odnalezionego" wiersza bez ograniczeń fabuły, gramatyki czy składni.
Zapraszamy na kreatywne warsztaty tworzenia kolażu poetyckiego dla młodzieży i dorosłych. Autorskie utwory powstaną z wycinków gazet i czasopism połączonych tak, by tworzyły nowy sens. Następnie wiersze zostaną przeniesione na materiałowe torby. Poetyckie torby wyeksponujemy na witrynie Biblioteki Śródmieście do 21 marca, czyli Międzynarodowego Dnia Poezji, a następnie uczestnicy będą mogli zabrać swoje torby do domu.
Zajęcia poprowadzą członkinie Gdańskiego Klubu Poetów: Gabriela Szubstawska oraz Agnieszka Smugła. Obowiązują zapisy mailowe na adres: promocja@bibliotekagdynia.pl
 
21.03, od godz. 11:00:
KRZYWO WYSZŁO. Wystawa kolaży analogowych
Wystawa ręcznie wycinanych i klejonych kolaży analogowych, tworzonych przy wykorzystaniu starych magazynów i książek. Wizja chaosu i jedności w wykonaniu Krzywo Wyszło.
 
21.03, od godz. 11:00 do wyczerpania zapasów:
POLOWANIE NA POEZJĘ. Mobilny bookcrossing i punkty z upominkami
Weźcie udział w zabawie, w której nagrodami będą darmowe tomiki poezji! Popularny Biblio-rower wyjedzie w miasto i będzie przemieszczał się po najpopularniejszych miejscach w Gdyni ze skrzynią pełną dzieł poetyckich. W ramach mobilnego bookcrossingu każdy z Was, komu uda się namierzyć rower, będzie mógł przygarnąć wybrane tomiki całkowicie za darmo! W Biblio-rowerze znajdziecie zarówno klasykę, jak i zupełnie nowe wydawnictwa oraz twórczość lokalnych poetów!
Oprócz tego w naszych mediach społecznościowych przekażemy Wam namiary na wybrane punkty w mieście, w których będziecie mogli otrzymać poetyckie niespodzianki.
 
21.03, godz. 17:30:
DLACZEGO NIE CZYTAMY POEZJI? Rozmowa Hanny Łozowskiej z Tatev Chakhian
Hanna Łozowska, autorka i badaczka literatury niefikcjonalnej, przeprowadzi rozmowę z ormiańską poetką, tłumaczką, publicystką i artystką wizualną mieszkającą w Polsce, Tatev Chakhian. Wspólnie postarają się odpowiedzieć na ważne pytania: Dlaczego nie czytamy poezji? Jak mogłaby nam pomóc przejść przez współczesne, trudne dla nas czasy? Czy trzeba mieć specjalne kompetencje, aby rozumieć wiersze?
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim z udziałem tłumacza.

21.03, godz. 19:00:
SLAM POETYCKI prowadzony przez Wojciecha Borosa
Slam jest konkursem poetyckim, opartym na pojedynkach na wiersze, w którym jury jest publiczność. To ona decyduje, który poeta lub poetka przechodzi dalej. Całość jest rozgrywana systemem pucharowym, a więc w efekcie konkurs wygrywa jedna osoba. Publiczność głosuje na poszczególne teksty, używając do tego kartek w dwóch kolorach.
Aby wziąć udział w slamie, należy przygotować przynajmniej pięć wierszy: niepublikowanych drukiem oraz nienagradzanych w innych konkursach. Na prezentację wiersza w danej rundzie przeznaczone są maksymalnie trzy minuty. Konkurs poprowadzi znany gdański poeta Wojciech Boros.
Główna nagroda w slamie wynosi 500 zł. W slamie mogą wziąć udział osoby od 16 roku życia.
Zapisy: w Bibliotece Śródmieście, 21 marca, przed Slamem.
Regulaminy oraz szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: www.bibliotekagdynia.pl

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się

listopad

2023
pn wt śr czw pt sob nd
44 30 31 1 2 3 4 5
45 6 7 8 9 10 11 12
46 13 14 15 16 17 18 19
47 20 21 22 23 24 25 26
48 27 28 29 30 1 2 3