Wystawa prac dyplomowych o tematyce gdyńskiej Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej

Opublikowano piątek, 9 października 2015, ostatnia aktualizacja piątek, 9 października 2015 08:06:29

Obiecujący projekt rewitalizacji osiedla „Meksyk” autorstwa Dominiki Kubrak zwyciężył w tegorocznej edycji Nagrody Prezydenta Gdyni rozstrzygającej konkurs na najlepszą pracę dyplomową o tematyce gdyńskiej wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Interesujące jest nie tylko podejście do tematu, ale też interdyscyplinarne jego ujęcie.

W tym roku na uczelni powstało 12 prac poświęconych naszemu miastu. W konkursie oceniła je komisja, której przewodniczył Marek Stępa – wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. Nagrodę główną w wysokości 6000 złotych zdobyła Dominika Kubrak. Dodatkowo, przyznano dwa wyróżnienia. Dla pracy Filipa Kurasza za „artHUB – rewitalizacja obszaru wzdłuż al. Zwycięstwa w Gdyni” (promotor: dr inż. arch. Ksenia Katarzyna Piątkowska), oraz Jacek Reszka za „Hotel Condo w Orłowie” (promotor: dr inż. arch. Andrzej Pruszewicz, prof. nadzw. PG). Studenci dostali w nagrodę po 2000 złotych.
 

Wiceprezydent Marek Stępa, który od samego początku, czyli 2000 roku uczestniczy w obradach jury, zwraca uwagę zarówno na rosnącą z roku na rok liczbę prac dyplomowych poświęconych Gdyni, ale także na ich coraz lepszą jakość. Opracowania skupiają się na rozwiązywaniu stających przed miastem bieżących problemów, a nie kreowaniu oderwanych od rzeczywistości fantazji, które oczywiście są ładne i efektowne, ale nie mają szans na realizację. Autorzy tegorocznych prac chodzą po ziemi, dostrzegają problemy i starają się je rozwiązać, czego najlepszym przykładem jest zwycięska praca. Jest wysoce prawdopodobne, że podążymy tropem wskazanym przez panią Dominikę – podkreśla Marek Stępa.
 

Co ciekawe praca „Rewitalizacja osiedla „Meksyk” w Gdyni” miała dwóch promotorów. Oprócz mgr. inż. arch. Stanisława Dopierały, tym wiodącym była dr hab. Małgorzata Dymnicka, która jest socjologiem. Częścią opracowania było także przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami osiedla na temat poziomu zadowolenia oraz skali oczekiwań związanych z lokalnym środowiskiem zamieszkania. To pokazuje, że dyplomantka uwzględniła całokształt wiedzy zdobytej podczas studiów architektonicznych, a także warsztat socjologa. Do tej pory nie słyszałem o pracy dyplomowej stworzonej przy tak znaczącym wsparciu specjalisty w tej dziedzinie. Za to należą się także specjalne gratulacje także dla uczelni – zaznacza Marek Stępa.
 

W tym roku oceniający przyznali jeszcze dwa wyróżnienia honorowe: dla Karola Borkowskiego za „Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdyni Orłowie” (promotor: dr inż. arch. Andrzej Pruszewicz, prof. nadzw. PG) a także Martyny Król za koncepcję „Hali – Lodowiska w Gdyni” (promotor: dr inż. arch. Marek Gawdzik). Wszystkie wyżej wymienione prace można zobaczyć do 18 października na corocznej wystawie w Gdynia InfoBox.

Gdynia InfoBox

OBSERWATORIUM ZMIAN
ul. Świętojańska 30
81-372 Gdynia
 

Godziny otwarcia:
PN-PT 10.00-19.00
SOB 11.00-18.00
ND 11.00-16.00

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się