Muzeum bez wyjątku – ostatni miesiąc oferty MEG dla osób z niepełnosprawnościami

Opublikowano piątek, 20 listopada 2015, ostatnia aktualizacja piątek, 20 listopada 2015 09:43:20

Jeszcze miesiąc - do 20 grudnia - osoby z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz z niepełnosprawnością intelektualną mogą zwiedzać wystawę Muzeum Emigracji w Gdyni z pomocą wykwalifikowanych asystentów. Usługi przewodników i tłumaczy języka migowego są dostępne bezpłatnie, po uprzedniej rezerwacji. Oferta dostępna jest w ramach projektu „Muzeum bez wyjątku” i dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obejmuje także tłumaczenie na język migowy wykładów, spotkań i promocji książek. Od startu projektu (5 października br.) z oferty skorzystało ponad 130 osób.

Osoby z niepełnosprawnościami stanowią ponad 12 proc. populacji Polski. To około 4,7 miliona osób. Tym samym osoby te tworzą największą mniejszość w kraju – i jedyną, do której możemy dołączyć w każdym momencie – mówi Agnieszka Kaim, specjalistka ds. edukacji w Muzeum.  W nowoczesnych muzeach  duże możliwości dają technologiczne udogodnienia ekspozycji – takie jak ekrany multimedialne z funkcją dostosowania rozmiaru tekstu i kontrastu tła do potrzeb osób słabowidzących. Nie zmienia to faktu, że kluczowe pozostaje wsparcie ludzkie – i to zarówno w osobistym i życzliwym asystowaniu podczas zwiedzania wystawy jak i przy swobodnym poruszaniu się po budynku.
 
Idea projektu „Muzeum bez wyjątku” opiera się wyrównywaniu szans w kontakcie  ze sztuką i edukacją, na włączaniu w życie kulturalne muzeum. Dlatego do Muzeum Emigracji w  Gdyni  wprowadzono także tłumaczenia na język migowy wykładów, debat, spotkań z artystami, promocji książek – już od października cykl Za granicą sztuki oraz spotkania z pisarzami (m.in. Łukaszem Orbitowskim i Grażyną Plebanek) w ramach Literatury bez granic będą dostępne dla osób niesłyszących. Mamy nadzieję, że spotkania te będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, co pozwoli nam na ich kontynuację w kolejnym roku. Chcemy, aby każdy w muzeum czuł się mile widziany. – dodaje Agnieszka Kaim.
 
Szacuje się, że wśród osób z niepełnosprawnością w Polsce aż 60–70 procent to osoby z niepełnoprawnością intelektualną. Daje to ogromną liczbę ponad 3 milionów ludzi, którym dużo trudniej jest uczestniczyć w życiu kulturalnym. Oferta „Muzeum bez wyjątku”  kierowana jest także do nich i ich bliskich.
 
Cieszy nas oferta Muzeum Emigracji w Gdyni szczególnie, że przynajmniej na poziomie wojewódzkim, jej kompleksowość na charakter nowatorski.  Mamy nadzieję, że projekt  posłuży  debacie na temat otwieranie się instytucji kultury na osoby z niepełnosprawnościami i zainspiruje inne placówki do działań o  podobnym charakterze. – komentuje Anna Jurkowska  z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym , będącego partnerem programu.
 
Jak wygląda pomoc przewodników?
Przewodniczki przygotowane są do tego, by przybliżyć osobom z niepełnosprawnościami tematykę wystawy stałej. Będzie można skorzystać z oprowadzania tłumaczonego na Polski Język Migowy lub System Językowo-Migowy. Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku wesprą  przewodniczki biegłe w audiodeskrypcji, które pomogą także w poruszaniu się po budynku i odkrywaniu tych elementów ekspozycji, które można poznawać przez dotyk. Osoby głuchoniewidome będą mogły skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych tłumaczy-przewodników (tzw. tłumaczy SKOGN). Z kolei przewodnicy osób z niepełnosprawnością intelektualną w zależności od potrzeb mogą oprowadzić grupę przybliżając jej w przystępny sposób główne wątki wystawy, jak i asystować pojedynczym osobom, towarzysząc im podczas całej wizyty i pozwalając na indywidualny odbiór muzeum. Wsparcie przewodników może rozpocząć się już w momencie odebrania gościa Muzeum z przystanku autobusowego. Chętnie wskażą oni wszystkie potrzebne miejsca (szatnia, toaleta, kawiarnia itp.) i udzielą innej,  niezbędnej pomocy.

Jak można skorzystać z usług przewodnika ?
Udział w spotkaniach i wykładach tłumaczonych na język migowy nie wymaga rezerwacji. Rezerwacji bezpłatnego wstępu na wystawę i oprowadzania należy jednak dokonywać z wyprzedzeniem minimum 3 dni roboczych.
 
Od wtorku do niedzieli Muzeum oferuje usługi oprowadzania dla osób:
- niewidomych i słabowidzących,
- głuchoniewidomych,
- z niepełnosprawnością intelektualną.
 
Oferta dla osób niesłyszących obejmuje oprowadzanie tłumaczone na SJM (wtorki i czwartki) lub PJM (wtorki i czwartki w godzinach popołudniowych i wieczornych, środy od godz. 12 do 15).
Do dokonywania rezerwacji zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne:
Agnieszka Kaim
Specjalistka ds. Edukacji
tel. +48 58 670 41 56, +48 58 670 41 89
a.kaim@muzeumemigracji.pl

Usługi dostępne są do 20 grudnia  dzięki projektowi  „Muzeum bez Wyjątku”, na które Muzeum otrzymało dofinansowanie ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.  Partnerami projektu są Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oraz Centrum Integracja.Jak wygląda dostosowanie Muzeum do osób z niepełnosprawnością ruchową?
Budynek Muzeum jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W
budynku znajdują się windy, nie ma w nim progów. W części wystawienniczej oraz w budynku Dworca Morskiego znajdują się toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową a wystawa jest dostępna dla zwiedzających poruszających się na wózkach (wyjątkiem jest wagon symbolizujący tzw. repatriacje ze Wschodu, przy którym umieszczony jest pulpit multimedialny, na którym na żywo transmitowane jest całe wnętrze tej części ekspozycji).  Przed budynkiem znajduje się podjazd dla osób na wózkach, przy drzwiach frontowych jest dzwonek z podświetlanym przyciskiem. Na parkingu przed muzeum wydzielone jest miejsce dla samochodów osób z niepełnosprawnościami.  Do Muzeum dojeżdżają niskopodłogowe autobusy komunikacji miejskiej.
 
 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się