Zapraszamy ptaki do Gdyni

Opublikowano środa, 27 marca 2019, ostatnia aktualizacja środa, 27 marca 2019 13:18:34

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki? W jaki sposób budować karmniki i budki lęgowe dla naszych skrzydlatych przyjaciół i gdzie je umieszczać? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z książki pt. „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Powstała ona z miłości do ptaków i właśnie ma swoją premierę. Jako pierwsi otrzymali ją młodzi gdynianie – laureaci 21. edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 14 marca, w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”.


– W tym roku mamy wyjątkową okazję do świętowania. Poza tym, że rozdaliśmy dzieciom nagrody, to swoją premierę ma też książka pt. „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Przedstawia ona różne ptaki na tle gdyńskich krajobrazów i charakterystycznych miejsc. Znajdują się w niej opisy kilkunastu gatunków. Opowiada też o tym, czym karmić naszych skrzydlatych przyjaciół, jak budować budki i gdzie je umieszczać. To podsumowanie wiedzy przekazywanej w ramach konkursu i akcji „Zapraszamy ptaki do Gdyni” – mówi Dorota Marszałek-Jalowska, kierownik Referatu Ekorozwoju w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

To pięknie ilustrowana publikacja, która dostarczy czytelnikom wielu pozytywnych wrażeń i solidną dawkę wiedzy na temat ptaków. Pozycja jest godna polecenia dla wszystkich miłośników przyrody. Powstała głównie z myślą o dzieciach, ale zawarte w niej informacje są uniwersalne i posłużą także starszym czytelnikom.

Książka przedstawia ptaki występujące w miastach na tle ciekawych i charakterystycznych zakątków Gdyni – w Parku Kolibki, na Bulwarze, nad morzem czy na terenie użytku ekologicznego Jezioro Kackie. Poza nietypowym opisem kilkunastu gatunków, można tam też znaleźć zasady budowania karmników i budek lęgowych, dokarmiania ptaków oraz porady dotyczące planowana dla nich przyjaznych przestrzeni. Autorami książki są: dr Andrzej G. Kruszewicz – ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków, a także założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Joanna Czaplewska - graficzka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie asystentka na Wydziale Grafiki i miłośniczka ptaków oraz Agnieszka Kochanowska – autorka i redaktorka tekstów, o doskonałej znajomości języka ptaków, dzieci i miasta.

Publikacja nie tylko opowiada o przyrodzie, ale sama także jest przyjazna środowisku. Została wydrukowana na papierze powstającym w certyfikowanym procesie ekologicznym przy użyciu pozostałości z produkcji wyrobów ekologicznych, którymi zastępowane jest aż do 15% pulpy z drzew. Wydawnictwo powstało dzięki dotacji  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Dostępna jest także wersja internetowa książki (tutaj).

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się