SCIENCE CAFE dla dorosłych. Chemiczna układanka

Opublikowano czwartek, 5 grudnia 2019, ostatnia aktualizacja czwartek, 5 grudnia 2019 11:56:24

SCIENCE CAFE dla dorosłych

Na parkingu przy samochodzie stoi dziewczyna i rozmawia przez telefon komórkowy. Widok zupełnie zwyczajny. A teraz pytanie: Ile i jakie pierwiastki wchodzą w skład przeciętnego telefonu komórkowego, przeciętnego samochodu czy też przeciętnego człowieka? Na te pytania odpowie 8 grudnia prof. dr hab. Barbara Becker podczas SCIENCE CAFE dla dorosłych: Chemiczna układanka.
8 grudnia, godzina 16:00.
Bilety - bilety.experyment.gdynia.pl.

Z pierwiastkami i tworzonymi przez nie związkami mamy do czynienia w każdej chwili naszego życia. Zbliża się koniec 2019 roku i znamy ich już 118. Znamy, co nie oznacza, że możemy je obejrzeć. Ostatniemu z nich, jeszcze niedawno nazywanemu ununoctium, została w 2016 roku nadana nazwa Oganeson, symbol Og oraz przypisane miejsce w układzie okresowym pierwiastków, zwanym często tablicą Mendelejewa, choć to niezupełnie to samo. Człowiek znał niektóre pierwiastki niejako „od zawsze”. Można było znaleźć i wziąć do ręki węgiel, siarkę, złoto, srebro, czy miedź. Niedostępne dla oczu, chociaż niewątpliwie obecne, były gazowe pierwiastki azot i tlen. Działaniom alchemików, a później chemików zawdzięczamy rozwój nauki znanej dziś jako chemia i zidentyfikowanie wielu pierwiastków, które wcześniej należało wydobyć z tworzonych przez nie związków. Do 1818 roku Jöns Jacob Berzelius ustalił masy atomowe 45 z nich. 6 marca 1869 roku Dymitr Mendelejew przedstawił pierwszy układ okresowy, w którym uwzględniając masy atomowe nie tylko uporządkował 66 ówcześnie znanych pierwiastków w kolumny i rzędy, ale poczynił przewidywania odnośnie pierwiastków jeszcze nie odkrytych. To wtedy narodził się protoplasta dzisiejszego układu okresowego, tej ikony chemii. Został stworzony bez żadnej znajomości wewnętrznej struktury atomów, nie miał więc teoretycznego uzasadnienia! Dziś, 150 lat później, tę podbudowę teoretyczną mamy i wiemy także, że spośród znanych 118 pierwiastków tylko 90 występuje na Ziemi, chociaż niektóre są nadzwyczaj rzadkie. O wielu z nich usłyszycie podczas SCIENCE CAFE dla dorosłych: Chemiczna układanka.
Po wykładzie profesor Barbary Becker, odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy spotkania przyjrzą się bliżej pierwiastkom chemicznym. Dowiecie się jak "czytać" układ okresowy, dostarczający nam wielu cennych informacji na temat pierwiastków. Zobaczycie również: - lampy spektralne i linie widmowe pierwiastków; - kolorowe doświadczenia ze związkami metali przejściowych; - próbki wybranych pierwiastków chemicznych; - doświadczenia ze związkami pierwiastków z różnych grup układu okresowego, dzięki czemu zaobserwujecie jak konfiguracja walencyjna wpływa na właściwości chemiczne pierwiastków.

Informacja o biletach:
Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się